ЕНЦИКЛОПЕДІЯ
СУЧАСНОЇ УКРАЇНИ
Encyclopedia of Modern Ukraine

Мижирицький Мойсей Юхимович

МИЖИРИ́ЦЬКИЙ Мойсей Юхимович (Мойше Хаїм-Берович; псевд. – Мойше Лібес; 02(15). 05. 1891, містечко Хабне Радомисл. пов. Київ. губ., нині смт Поліське Київ. обл. – 18. 12. 1951) – літературознавець, критик. Кандидат філологічних наук (1943). Отримав традиц. євр. освіту; учителював у євр. школах Києва. Навч. в Київ. інституті євр. культури, закін. Моск. університет. Працював в Інституті євр. культури АН УРСР (Київ, згодом – Кабінет євр. культури при АН УРСР). Був делегатом 1-го установ. з’їзду ВУСПП, став одним із перших її чл. (1926). У 1924 почав публікувати крит. статті та наук. розвідки мовою їдиш з питань євр. літ-ри в євр. пресі (г. «Пролетаріше фон», «Дер штерн», ж. «Фармест», «Советіш літератур»). У 1930-і рр. укладав підручники з літ-ри та мови для євр. шкіл (перший з них для 5-го кл. – 1932, у спів­авт. з А. Абчуком та І. Родаком). Автор монографії «Давид Бергельсон» (1935), літ. портретів про Д. Гофштейна, І. Фефера та ін. письменників, що увійшли до кн. «Литераріш-критіше етюдн» («Літературно-критичні етюди», 1940). Під час 2-ї світової війни – у Башкортостані, де працював в евакуйов. Кабінеті євр. культури в Уфі, дописував до г. «Ейнікайт». За деякими даними, був чл. Євр. антифашист. комітету. Після війни повернувся до Києва, працював у системі АН УРСР, збирав інформацію для «Чорної книги» І. Еренбурга і В. Гроссмана, готував монографію «Початок єврейської радянської прози» й матеріали про участь євреїв у партизан. русі. Заарешт. 16 липня 1951, за звинуваченнями у зв’я-зках з Євр. антифашист. комітетом, шпигун. діяльності та сіоніст. пропаганді засудж. до 10-ти р. таборів суворого режиму, помер в арештант. вагоні. Реабіліт. 1957.

Літ.: Флят Л. Кирьят-Ям. Киевский фотоузелок // Мы здесь. 2008. № 189; Люстигер А. Сталин и евреи. Трагическая история Еврейского антифашистского комитета и советских евреев. Москва, 2008; З порога смерті.

Г. А. Ривкіна

Рекомендована література

  1. Флят Л. Кирьят-Ям. Киевский фотоузелок // Мы здесь. 2008. № 189;Google Scholar
  2. Люстигер А. Сталин и евреи. Трагическая история Еврейского антифашистского комитета и советских евреев. Москва, 2008;Google Scholar
  3. З порога смерті.Google Scholar
Читати у файлі PDF

Інформація про статтю

Автор:

Авторські права:

Cтаттю захищено авторським правом згідно з чинним законодавством України. Докладніше див. розділ Умови та правила користування електронною версією «Енциклопедії Сучасної України»

Бібліографічний опис:

Мижирицький Мойсей Юхимович / Г. А. Ривкіна // Енциклопедія Сучасної України [Електронний ресурс] / Редкол. : І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.] ; НАН України, НТШ. – К. : Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2018. – Режим доступу : https://esu.com.ua/article-64332

Том ЕСУ:

20-й

Дата виходу друком тому:

2018

Дата останньої редакції статті:

2018

Цитованість статті:

переглянути в Google Scholar

Для навчання:

використати статтю в Google Classroom

Тематичний розділ сайту:

Ключове слово:

EMUID (ідентифікатор статті ЕСУ):

64332

Кількість переглядів цього року:

5

Схожі статті

Брук
Людина  |  Том 3 | 2004
О. Г. Величко
Клокова
Людина  |  Том 13 | 2013
Ю. О. Захарчук
Симулик
Людина  | 2024
Л. Г. Романова

Нагору