ЕНЦИКЛОПЕДІЯ
СУЧАСНОЇ УКРАЇНИ
Encyclopedia of Modern Ukraine

Розмір шрифту

A

Лісопарк

ЛІСОПА́РК  — частина лісу, призначена переважно для заняття спортом, відпочинку та розваги населення. Вона обладнана елементами парку, а саме: дорожньо-стежк. мережею, спорт. та дит. майданчиками, місцями для влаштування пікніків (альтанками) і розведення багаття та ін. Л. найчастіше створюють в межах насел. пункту або на його околицях. При їх облаштуванні частину природ. масивів лісу залишають без змін, а на ін. формують ландшафтні пейзажі з урахуванням рельєфу місцевос­ті, наявності водойм тощо. Л. також виконують захисну, екол. і природоохоронну функції (затримують вітер, пом’якшують міський мікроклімат, поглинають шкідливі пром. гази та пил, збагачують ландшафт, відновлюють місцевість, забезпечують поліпшення стану міського середовища), слугують рекреац. цілям (оздоровлюють організм людини), мають культурне значення (підвищують архітектурно-художню функцію насел. пункту). Їх поділяють на заг., або багатофункціональні та спеціалізовані (напр., дит., спорт., курортні). Осн. призначення істор.-мемор. Л. — збереження та популяризація різноманіт. пам’яток архітектури, історії, монум. мистецтва, які містяться на тер. ліс. масивів. Іноді у них відкривають музеї, кінотеатри та ін. культурні заклади. У Л. дозволено збирати гриби, ягоди, а також рослини, які не перебувають під охороною дер­жави (напр., не занесені до Червоної книги України). У 19 ст. у Англії розпочали організовувати міські зелені зони. З розвит­ком промисловості, залізнич. та автомобіл. транспорту там набув по­ширення заміський відпочинок; з цією метою побл. великих міст, зокрема біля Лондона та Манчестера, створювали т. зв. зелені пояси. 1909 у Німеччині надру­ковано першу брошуру щодо впорядкування та догляду Л. 1928 зелені зони закладено побл. Парижа. На території України перші невеликі Л.- сади були створ. ще у давньорус. період у Києві. 1916 уродженець Севастополя, письменник, англознавець П. Мі­жуєв у Петрограді (нині С.-Петер­бург) видав кн. «Сады-города и жилищный вопросъ въ Англіи», в якій обґрунтував новий тип міста. Історія багатьох укр. Л. починається з того періоду, коли ліси були у приват. володінні замож. громадян або монастирів. З часом вони зазнали багато змін та стали надбанням суспільства. Нині в Україні найстаріші та великі Л. розташ. в Києві (Броварський, Голосіївський, Дніпровський, Межигірський, Нікольский, Сирецький, Солом’янський та ін.), Львові («Погулянка», «Зубра», Винниківський), Харкові, Одесі (Аеропортівський) та ін. Великі Л. є у Брюсселі, Дюссельдорфі (Німеччина), Лондоні, Парижі, Москві, Єкатеринбурзі, П’яти­горську, Рязані, Саратові (усі — РФ), Луїсвіллі, Портленді (обидва — США), Ріо-де-Жанейро (Бразилія).

Рекомендована література

  1. Жирнов А. Д. Искусство паркостроения. Л., 1977.
Іконка PDF Завантажити статтю

Інформація про статтю


Автор:
Статтю захищено авторським правом згідно з чинним законодавством України. Докладніше див. розділ Умови та правила користування електронною версією «Енциклопедії Сучасної України»
Дата останньої редакції статті:
груд. 2023
Том ЕСУ:
17
Дата виходу друком тому:
Тематичний розділ сайту:
Природоохоронні місця
EMUID:ідентифікатор статті на сайті ЕСУ
55724
Вплив статті на популяризацію знань:
192
Бібліографічний опис:

Лісопарк / Н. Ю. Висоцька // Енциклопедія Сучасної України [Електронний ресурс] / редкол. : І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.] ; НАН України, НТШ. – Київ: Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2016, оновл. 2023. – Режим доступу: https://esu.com.ua/article-55724.

Lisopark / N. Yu. Vysotska // Encyclopedia of Modern Ukraine [Online] / Eds. : I. М. Dziuba, A. I. Zhukovsky, M. H. Zhelezniak [et al.] ; National Academy of Sciences of Ukraine, Shevchenko Scientific Society. – Kyiv : The NASU institute of Encyclopedic Research, 2016, upd. 2023. – Available at: https://esu.com.ua/article-55724.

Завантажити бібліографічний опис

ВСІ СТАТТІ ЗА АБЕТКОЮ

Нагору нагору