ЕНЦИКЛОПЕДІЯ
СУЧАСНОЇ УКРАЇНИ
Encyclopedia of Modern Ukraine

Латерит

ЛАТЕРИ́Т (від лат. later – цегла) – глиноподібна (інколи кам’яниста) залізиста або залізисто-глиноземна гірська порода. Термін уперше застосував 1807 англ. геолог Ф. Б’юкенен для найменування залізистої породи невідомого віку, розвинутої на Пд. Індії. Є елювіал. продуктом глибокого фіз.-хім. вивітрювання алю­мосилікат. порід в умовах вологого тропіч. та субтропіч. клімату. Має цегляно-червоний або світло-бурий колір. Геол. вік Л. змінюється від сучасного до палеозойського і давніше. У тропіч. зоні земної кулі покриває великі плато та горбисті території. Їхня потуж. коливається від декількох до 50 м. Залежно від складу материн. порід, що зазнавали вивітрювання, розрізняють Л. бокситоносні, нікеленосні, залізисті, манганоносні, елювіал. розсипи золота, платини, алмазів, каситириту та ін. У ґрунтознавстві терміном «Л.» позначають щільний ґрунт. горизонт, збагачений оксидами заліза та мангану, які принесені ґрунт. водами. Глинисті Л. використовують як буд. матеріали. Значні латерит. ресурси також розташ. у Ґабоні, Ґані, Пд.-Афр. Респ. і Бразилії. В Україні Л. є на Крим. п-ові.

В. С. Білецький, В. І. Павлишин

Читати у файлі PDF

Інформація про статтю

Автор:

Авторські права:

Cтаттю захищено авторським правом згідно з чинним законодавством України. Докладніше див. розділ Умови та правила користування електронною версією «Енциклопедії Сучасної України»

Бібліографічний опис:

Латерит / В. С. Білецький, В. І. Павлишин // Енциклопедія Сучасної України [Електронний ресурс] / Редкол. : І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.] ; НАН України, НТШ. – К. : Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2016. – Режим доступу : https://esu.com.ua/article-53399

Том ЕСУ:

16-й

Дата виходу друком тому:

2016

Дата останньої редакції статті:

2016

Цитованість статті:

переглянути в Google Scholar

Для навчання:

використати статтю в Google Classroom

Тематичний розділ сайту:

EMUID (ідентифікатор статті ЕСУ):

53399

Кількість переглядів цього року:

12

Схожі статті

Мистців українців в Америці об'єднання
Світ-суспільство-культура  | Том 20 | 2018
Г. Г. Стельмащук
Жива вода
Світ-суспільство-культура  | Том 9 | 2009
Г. М. Кирпа
Ін-юре
Світ-суспільство-культура  | Том 11 | 2011
О. Б. Божук

Нагору