Розмір шрифту

A

Львівський дослідний нафтомаслозавод

ЛЬВІ́ВСЬКИЙ ДО́СЛІДНИЙ НАФТОМАСЛОЗАВО́Д  — підприємство нафтопереробної промисловості. Діяв 1896–2009. Засн. як «Ф-ка і рафінерія виробів з нафти», власниками якої були Лянсберґ, Валь; виготовляла оливи кислотно-луж­ного очищення, бензин, дизел. пальне, а також свічки. 1920 польс. Крайовим та Пром. банками збудовано ще й «АТ нафт. промислу і земних газів у Львові». З-д займав пл. 4,3 га. На підприємстві було 11 кубів для ректифікації нафти (по 10 м3 кожний), 13 машин для виробництва свічок, котел для плавлення парафіну і електрогенератор для отримання струму. У котельні змонтовано два парові котли. Після реконструкції заводу нафту розганяли у двох кубах по 50 т кожний. Отримували (у %): бен­зин. фракцій, гасу та дизел. палива — по 20, циліндр. оливи — 18, машин. оливи — 15. Бензин. фракцію переганяли у котлі об’є­мом 26 м3. Освітлювал. гас та оливи проходили кислотно-лужне очищення. Відходи кислоти з гудроном у суміші з вугіллям використовували як енергет. паливо. 1931 на підприємстві збудовано установку системи «Фостер Віллер», яка працювала циклічно: 14 днів в атмосфер. і 14 днів у вакуум. режимах; реконструйовано резервуар. парк. Наступ. року на заводі розпочато виробництво емульсії, до складу якої входив бензин (80 %), вода (18,5 %) і емульгатор (1,5 %), для хім. промисловості. 1934 здійснено розлив олив у тару і встановлено фільтрпреси. Для покращення якості бензин змішували з етил. спиртом і одержували т. зв. бензин-алінізин. Тоді ж споруджено установку депарафінізації олив. 1939 завод націоналізовано. Він виготовляв широкий асортимент нафтопродуктів: дизел. паливо, мастил. оливи, додатки до них, мастила, бітуми тощо. Від 1994 — ВАТ «Л. д. н.». У структурі — атмосферно-вакуумна установка, уста­новки гідротех. рідин, з виробництва мотор. олив, пластич. мастил, додатків та спец. олив, охолоджувал. рідин «Ольвол», дослід­но-експерим. установка. Осн. напрям діяльності — перероблення олив. нафт укр. родовищ. Асортимент продукції торг. марки «Ольвіт» (понад 30 видів): оливи для всіх видів техніки; спец. робоча гідрорідина ФМІ-ІЖ — ексклюзивна гідроемульсія для забезпечення високопродуктив. роботи гірничошахт. обладнання; мастильно-охолоджувал. рідини («Авітол 2», ОСМ-1, ОСМ-3, МОР-У); пластичні мастила «Оль­віна» (аналог солідолу). У повоєн. період завод очолювали Н. Рудакова, В. Рожин, Б. Яців, Є. Дідун, Л. Максимонько, в останні роки на ньому працювали бл. 200 осіб. З-д ліквідовано у зв’язку з не­сприятливою екол. ситуацією.

Рекомендована література

Іконка PDF Завантажити статтю

Інформація про статтю


Автор:
Статтю захищено авторським правом згідно з чинним законодавством України. Докладніше див. розділ Умови та правила користування електронною версією «Енциклопедії Сучасної України»
Дата останньої редакції статті:
груд. 2017
Том ЕСУ:
18
Дата виходу друком тому:
Тематичний розділ сайту:
Підприємcтва
EMUID:ідентифікатор статті на сайті ЕСУ
59632
Вплив статті на популяризацію знань:
50
Бібліографічний опис:

Львівський дослідний нафтомаслозавод / Б. М. Ярмолюк // Енциклопедія Сучасної України [Електронний ресурс] / редкол. : І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.] ; НАН України, НТШ. – Київ: Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2017. – Режим доступу: https://esu.com.ua/article-59632.

Lvivskyi doslidnyi naftomaslozavod / B. M. Yarmoliuk // Encyclopedia of Modern Ukraine [Online] / Eds. : I. М. Dziuba, A. I. Zhukovsky, M. H. Zhelezniak [et al.] ; National Academy of Sciences of Ukraine, Shevchenko Scientific Society. – Kyiv : The NASU institute of Encyclopedic Research, 2017. – Available at: https://esu.com.ua/article-59632.

Завантажити бібліографічний опис

Галичина
Підприємcтва  |  Том 5  |  2006
В. С. Муха
Кременчуцький нафтопереробний завод
Підприємcтва  |  Том 15  |  2014
Л. В. Гришко
ВСІ СТАТТІ ЗА АБЕТКОЮ

Нагору нагору