ЕНЦИКЛОПЕДІЯ
СУЧАСНОЇ УКРАЇНИ
Encyclopedia of Modern Ukraine

Розмір шрифту

A

Лучно-болотні ґрунти

ЛУ́ЧНО-БОЛО́ТНІ ҐРУНТИ́  — ґрунти підвищеного гігроморф­ного статусу. Формується такий статус за рахунок оглеєння ниж­ньої частини профілю і материн. породи, зумовленого неглибоким заляганням ґрунт. вод (0,7–1,5 м) при різних сезон. коливаннях унаслідок спорадич. затоплення поверхн. водами місця їхнього утворення. Поширені у всіх широт. природ. зонах, най­більшу площу займають у Лісостепу та на Поліссі. Приурочені до знижених місцевостей плато, надзаплав. терас, а також днищ балок. Підвищений гігроморфізм зумовив розвиток вологолюб. лучно-болот. рослинності, під покривом якої сформувався гумусований профіль акумулятив. типу потуж. 35–65 см, чітко диференційований на генет. горизонти: гумусовий (часто оторфований за наявності знач. кількості напіврозкладених орган. решток, іноді — невеликих плям оглеєння), перехід. глейовий (з чіткими ознаками відновлювал. процесів у вигляді сизувато-сірого, оливково-сизого, сизого кольорів, іржавих і вохристих плям, а іноді — залізо-марганцевих конкрецій), глибше — материн. оглеєна порода (лес, лесоподібна, давньоалювіал., водольодовикова, мо­рена, крейдяно-мергел. тощо). Залежно від мінералізації ґрунт. вод поділяють на модал. (звичайні; за прісних) і солонцюваті засолені (за мінераліз. складу). Лучно-болотні модал. і солонцюваті засолені ґрунти поділяють на типи за наступ. номенклатурою: сухостеп., пд.-степ., пн.-степ., лісостеп., а у зоні Полісся — дерново-лучно-болотні. Серед модал. пн.-степ., лісостеп. і поліських зустрічаються глибоко осолоділі види, в яких під гумусованою частиною про­філю залягає глеєелювіал. горизонт як наслідок застою і сезон. пульсації ґрунт. вод. Різноманіття дерново-лучно-болот. ґрунтів збільшується за рахунок залізистих видів, у яких гумусовий горизонт має велику кількість аморф. заліза на струк­тур. гранях у зв’язку зі збагаченням ним ґрунт. вод, а також рудякових видів, які містять під гумусованим горизонтом орт­зандовий горизонт у піщано-супіщаних родах або ортштейновий (рудяковий) у суглинкових потуж. до 5–10 см, рідше — до 15 см. За глибиною засолення солонцюватих засолених типів переважають солончакові (0–30 см) і високосолончакуваті (30–50 см) види. Л.-б. ґ. поділяють на цілинні й освоєні (модал., дреновані). Перші використовують для сіножатей і пасовищ, другі за дрібноконтур. розміру у складі — у зонал. польових сівозмінах, за знач. пло­щин. розміру — у зонально спеціаліз. сівозмінах різного призначення.

Рекомендована література

  1. див. Лучні ґрунти.
Іконка PDF Завантажити статтю

Інформація про статтю


Автор:
Статтю захищено авторським правом згідно з чинним законодавством України. Докладніше див. розділ Умови та правила користування електронною версією «Енциклопедії Сучасної України»
Дата останньої редакції статті:
груд. 2017
Том ЕСУ:
18
Дата виходу друком тому:
Тематичний розділ сайту:
Світ-суспільство-культура
EMUID:ідентифікатор статті на сайті ЕСУ
59537
Вплив статті на популяризацію знань:
загалом:
1 201
цьогоріч:
400
Бібліографічний опис:

Лучно-болотні ґрунти / М. І. Полупан // Енциклопедія Сучасної України [Електронний ресурс] / редкол. : І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.] ; НАН України, НТШ. – Київ: Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2017. – Режим доступу: https://esu.com.ua/article-59537.

Luchno-bolotni grunty / M. I. Polupan // Encyclopedia of Modern Ukraine [Online] / Eds. : I. М. Dziuba, A. I. Zhukovsky, M. H. Zhelezniak [et al.] ; National Academy of Sciences of Ukraine, Shevchenko Scientific Society. – Kyiv : The NASU institute of Encyclopedic Research, 2017. – Available at: https://esu.com.ua/article-59537.

Завантажити бібліографічний опис

ВСІ СТАТТІ ЗА АБЕТКОЮ

Нагору нагору