ЕНЦИКЛОПЕДІЯ
СУЧАСНОЇ УКРАЇНИ
Encyclopedia of Modern Ukraine

Лугань

«ЛУГА́НЬ» – підприємство взуттєвої промисловості. Діяло 1959–2007 у Луганську. Засн. як взуттєва ф-ка. 1962 її колектив освоїв нову технологію виробництва сандалів, які на поч. 1963 експонувалися на ВДНГ, а РМ УРСР запропонувала всім взуттєвим підприємствам України перейти на виробництво сандалів за методом луганчан. 1963 модельєрами ф-ки розроблено декілька моделей дит. взуття, які також були впроваджені у виробництво на низці взуттєвих підприємств України. Того ж року збудовано новий корпус ф-ки. 1968 на її базі створ. Луган. ВО взуттєвих підприємств № 8, до складу якого увійшло декілька філій взуттєвої ф-ки, зокрема Луган. ф-ка литого взуття, Ровеньків. та Первомай. взуттєві ф-ки. 1971 на ВО розпочато впровадження у виробництво напівавтомат. ліній з виготовлення взуття, що дозволило збільшити продуктивність праці у декілька разів. 1985 у м. Ворошиловград (нині Луганськ) відкрито фірм. са­лон-магазин взуттєвого об’єдн. – «Черевики». Наприкінці 1980-х рр. ВО було одним із найбільших в Україні взуттєвих підприємств, його потуж. становила бл. 22 млн пар чол., жін., дит. взуття різноманіт. фасонів і обробок щороку. 1994 на його базі створ. ЗАТ «Л.» проект. потуж. 1,5 млн пар взуття на рік. У структурі – 2 дочірні підприємства: компанія «Альба» (робота з іноз. партнерами) та ф-ка литого взуття, оснащена устаткуванням італ. фірми «Ottogalli» і нім. «Desma». Спеціалізувалося на виробництві чол., жін., дит. взуття зимового та літнього асортименту із хромових натурал. шкір, синтет. і текстил. матеріалів, на підошвах із шкірволокон, гуми, натурал. шкіри та на формовій підошві. Понад 70 % взуття вироблялося на експорт, частка у заг.-укр. обсязі становила 6,7 %. Зміна попиту на виготовлену продукцію для внутр. ринку, у зв’язку з необмеженим завезенням дешевого взуття імпорт. виробництва, відсутність оборот. коштів, змусило підприємство виробляти взуття переважно з давальниц. сировини за договором з італ. фірмою «Карменс». При цьому замовник диктував жорсткі фіксов. ціни на виконувані послуги з виготовлення взуття з тенденцією до їхнього зниження. У результаті зменшувалися обсяги виробництва. Так, при випуску продукції 2004 на суму 20,7 млн грн, 2005 обсяг виробництва склав усього 4,5 млн грн (21,9 %), а 2006 – 0,05 млн грн (1 %). Кількість працівників (2004) – бл. 300 осіб. При підприємстві працювало вироб.-тех. училище.

А. В. Бадер, О. А. Забудкова

Читати у файлі PDF

Інформація про статтю

Автор:

Авторські права:

Cтаттю захищено авторським правом згідно з чинним законодавством України. Докладніше див. розділ Умови та правила користування електронною версією «Енциклопедії Сучасної України»

Бібліографічний опис:

Лугань / А. В. Бадер, О. А. Забудкова // Енциклопедія Сучасної України [Електронний ресурс] / Редкол. : І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.] ; НАН України, НТШ. – К. : Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2017. – Режим доступу : https://esu.com.ua/article-59004. – Останнє поновлення : 1 січ. 2023.

Том ЕСУ:

18-й

Дата виходу друком тому:

2017

Дата останньої редакції статті:

2023-01-01

Цитованість статті:

переглянути в Google Scholar

Для навчання:

використати статтю в Google Classroom

Тематичний розділ сайту:

EMUID (ідентифікатор статті ЕСУ):

59004

Кількість переглядів цього року:

8

Схожі статті

Наш лемко
Підприємcтва  | Том 22 | 2020
М. О. Гринько
Дружківський машинобудівний завод
Підприємcтва  | Том 8 | 2008
С. В. Кривоносова, Г. А. Лупета
Броварський завод пластмас
Підприємcтва  | Том 3 | 2004
В. А. Рудь

Нагору