ЕНЦИКЛОПЕДІЯ
СУЧАСНОЇ УКРАЇНИ
Encyclopedia of Modern Ukraine
A

Лисичанський завод гумотехнічних виробів

ЛИСИЧА́НСЬКИЙ ЗАВО́Д ГУМОТЕХНІ́ЧНИХ ВИ́РОБІВ – підприємство гумоазбестової промисловості. Працювало 1966–2010 у м. Лисичанськ Луган. обл. Його спорудження розпочате 1962 на пд. околиці міста (згодом поряд збудовано мікрорайон із житл. масивом та комплексом освіт., культур., лікув. і побут. закладів). Першу продукцію – транспортерні стрічки – випустив через 4 р. 1969 вже діяли цехи: з виготовлення гумових сумішей (підготовчий), клин. пасів, транспортер. стрічок, форм. і неформ. гумотех. виробів, рукавів, прогумов. тканин, а також єдиний у СРСР цех з виробництва вогнестійких транс­портер. стрічок на основі полівінілхлориду та комплекс допоміж. об’єктів, зокрема котельня, гол. знижув. станція, насосні станції, ремонтно-мех. і буд. цехи, газорозподіл. пункт. На підприємстві вперше у СРСР застосували центруючий пристрій для вирівнювання кругів тканин (дало змогу замінити ручну працю), ввели в експлуатацію перший зразок агрегата для просочування та витягання тканин із синтет. волокон; у підготов. цеху встановили швидкісні змішувачі (сприяли швидшому та якіснішому приготуванню суміші), у цеху транс­портер. стрічок – автоматиз. лінію складання осердя стрічок (унаслідок цього досягнуто син­­хронізації швидкостей устаткування, що входять до складу цієї лінії), у цеху клин. пасів – вулканізатори безперерв. дії (підвищило якість пасів). Також виробляв поручні для ескалаторів метрополітену, клей, діелектр. мати, автокилими, деталі до доїл. апаратів, прокладки й ущільнювачі, регенерат і низку ін. виробів з гуми. До кін. 1960-х рр. кількість підприємств-споживачів продукції заводу зросла до 4 тис., номенклатура виробів розширилася від 900 найменувань до 1600. На той час Л. з. г. в. уже був найбільшим підприємством галузі в УРСР. 1970 Л. з. г. в. випустив 23 найменування товарів нар. вжитку – матраци, крісла-матраци, рибац. пуфи, дорожні подушки, лежаки тощо. У 2-й пол. 1980-х рр. займав тер. понад 120 га, на ньому працювали бл. 8 тис. осіб. Від 1996 – ВАТ. Згодом унаслідок застосування корупц. схем тогочас. влади розпочато процес банкрутизації підприємства, зокрема 2000 ЗАТ «Фонд» (здійснювало постачання газу) відібрало за борги підготов. цех № 1, цехи з виготовлення шахт. конвеєр. стрічок № 2 і № 6 та котельню, а на їхній базі створило ТОВ «НВП “Лисичан. гумотех. завод”» (пл. 11,8 га). 2005 Луган. обл. госп. суд вів процедуру санації на Л. з. г. в. (станом на 1 січня 2006 у держ. власності знаходилося 50,1 % підприємства), 2011 визнав його банкротом. Остан. часом підприємство випускало гумові рукави та клин. паси. На вироб. площах Л. з. г. в. також виникли приватне підприємство «Риф», ТОВи «Лайон», «Лідер», «Луганськ­переробка», ВАТ «Регенерат», які займалися виготовленням гумотех. виробів. Л. з. г. в. очолювали В. Бодров, А. Єрмак; 1995–2000 дир. – С. Коноваленко.

М. М. Ломако

Читати у файлі PDF

Інформація про статтю

Автор:

Авторські права:

Cтаттю захищено авторським правом згідно з чинним законодавством України. Докладніше див. розділ Умови та правила користування електронною версією «Енциклопедії Сучасної України»

Бібліографічний опис:

Лисичанський завод гумотехнічних виробів / М. М. Ломако // Енциклопедія Сучасної України [Електронний ресурс] / Редкол. : І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.] ; НАН України, НТШ. – К. : Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2016. – Режим доступу : https://esu.com.ua/article-54956. – Останнє поновлення : 1 січ. 2023.

Том ЕСУ:

17-й

Дата виходу друком тому:

2016

Дата останньої редакції статті:

2023-01-01

Цитованість статті:

переглянути в Google Scholar

Для навчання:

використати статтю в Google Classroom

Тематичний розділ сайту:

EMUID (ідентифікатор статті ЕСУ):

54956

Кількість переглядів цього року:

29

Схожі статті

Вища школа
Підприємcтва  | Том 4 | 2005
Л. Є. Канівець
Книжковий світ
Підприємcтва  | Том 13 | 2013
Л. П. Стрельник
Дніпропетровський меблевий комбінат
Підприємcтва  | Том 8 | 2008
Ю. І. Дерев’янко, Л. Я. Фортушна

Нагору