ЕНЦИКЛОПЕДІЯ
СУЧАСНОЇ УКРАЇНИ
Encyclopedia of Modern Ukraine

Розмір шрифту

A

Львівський завод штучних алмазів і алмазного інструменту

ЛЬВІ́ВСЬКИЙ ЗАВО́Д ШТУ́ЧНИХ АЛМА́ЗІВ І АЛМА́ЗНОГО ІНСТРУМЕ́НТУ  — підприємство інструментальної промисловості. Засн. 1965 на базі маш.-буд. заводу «Голов­продмаш», який випускав обладнання для харчової промисловості. Від 1996 — ВАТ, від 2011 — ПАТ. Розташ. на тер. колиш. ф-ки Бачевського, яка виготовляла алкогол. продукцію (нині вул. Б. Хмельницького, 116). Спочатку на заводі освоєно виробництво алмаз. інструменту, а від 1976 — одержання надтвердих матеріалів на основі алмазу. В 1970-х рр. завод зайняв більшу частину тер. між вул. Б. Хмельницького, Волинсь­кою, Промисловою. Осн. продукція — синтет. надтверді матеріали і алмаз. інструмент, признач. для остаточ. операцій, які застосовуються в осн. технол. процесах у різних галузях промисловості. З-д є єдиним у країнах СНД підприємством, що виготовляє хонінгувал. бруски для оброблення високоточ. отворів у чавун. і сталевих деталях, суперфінішні бруски для оброблення зовн. циліндрич. поверхонь, зубчасті хони для остаточ. оброблення загартов. зубчастих коліс, ручні притири для доведення твердосплав. інструменту, циліндричні і фасонні головки для оброблення внутр. поверхонь твердосплав. матриць і штампів, еластичні круги для оброблення екрана кінескопа. Випускає також круги для заточування і доведення твердосплав. різал. інструменту, нарізування і оброблення природ. каменю, кераміки, скла та ін. важкооброблюв. матеріалів. Спеціалісти систематично проводять наук. дослідж. зі створення нових видів надтвердих матеріалів (отримано понад 100 патентів і винаходів), розробляють і проектують нові види вдосконалення технології виробництва. На заводі вперше виготовлено хо­­нінгувал. бруски і розроблені зв’язки для підвищення антифрикційності гільз ДВЗ, здійснено чорнове хонінгування з великими припусками загартов. сталі та чавуну з використанням дроблених полікристалів марок АРК, АРК4, АРС3. Інструмент 1978 нагородж. дипломом Ляйпциз. ярмарку (Німеччина). Упродовж 1980-х рр. розроблено низку інструментів на орган. зв’язці з використанням ефекту Ребіндера під час оброблення матеріалів (продукція отримала декілька дипломів та золотих медалей ВДНГ). Інструмент виготовляється на орган., метал., термореактив., вулканітовій, керам. і гальваніч. зв’язках. Щороку завод випускає бл. 1200 типорозмірів інструменту, понад 25 його видів виготовляється для порізки і фактур. оброблення каменю та ін. буд. матеріалів, 17 — для оброблення скла, кераміки, кришталю і ситалових підкладок, оброблення екрана кінескопів і лінз для окулярів, 22 — для заточування і доведення твердосплав. різал. інструменту. Понад 20 найменувань продукції виробляється на експорт. Кількість працівників (2015) — бл. 80 осіб. Голова правління — Г. Семашкевич (від 2008).


Інформація про статтю


Автор:
Статтю захищено авторським правом згідно з чинним законодавством України. Докладніше див. розділ Умови та правила користування електронною версією «Енциклопедії Сучасної України»
Дата останньої редакції статті:
груд. 2017
Том ЕСУ:
18
Дата виходу друком тому:
Тематичний розділ сайту:
Підприємcтва
EMUID:ідентифікатор статті на сайті ЕСУ
59638
Вплив статті на популяризацію знань:
79
Бібліографічний опис:

Львівський завод штучних алмазів і алмазного інструменту / Г. М. Сіромська, Р. Б. Сіромський // Енциклопедія Сучасної України [Електронний ресурс] / редкол. : І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.] ; НАН України, НТШ. – Київ: Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2017. – Режим доступу: https://esu.com.ua/article-59638.

Lvivskyi zavod shtuchnykh almaziv i almaznoho instrumentu / H. M. Siromska, R. B. Siromskyi // Encyclopedia of Modern Ukraine [Online] / Eds. : I. М. Dziuba, A. I. Zhukovsky, M. H. Zhelezniak [et al.] ; National Academy of Sciences of Ukraine, Shevchenko Scientific Society. – Kyiv : The NASU institute of Encyclopedic Research, 2017. – Available at: https://esu.com.ua/article-59638.

Завантажити бібліографічний опис

ВСІ СТАТТІ ЗА АБЕТКОЮ

Нагору нагору