ЕНЦИКЛОПЕДІЯ
СУЧАСНОЇ УКРАЇНИ
Encyclopedia of Modern Ukraine

Розмір шрифту

A

Коростенський фарфор

«КО́РОСТЕНСЬКИЙ ФАРФО́Р»  — підприємство фарфоро-фаянсової промисловості. Діяло 1904–2008 у м. Коростень Житомир. обл. Засн. польс. поміщиком Т. Пржибильським як ф-ка з випуску фаянсу і фарфору (будівництво завершено 1909; у 1917 ф-ку націоналізовано), піз­­ніше — Коростен. фарфор. завод, від 1994 — ЗАТ «К. ф.». Спочатку підприємство виготовляло лише білий посуд (фарбували його у Польщі). До 1960-х рр. осн. видом продукції лишався посуд; потім також почали випускати каміни та набори для них, декор. вази і скульптурні вироби. У рад. часи над дріб. пластикою тут успішно працювали скульп­­торки В. Яцевич (створила серію анімаліст. мініатюр — «зеб­­ра», «жираф», «козуля», «коза з козликом») та В. Трегубова (ком­­позиція «Частівки», фігурки «Кар­­мен», «Солоха», «Два фотографи-стиляги»). 1972–75 проведе­­но значну реконструкцію заводу і визначено осн. його профіль — виробництво госп. посуду. 1985–90 підприємство щорічно виготовляло 16–17 млн шт. тарілок, на заводі працювали понад 2,5 тис. осіб. Зі зниженням попиту на тарілочні вироби завод перейшов на випуск чайного, кавового та столового посуду. 1986–96 на підприємстві впроваджено 2 столових, 6 чайних та 12 кавових форм сервізів. Щорічне оновлення асортименту розпис. малюнків становило 25–30 %. Від поч. 1990-х рр. підприємство спеціалізувалося на виготовленні фарфор. посуду (понад 400 найменувань, з постій. оновленням фарфор. форми, худож. оформленням): різноманітні набори; сервізи сто­­лові, чайні і кавові на 6 і 12 персон; одиничні товари та на замовлення (фірм. посуд для рес­торанів, кафе, барів); сувенірно-подарунк. вироби (штофи, декор. вази і тарелі, скульптури). Мало фірм. магазини у Києві та Житомирі, а також у РФ (Москві, містах Сургут і Челябінськ). Бл. 70 % продукції експортувало у країни СНД та Балтії, у Німеччину, Ізраїль, США. Підпр-во відзначено міжнар. нагородами «Факел Бірмінґема» (1995) за екон. досягнення в умовах кризи та «Арка Європи» (2001) в золотій категорії за якість і технологію. Кількість пра­­цівників станом на 2006 становила понад 1320 осіб. Від 1981 підприємство очолював М. Новиков.

Рекомендована література

  1. Юрганов В. В. Керамическая промышленность России. Петроград, 1922;
  2. Ященко Е. Г. Коростенский фар­­форовый завод: Краткий обзор деятельности в ХХ в. Коростень, 2004.

Інформація про статтю


Автор:
Статтю захищено авторським правом згідно з чинним законодавством України. Докладніше див. розділ Умови та правила користування електронною версією «Енциклопедії Сучасної України»
Дата останньої редакції статті:
груд. 2023
Том ЕСУ:
14
Дата виходу друком тому:
Тематичний розділ сайту:
Підприємcтва
EMUID:ідентифікатор статті на сайті ЕСУ
5176
Вплив статті на популяризацію знань:
404
Бібліографічний опис:

Коростенський фарфор / А. С. Бохонько, Л. І. Польгуй // Енциклопедія Сучасної України [Електронний ресурс] / редкол. : І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.] ; НАН України, НТШ. – Київ: Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2014, оновл. 2023. – Режим доступу: https://esu.com.ua/article-5176.

Korostenskyi farfor / A. S. Bokhonko, L. I. Polhui // Encyclopedia of Modern Ukraine [Online] / Eds. : I. М. Dziuba, A. I. Zhukovsky, M. H. Zhelezniak [et al.] ; National Academy of Sciences of Ukraine, Shevchenko Scientific Society. – Kyiv : The NASU institute of Encyclopedic Research, 2014, upd. 2023. – Available at: https://esu.com.ua/article-5176.

Завантажити бібліографічний опис

ВСІ СТАТТІ ЗА АБЕТКОЮ

Нагору нагору