ЕНЦИКЛОПЕДІЯ
СУЧАСНОЇ УКРАЇНИ
Encyclopedia of Modern Ukraine
A

Лутава

ЛУТА́ВА – літописне місто. Згадане в Іпатіїв. літописі під 1155, 1159 та 1175 у зв’язку з мирними переговорами і снемом (з’їздом) чер­нігово-сіверських Ольговичів; розташовувалося на пд.-зх. кор­доні Черніг. князівства. Зруйновану в серед. 13 ст. Л. ототожнюють із городищем, залишки якого (дитинець міста) виявлено на узвишші (9–12 м) наприкінці мису (2 × 1 км), утвореного вигином русла р. Десна (притока Дніпра) й руслом її невеликого припливу, що впадає в Десну й омиває мис з Пд., між селами Карпилівка (побл. сучас. с. Лутава) і Короп’є Козелец. р-ну Черніг. обл. (60 км на Пд. Зх. від Чернігова). У ході розкопок овалоподіб. городища (150 × 90 м) досліджено сліди укріплень, у 19–20 ст. повністю знівельованих оранкою. Культур. шар 12–13 ст. має яскраво виражений міський характер, зокрема знайдено фраг­менти плінфи. З Пн. Зх. до дитинця прилягав відкритий посад (бл. 8 га). Ймовірно, на річці існувала пристань, що з’єднува­лася з дитинцем захищеною ва­лами дорогою.

Літ.: Коваленко В. П. До локалізації літописної Лутави // Слов’яни і Русь у наук. спадщині Д. Я. Самоквасова. Чг., 1993.

В. П. Коваленко

Рекомендована література

  1. Коваленко В. П. До локалізації літописної Лутави // Слов’яни і Русь у наук. спадщині Д. Я. Самоквасова. Чг., 1993.
завантажити статтю

Інформація про статтю

Автор:

Авторські права:

Cтаттю захищено авторським правом згідно з чинним законодавством України. Докладніше див. розділ Умови та правила користування електронною версією «Енциклопедії Сучасної України»

Бібліографічний опис:

Лутава / В. П. Коваленко // Енциклопедія Сучасної України [Електронний ресурс] / Редкол. : І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.] ; НАН України, НТШ. – К. : Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2017. – Режим доступу : https://esu.com.ua/article-59356

Том ЕСУ:

18-й

Дата виходу друком тому:

2017

Дата останньої редакції статті:

2017

Цитованість статті:

переглянути в Google Scholar

Для навчання:

використати статтю в Google Classroom

Тематичний розділ сайту:

EMUID (ідентифікатор статті ЕСУ):

59356

Кількість переглядів цього року:

4

Схожі статті

Image.ua
Світ-суспільство-культура  | Том 11 | 2011
О. П. Стьобало
Ковальов
Світ-суспільство-культура  |  Том 13 | 2013
Т. І. Ромм
Енциклопедія
Світ-суспільство-культура  | Том 9 | 2021
Я. Д. Ісаєвич, М. Г. Железняк, Р. Сенькусь

Нагору