ЕНЦИКЛОПЕДІЯ
СУЧАСНОЇ УКРАЇНИ
Encyclopedia of Modern Ukraine
A

Київський Свято - Феодосіївський Ставропігійний чоловічий монастир УПЦ КП

КИ́ЇВСЬКИЙ СВЯ́ТО-ФЕОДО́СІЇВСЬКИЙ СТАВРОПІГІ́ЙНИЙ ЧОЛОВІ́ЧИЙ МОНАСТИ́Р УПЦ КП Відкритий 1992 на базі церкви св. Феодосія, збудованої 1698–1700 коштом київ. полковника К. Мокієвського у стилі «мазепин.» бароко на місці дерев’яного храму поч. 17 ст. Спочатку церква належала Києво-Печер. лаврі, але після спорудження Київ. фортеці вона перейшла у підпорядкування єпархіал. кер-ва. Свято-Феодосіїв. храм побудований за зразком укр. трикамер. церков. Стіни розділено лопатками та завершено розкрепов. карнизом. На пн. і пд. фасадах розташовано по три видовжені віконні отвори. Над ними розміщено зображення святих. Невеликі вікна, розташ. у два яруси, прикрашено склад. наличниками та трикут. сандриками. Внутр. простір розділений високими арками. На хори ведуть гвинтові сходи, влаштовані у вузьких баштах, що прибудовані до пн. і пд. фасадів. У ризниці храму зберігалися стародруки 16 ст. 1805–13 зведено триярусну дзвіницю у стилі ампір. 1830 церк. подвір’я оточили кам’яною огорожею з брамою. 1860 до Свято-Феодосіїв. храму з Пд. добудовано вівтар на честь св. Іоанна Воїна. На поч. 20 ст. за проектом арх. Є. Єрмакова змінено верх дзвіниці: замість третього ярусу-ротонди зведено новий із куполом у псевдорос. стилі. У вересні 1920 зареєстровано церк. парафіял. громаду. Пізніше храм передано Обновлен. Церкві, згодом закритий. У 1930-х рр. використовувався як архівне приміщення. Під час нім. окупації значно пошкоджений. 1958–60 пам’ятку відреставровано арх. В. Корнєєвою, пізніші добудови та дзвіницю розібрано. 1992 церкву з приналежними до неї корпусами передано УПЦ КП, відтоді монастир має статус ставропігійного та прямо підпорядковується Святійшому Патріарху Київському і всієї Руси-України. Тоді ж у храмі встановлено новий іконостас, який реставровано 2008–10. Оскільки давні розписи не збереглися, 2008–10 храм розписано наново. До відновлення Київського Свято-Михайлівського Золотоверхого чоловічого монастиря тут перебували кер. органи УПЦ КП. Намісник від 2013 – архімандрит Макарій (Папіш). Кількість насельників – 8 осіб.

Літ.: Денисов Л. И. Православные монастыри Российской империи. Москва, 1908; Києво-Печерська лавра – пам’ятка історії та культури України. К., 2006.

М. Білявцев

Рекомендована література

  1. Денисов Л. И. Православные монастыри Российской империи. Москва, 1908;
  2. Києво-Печерська лавра – пам’ятка історії та культури України. К., 2006.

Фотоілюстрації

Читати у файлі PDF

Інформація про статтю

Автор:

Авторські права:

Cтаттю захищено авторським правом згідно з чинним законодавством України. Докладніше див. розділ Умови та правила користування електронною версією «Енциклопедії Сучасної України»

Бібліографічний опис:

Київський Свято - Феодосіївський Ставропігійний чоловічий монастир УПЦ КП / М. Білявцев // Енциклопедія Сучасної України [Електронний ресурс] / Редкол. : І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.] ; НАН України, НТШ. – К. : Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2013. – Режим доступу : https://esu.com.ua/article-6228

Том ЕСУ:

13-й

Дата виходу друком тому:

2013

Дата останньої редакції статті:

2013

Цитованість статті:

переглянути в Google Scholar

Для навчання:

використати статтю в Google Classroom

Тематичний розділ сайту:

EMUID (ідентифікатор статті ЕСУ):

6228

Кількість переглядів цього року:

142

Схожі статті

Домбоцький Успенський жіночий монастир УПЦ МП
Святині  | Том 8 | 2008
Гавриїл (Кризина)
Життя і церква
Святині  | Том 9 | 2009
Л. М. Гутник
Городницький Свято-Георгіївський ставропігійний монастир УПЦ МП
Святині  | Том 6 | 2006
М. Ю. Костриця, В. В. Вітренко

Нагору