ЕНЦИКЛОПЕДІЯ
СУЧАСНОЇ УКРАЇНИ
Encyclopedia of Modern Ukraine
A

Лажо Юрій Петрович

ЛА́ЖО Юрій Петрович (03. 05. 1867, м. Свидник, нині Словаччина – 28. 05. 1929, там само) – громадсько-політичний і культурний діяч Пряшівщини. На поч. 20 ст. виїхав на заробітки до США, пе­­ред 1-ю світ. вій­ною повернувся на батьківщину. Став актив. борцем за екон., соц., політ. і реліг. права русинів, за що зазнав переслідувань з боку австро-угор. влади (зокрема на 4 місяці ув’язнений у тюрмі в Пряшеві) та змадяризов. верхівки греко-катол. Церкви. Після вій­ни заснував у Свиднику буд. фірму, 1920 – кооператив «Святая трой­­ца», згодом – низку політ., госп. і культ.-осв. спілок. Співорганізатор С.-д. партії Підкарп. Русі, від якої обраний сенатором пар­­ламенту Чехо-Словаччини (1920–24). Домігся знач. держ. допомо­­ги для свого регіону, який зазнав найбільших втрат під час 1-ї світової вій­ни і був економічно найбіднішим у новоствор. Чехо-Словаччині; виступав проти сло­вакізації русинів, за об’єднання Пряшівщини з Підкарп. Руссю та надання їй автономії. 1924 разом із архімандритом Ладомирів. православ. монастиря Ві­­талієм (Максименком) відкрив у Свиднику друкарню з кирилич. шрифтом, що видавала нац.-про­світн. і духовну літературу для на­­сел. Пряшівщини. 1926 передав друкарню Ладомирів. монастирю, завдяки чому він став центром православ’я позарад. зарубіжжя. З нагоди 85-річчя від дня смерті 2014 Л. обрано почес. громадянином Свидника, на од­­ному з будинків у центрі міста йому встановлено мемор. дошку.

М. І. Мушинка

Читати у файлі PDF

Інформація про статтю

Автор:

Авторські права:

Cтаттю захищено авторським правом згідно з чинним законодавством України. Докладніше див. розділ Умови та правила користування електронною версією «Енциклопедії Сучасної України»

Бібліографічний опис:

Лажо Юрій Петрович / М. І. Мушинка // Енциклопедія Сучасної України [Електронний ресурс] / Редкол. : І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.] ; НАН України, НТШ. – К. : Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2016. – Режим доступу : https://esu.com.ua/article-52931. – Останнє поновлення : 22 верес. 2023.

Том ЕСУ:

16-й

Дата виходу друком тому:

2016

Дата останньої редакції статті:

2023-09-22

Цитованість статті:

переглянути в Google Scholar

Для навчання:

використати статтю в Google Classroom

Тематичний розділ сайту:

Ключове слово:

EMUID (ідентифікатор статті ЕСУ):

52931

Кількість переглядів цього року:

3

Схожі статті

Лучанінов
Людина  |  Том 18 | 2017
В. В. Должиков
Лугова
Людина  |  Том 18 | 2017
І. М. Дуда
Качкін
Людина  |  Том 12 | 2012
Т. І. Березюк

Нагору