ЕНЦИКЛОПЕДІЯ
СУЧАСНОЇ УКРАЇНИ
Encyclopedia of Modern Ukraine

Лиман

ЛИМА́Н – найбільше озеро Харківської області. Знаходиться у пд.-сх. частині Зміїв. р-ну, в межах заплави Сіверського Дінця, за 60 км від Харкова, між с. Лиман і смт Комсомольське Зміїв. р-ну (прилягають з Пн.), смт Андріївка Балаклій. р-ну (з Пд. Сх.) і ліс. масивом «Андріївський бір» (з Пд.). До реконструкції Зміїв. ТЕС (1958–62) Л. був природ. озером довж. 7,5 км, шир. 2,7 км, глиб. 2 м і заг. пл. 16 км2. У стародавні часи русло Сівер. Дінця, що протікало поруч, перенеслося на кілька кілометрів на Пд., але води річки продовжували підживлювати ділянку старого русла, де на місці стариці й утворилося оз. Л. Воно розташ. на відстані майже 5 км від сучас. річища Сівер. Дінця та займає пониження на другій надзаплав. терасі. Раніше вода в озері була солонувата, водойма змінювала свої обриси – у посушливі роки вона скорочувалася та поділялася на дрібні озера, у вологі періоди розливалася. З метою збільшення потуж. ТЕС до 1,5 млн кВт озеро перетворили у ставок-охолоджувач: 1958 повністю спустили, змінили форму й укріпили береги, 1962 знову наповнили водами Сівер. Дінця. Л. збільшився майже вдвічі за площею та вдвічі за глибиною – до ниніш. розмірів. Узимку, крім ділянок, де скидають теплі води станції, озеро замерзає. Дно піщане, мулисте, місцями торфувате. На берегах – багато солонців. Навесні й восени біля Л. збирається багато переліт. птахів. Його води є природ. водогосп. базою рибогосп. комбінату.

В. Г. Клименко

Фотоілюстрації

Читати у файлі PDF

Інформація про статтю

Автор:

Авторські права:

Cтаттю захищено авторським правом згідно з чинним законодавством України. Докладніше див. розділ Умови та правила користування електронною версією «Енциклопедії Сучасної України»

Бібліографічний опис:

Лиман / В. Г. Клименко // Енциклопедія Сучасної України [Електронний ресурс] / Редкол. : І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.] ; НАН України, НТШ. – К. : Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2016. – Режим доступу : https://esu.com.ua/article-54639

Том ЕСУ:

17-й

Дата виходу друком тому:

2016

Дата останньої редакції статті:

2016

Цитованість статті:

переглянути в Google Scholar

Для навчання:

використати статтю в Google Classroom

Тематичний розділ сайту:

EMUID (ідентифікатор статті ЕСУ):

54639

Кількість переглядів цього року:

59

Схожі статті

Березань
Водойми  | Том 2 | 2003
О. І. Слюсар
Золотоноша
Водойми  | Том 10 | 2010
Н. М. Погорільчук
Нараївка
Водойми  | Том 22 | 2020
Л. П. Царик

Нагору