Маненко Павло Антонович
МАНЕ́НКО Павло Антонович (16. 01. 1881, х. Омельничок Кременчуц. пов. Полтав. губ., нині с. Обознівка Кременчуц. р-ну Полтав. обл. — ?) — культурно-освітній діяч, сходознавець. Походив із козац. роду. Був першим учителем церк.-парафіял. школи, відкритої 1900 у рідному селі. Потім працював бухгалтером в упр. Катеринин. залізниці. Належав до катеринослав. організації УСДРП (нині Дніпро), а після її реорганізації увійшов до ТУП. Під час рев. подій 1905–07 опинився на Кубані. Відіграв негативну роль на судовому процесі над лідером кубан. товариства «Просвіта» С. Ерастовим, обвинуваченого в зберіганні в кіосках товариства «Просвіта» забороненої літ-ри (1907). Пізніше працював у київ. книгарні «ЛНВ». За оцінкою Ю. Тищенка-Сірого, не виправдав сподівань, які на нього покладали, і створював більше клопоту, ніж допомагав (лист М. Грушевському від 24 лютого 1909). У листі І. Джиджори М. Грушевському від 20 серпня 1909 він фігурує як призвідник скандалу, спричиненого публікацією в «ЛНВ» оповідання М. Жука «Дора». Бл. 1913 повернувся до Катеринослава. Член катеринослав. і мануйлів. т-в «Просвіта». 2 листопада 1914 обраний чл. ради катеринослав. товариства «Просвіта». Брав участь у проектах з вид. книг А. Кащенка в засн. на паях видавництві «Запоріжжя» (вдалося випустити лише кн. «З Дніпра на Дунай», наступну кн. «Зруйноване гніздо» не допущено до друку військ. цензурою). За спогадами В. Біднова, М. благав А. Кащенка написати «Оповідання про славне Військо Запорозьке низове». Наприкінці 1915 М. був підданий обшуку й заарешт. як актив. чл. катеринослав. товариства «Просвіта», але незабаром його відпустили. Очевидно, арешт став причиною його виїзду з Катеринослава до Черкас. Відомо, що там 1918 у видавництві «Сіяч» М. видав книгу І. Манжури «Поезії», що отримала негативну оцінку фахівців за неповноту, неправомірне скорочення текстів і численні помилки. У 1920 — на поч. 1930-х рр. жив у Краснодарі (РФ). Активно цікавився історією та культурою Адигеї. Товаришував і співпрацював з дир. Адигей. нац. музею І. Наврузом, який перебував тоді в столиці Кубані. Представляв Кубань на перших з’їздах укр. сходознавців у Харкові.
Додаткові відомості
- Основні твори
- Розвиток черкеської письменності // СС. 1929. № 3; Черкеси. Х., 1930.
Рекомендована література
- Біднов В. Спомини про Андріана Кащенка // ЛНВ. 1923. Т. 79, кн. 1;
- Лисиченко Д. Рукописи Івана Манжури // Бібліол. вісті. 1925. Ч. 1–2;
- Тищенко Ю. Книгарнi «Лiтературно-наукового вiсника» на Надднiпрянщинi в 1907–13 рр. (Спогад) // Наук. зб. ВУАН у США. 1953. Ч. 2;
- Чабан М. Діячі Січеславської «Просвіти» (1905–1921): Біобібліогр. слов. Дн., 2002;
- Листування Михайла Грушевського. К.; Нью-Йорк; Париж; Л.; Торонто, 2008;
- Листування Михайла Грушевського: листування Михайла Грушевського та Юрiя Тищенка. К.; Нью-Йорк; Париж; Л.; Торонто, 2012.