ЕНЦИКЛОПЕДІЯ
СУЧАСНОЇ УКРАЇНИ
Encyclopedia of Modern Ukraine

Луганський лікеро-горілчаний завод

ЛУГА́НСЬКИЙ ЛІКЕ́РО-ГОРІЛЧА́НИЙ ЗАВО́Д – підприємство харчової промисловості. Історія розпочинається 1896 з будівництва Бельгій. спирт. товариством на берегах р. Лугань спиртоочис. заводу, який випускав 120 відер спирту, 40 – денатуров. спирту, 6 – спиртопродуктів щодоби. На ньому працювали 48 осіб. 1900 на базі заводу та винокурні створ. Луган. казен. виноочис. склад-завод № 6. У його структурі – спиртосховище, склад сировини, цех миття посуду і розливу, склад готових виробів, служб. корпус, житл. будинок, конюшня, баня. Підпр-во виготовляло бл. 400 відер горілки (пшенич. вина) щодня, також випускало наливки і настоянки, які продавало в пляшках, а горілку – в бідонах. 1918 завод націоналізовано. Відновленню виробництва сприяв К. Ворошилов, якого не влаштовувала якість горілки, що продавалася. Він домігся виділення коштів для переоснащення заводу (1923). У наступні 2 р. підприємство виготовило спочатку 30-градусну, а потім і 40-градусну горілку, вже високої якості. Від 1998 спиртні напої випускає під торг. маркою «Луга-Нова». Для виготовлення лікеро-горілч. виробів використовує високо­якісні зерн. спирти вищої очист­ки. У структурі – цехи розливу, тари, водопідготовки і транс­порт., спиртосховище, очисна та сувенірна дільниці, склади матеріалів та готової продукції. Л. л.-г. з. має широкий асортимент продукції. Її якість на 4-й Міжнар. виставці напоїв «АЛКО СОФТ» (1999) відзначена 3-ма золотими медалями – горілка «Луга-Нова», горілка особлива «Мускатна» і гірка настоянка «Житня», а на 5-й цій виставці – 2-ма медалями – «Луга-Нова Женьшенева» і «Луга-Нова». Горілки «Луга-Нова» і «Мускатна» одержали в Німеччині Європ. сертифікат якості. Згодом завод розпочав експорт цих горілок до Німеччини і Нідерландів. У 2000-х рр. зареєстровані рецептури трьох нових еліт. горілок – «Менделєєв», «Біла королева» та «Перша колекція», створ. із застосуванням трав, вирощених на плантаціях ННЦ «Нікіт. ботан. сад» (АР Крим). На поч. 2010-х рр. завод випускав 200 тис. пляшок горілки щороку, кількість працівників – бл. 250 осіб. З поч. бойових дій на Сх. України влітку 2014 Л. л.-г. з. перейшов під контроль бойовиків т. зв. Луган. нар. респ. Після 7-місяч. зупинки у січні 2015 відновив діяльність.

Літ.: Стрельцов В. Н. История Луганского ликеро-водочного завода «Луга-Нова». Лг., 2003.

А. В. Бадер, О. А. Забудкова

Рекомендована література

  1. Стрельцов В. Н. История Луганского ликеро-водочного завода «Луга-Нова». Лг., 2003.Google Scholar

Фотоілюстрації

Читати у файлі PDF

Інформація про статтю

Автор:

Авторські права:

Cтаттю захищено авторським правом згідно з чинним законодавством України. Докладніше див. розділ Умови та правила користування електронною версією «Енциклопедії Сучасної України»

Бібліографічний опис:

Луганський лікеро-горілчаний завод / А. В. Бадер, О. А. Забудкова // Енциклопедія Сучасної України [Електронний ресурс] / Редкол. : І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.] ; НАН України, НТШ. – К. : Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2017. – Режим доступу : https://esu.com.ua/article-58985. – Останнє поновлення : 1 січ. 2023.

Том ЕСУ:

18-й

Дата виходу друком тому:

2017

Дата останньої редакції статті:

2023-01-01

Цитованість статті:

переглянути в Google Scholar

Для навчання:

використати статтю в Google Classroom

Тематичний розділ сайту:

EMUID (ідентифікатор статті ЕСУ):

58985

Кількість переглядів цього року:

23

Схожі статті

Барський спиртовий комбінат
Підприємcтва  | Том 2 | 2003
В. В. Яворський
Глобинський Цукрокомбінат
Підприємcтва  | Том 5 | 2006
А. І. Шушківський
Миколаївський пивзавод «Янтар»
Підприємcтва  | Том 20 | 2018
Т. В. Шуліченко, О. Л. Шевченко

Нагору