ЕНЦИКЛОПЕДІЯ
СУЧАСНОЇ УКРАЇНИ
Encyclopedia of Modern Ukraine

Лупиніс Анатолій Іванович

ЛУПИНІ́С Анатолій Іванович (21. 07. 1937, с. Новоолександрівка Постишевського р-ну Сталінської обл., нині Покровського р-ну Донецької обл. – 05. 02. 2000, Київ) – учасник правозахисного руху, поет. Від 1954 навчався у Київському університеті. Створив підпільний гурток, писав і розповсюджував листівки із закликом до збройного виступу проти уряду та компартії. У жовтні 1956 за­арештований, 8 квітня 1957 за звинуваченням у антирадянській агітації засуджений до 6-ти років позбавлення волі. Покарання відбував у Мор­довії (РФ), брав активну участь у організації страйку і акціях протесту. У вересні 1957 як голова страйкового комітету за звинуваченням у проведенні антирадянської агітації і пропаганди, створенні антирадянської організації та саботажі засуджений до 10-ти років таборів. 1961 безпідстав­но звинувачений у спробі втечі, за що на 2 роки переведений до Владимирської в’язниці (РФ). Протягом 8-ми місяців тримав голодний протест, що призвів до паралічу ніг. 1967 звільнений як довічний інвалід 1-ї групи, однак через 2 роки став на милиці, а згодом піднявся на ноги. Від 1969 за­очно навчався в Українській сільськогосподарській академії (Київ), працював адміністратором Київського музично-хорового товариства. Перебував під постійним наглядом КДБ. За читання поблизу пам’ят­ника Т. Шевченкові 22 травня 1971 власного вірша «Я бачив, як ґвалтували матір» 28 травня того ж року заарештований і направлений на примусове лікування. Перебував під утриманням у психіатричних лікарнях у Дніпропетровську (нині Дніпро), Алма-Аті (нині Алмати), Черкасах, Києві, м. Орел (РФ), Сміла (Черкаська обл.). 1983 звільнений. Про­довжив активну громадсько-політичну діяльність, став одним із ініціаторів створення українського «Меморіалу» та НРУ. У липні 1991 заарештований за звинуваченням в організації масових акцій проти підписання нового союзного договору, після відновлення незалежності України звіль­нений. Від 1991 – голова політреферентури Української національної асамблеї, активний діяч УНА–УНСО. Автор книги «Бунт має рацію: Полі­тичний заповіт» (Чернігів, 2004).

Літ.: Трагедія Анатолія Лупиноса // Християнський голос. 1981, 6 верес.; Горбач А.-Г. В обороні Анатолія Лупиноса // УС. 1987, 1 квіт.; Анатоль Лупиніс, поет та національний революціонер. Львів, 2003; Алтухов В. Ідеї української державності у теоретичній і поетичній спадщині Анатолія Лупиноса // Соціальна політика в теорії і практиці українського націоналізму: історія і сьогодення. Матеріали Сьомої всеукраїнської наукової конференції, присвяченої 75-й річниці УПА. Івано-Франківськ, 2017; Бажан О. Українські дисиденти в умовах радянської кримінально-виконавчої системи // Наукові записки НаУКМА. Історичні науки. 2022. Т. 5.

В. В. Овсієнко

Рекомендована література

  1. Трагедія Анатолія Лупиноса // Християнський голос. 1981, 6 верес.;Google Scholar
  2. Горбач А.-Г. В обороні Анатолія Лупиноса // УС. 1987, 1 квіт.;Google Scholar
  3. Анатоль Лупиніс, поет та національний революціонер. Львів, 2003;Google Scholar
  4. Алтухов В. Ідеї української державності у теоретичній і поетичній спадщині Анатолія Лупиноса // Соціальна політика в теорії і практиці українського націоналізму: історія і сьогодення. Матеріали Сьомої всеукраїнської наукової конференції, присвяченої 75-й річниці УПА. Івано-Франківськ, 2017;Google Scholar
  5. Бажан О. Українські дисиденти в умовах радянської кримінально-виконавчої системи // Наукові записки НаУКМА. Історичні науки. 2022. Т. 5.Google Scholar
Читати у файлі PDF

Інформація про статтю

Автор:

Авторські права:

Cтаттю захищено авторським правом згідно з чинним законодавством України. Докладніше див. розділ Умови та правила користування електронною версією «Енциклопедії Сучасної України»

Бібліографічний опис:

Лупиніс Анатолій Іванович / В. В. Овсієнко // Енциклопедія Сучасної України [Електронний ресурс] / Редкол. : І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.] ; НАН України, НТШ. – К. : Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2017. – Режим доступу : https://esu.com.ua/article-59318. – Останнє поновлення : 21 лип. 2023.

Тип публікації:

Енциклопедична стаття

Том ЕСУ:

18-й

Дата виходу друком тому:

2017

Дата останньої редакції статті:

2023-07-21

Цитованість статті:

переглянути в Google Scholar

Для навчання:

використати статтю в Google Classroom

Тематичний розділ сайту:

Людина

EMUID (ідентифікатор статті ЕСУ):

59318

Схожі статті

Новикова
Людина  |  Том 23 | 2021
В. П. Казарін
Горбачевський
Людина  |  Том 6 | 2006
П. З. Гуцал
Матусовський
Людина  |  Том 19 | 2018
С. В. Веліканов

Нагору