ЕНЦИКЛОПЕДІЯ
СУЧАСНОЇ УКРАЇНИ
Encyclopedia of Modern Ukraine
A

Михайлівська цілина

МИХА́ЙЛІВСЬКА ЦІЛИНА́ – відділ Українського степового природного заповідника від 1928 (пл. 202,4 га). 2009 створ. однойм. природ. заповідник пл. 882,9 га на тер. Лебедин. та Недригайлів. р-нів Сум. обл. Цілинний степ за­ймає 167 га, решта – перелоги різ­ного віку, луки та болота. Єдиний у Європі заповiд. масив лучних степів, що розташований на во­додiлi Грунi, Хоролу i Сули, на Пн. від найближчої (22 км) станції Лебедин. З Пд. та Зх. цілина оточена верхів’ями балки Верх­ні ставки, а з Пн. – відрогами бал­ки Государева гребля. У геоморфол. вiдношеннi тер. заповідника належить до Охтирсько-Сумського вiдрогу Середньорус. височини і є широким пiдвищенням (пагорбом), що поступово знижується до балок у пд.-зх. напрямку. Абсолютнi вiдмiтки коливаються тут у межах 200–210 м над р. м. За морфогенезом – це лесова рiвнина, розчленована ярами i балками. Крім них, трапляються блюдцеподібні форми суфозійно-просадк. морфоскульптури, яких на заповід. тер. нараховано до 63. У ґрунт. покривi М. ц. переважають типові, потужнi й надпотужні, середньогумуснi чорноземи, що розвинулися на лесових материн. породах і мають у верх. горизонтах вiд 3 % до 7 % гумусу. Рослин. покрив заповiдника представлений формацiями тирси, або ковили волосистої, типчака, або кострицi борознистої, стоколоса безостого, куничника наземного, тонконога вузьколистого. Ковила поширена на плато i похилих схилах, типчак – на нижнiх частинах схилiв. Стоколос зростає всюди в комплексi з куничником. Біорізноманіття та продуктивність М. ц. не має відповід. у світі аналогів, оскільки на 1 м2 масиву нараховано до 40 тис. стеблин рослин. Загалом зростає 531 судин. рослин, із яких бл. 200 – типові степняки. Протягом вегетац. періоду (до 200 днів) ландшафтні ком­плекси Михайлiв. степу постійно змінюються залежно від того, які квітують рослини. Серед фауни переважають дрібні тварини (сліпак, земляний заєць, або тушканчик). Орнітофауна нараховує до 70 видів.

Літ.: Білик Г. І., Саричева З. А. Михайлівська цілина. Х., 1973; Ткаченко В. С., Дідух Я. П., Генов А. П. та ін. Український природний степовий заповідник. К., 1998; Гетьман В. І. Екологічні (едафічні) чинники продуктивності та біорізноманіття степових ландшафтних комплексів Михайлівської цілини // Проблеми ландшафтного різноманіття України. К., 2000; Його ж. Про фіторізноманіття українського степу // Заповідна справа в Україні. Т. 20, вип. 1. К., 2014.

В. І. Гетьман

Рекомендована література

  1. Білик Г. І., Саричева З. А. Михайлівська цілина. Х., 1973;
  2. Ткаченко В. С., Дідух Я. П., Генов А. П. та ін. Український природний степовий заповідник. К., 1998;
  3. Гетьман В. І. Екологічні (едафічні) чинники продуктивності та біорізноманіття степових ландшафтних комплексів Михайлівської цілини // Проблеми ландшафтного різноманіття України. К., 2000;
  4. Його ж. Про фіторізноманіття українського степу // Заповідна справа в Україні. Т. 20, вип. 1. К., 2014.

Фотоілюстрації

завантажити статтю

Інформація про статтю

Автор:

Авторські права:

Cтаттю захищено авторським правом згідно з чинним законодавством України. Докладніше див. розділ Умови та правила користування електронною версією «Енциклопедії Сучасної України»

Бібліографічний опис:

Михайлівська цілина / В. І. Гетьман // Енциклопедія Сучасної України [Електронний ресурс] / Редкол. : І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.] ; НАН України, НТШ. – К. : Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2018. – Режим доступу : https://esu.com.ua/article-64822

Том ЕСУ:

20-й

Дата виходу друком тому:

2018

Дата останньої редакції статті:

2018

Цитованість статті:

переглянути в Google Scholar

Для навчання:

використати статтю в Google Classroom

Тематичний розділ сайту:

EMUID (ідентифікатор статті ЕСУ):

64822

Кількість переглядів цього року:

81

Схожі статті

Курган скорботи
Світ-суспільство-культура  | Том 16 | 2016
В. С. Муха
Бітуми
Світ-суспільство-культура  | Том 3 | 2004
В. О. Краюшкін
Небесная царица
Світ-суспільство-культура  | Том 23 | 2021
В. В. Кіцера

Нагору