Малиш-Федоровець Марія Євгенівна
МАЛИ́Ш-ФЕДОРЕ́ЦЬ Марія Євгенівна (20. 01(01. 02). 1885, м. Ніжин, нині Черніг. обл. – 05. 04. 1960, м. Мельбурн, шт. Вікторія, Австралія) – актриса, співачка (мецо-сопрано). Закін. Муз.-драм. школу ім. М. Лисенка (Київ, 1912). Творчу діяльність розпочала 1906 у молодіж. театрі в Ніжині під керівництвом М. Заньковецької, де виступала разом з Г. Ніжинською, Є. Хуторною, Ю. Миловичем та ін. 1906–20 грала у театрі М. Садовського (Київ). У 1930-х рр. виступала у різних театрах, зокрема в опері при Київ. домі Червоної Армії, брала участь у виставах «Запорожець за Дунаєм» С. Гулака-Артемовського, «Наталка Полтавка» І. Котляревського, «Сорочинський ярмарок» за М. Гоголем, «Катерина» за Т. Шевченком, «Сватання на Гончарівці» Г. Квітки-Основ’яненка. 1941–43 перебувала в окупов. Києві, проте в театрі не працювала. 1944 емігрувала до Німеччини. Від 1951 мешкала в Мельбурні, працювала в Театрі ім. Леся Курбаса (роль Терпилихи у виставі «Наталка Полтавка» І. Котляревського, 1953), Муз.-драм. театрі-студії при Об’єдн. демократ. укр. молоді. 1955 поставила вистави «Майська ніч» за М. Гоголем і «Сватання на Гончарівці» Г. Квітки-Основ’яненка. Створила на сцені яскраві образи, які відзначалися пластич. виразністю, яскравістю характерів, глибоким і сильним темпераментом або кокетливістю. Мала чудові сцен. дані, володіла грудним, добре поставленим голосом. Проте окремі ролі грала нерівно. Знялася у к/ф «Запорізький скарб» (1913, Дівчина), «Злива» (1929, Катерина ІІ).
Ролі: Одарка («Запорожець за Дунаєм» С. Гулака-Артемовського), Варка («Безталанна» І. Карпенка-Карого), Маруся («Ой не ходи, Грицю, та й на вечорниці» М. Старицького), Донна Анна («Камінний господар» Лесі Українки), Амелія («Мазепа» Ю. Словацького), Геся («Мораль пані Дульської» Г. Запольської).
Літ.: Із спогадів артистки Малиш-Федорець // Нитченко Д. Силуети. Мельбурн, 1998; Самойленко Г. Марія Заньковецька і Поліський край. Ніжин, 2004; Гайдабура В. Марія Друга // День. 2005, 19 січ.
Г. В. Самойленко
Основні ролі
Одарка («Запорожець за Дунаєм» С. Гулака-Артемовського), Варка («Безталанна» І. Карпенка-Карого), Маруся («Ой не ходи, Грицю, та й на вечорниці» М. Старицького), Донна Анна («Камінний господар» Лесі Українки), Амелія («Мазепа» Ю. Словацького), Геся («Мораль пані Дульської» Г. Запольської).
Рекомендована література
- Із спогадів артистки Малиш-Федорець // Нитченко Д. Силуети. Мельбурн, 1998;
- Самойленко Г. Марія Заньковецька і Поліський край. Ніжин, 2004;
- Гайдабура В. Марія Друга // День. 2005, 19 січ.