Розмір шрифту

A

Михайлівська цілина

МИХА́ЙЛІВСЬКА ЦІЛИНА́  — відділ Українського степового природного заповідника від 1928 (пл. 202,4 га). 2009 створ. однойм. природ. заповідник пл. 882,9 га на тер. Лебедин. та Недригайлів. р-нів Сум. обл. Цілинний степ за­ймає 167 га, решта — перелоги різ­ного віку, луки та болота. Єдиний у Європі заповiд. масив лучних степів, що розташований на во­додiлi Грунi, Хоролу i Сули, на Пн. від найближчої (22 км) станції Лебедин. З Пд. та Зх. цілина оточена верхів’ями балки Верх­ні ставки, а з Пн. — відрогами бал­ки Государева гребля. У геоморфол. вiдношеннi тер. заповідника належить до Охтирсько-Сумського вiдрогу Середньорус. височини і є широким пiдвищенням (пагорбом), що поступово знижується до балок у пд.-зх. напрямку. Абсолютнi вiдмiтки коливаються тут у межах 200–210 м над р. м. За морфогенезом — це лесова рiвнина, розчленована ярами i балками. Крім них, трапляються блюдцеподібні форми суфозійно-просадк. морфоскульптури, яких на заповід. тер. нараховано до 63. У ґрунт. покривi М. ц. переважають типові, потужнi й надпотужні, середньогумуснi чорноземи, що розвинулися на лесових материн. породах і мають у верх. горизонтах вiд 3 % до 7 % гумусу. Рослин. покрив заповiдника представлений формацiями тирси, або ковили волосистої, типчака, або кострицi борознистої, стоколоса безостого, куничника наземного, тонконога вузьколистого. Ковила поширена на плато i похилих схилах, типчак — на нижнiх частинах схилiв. Стоколос зростає всюди в комплексi з куничником. Біорізноманіття та продуктивність М. ц. не має відповід. у світі аналогів, оскільки на 1 м2 масиву нараховано до 40 тис. стеблин рослин. Загалом зростає 531 судин. рослин, із яких бл. 200 — типові степняки. Протягом вегетац. періоду (до 200 днів) ландшафтні ком­плекси Михайлiв. степу постійно змінюються залежно від того, які квітують рослини. Серед фауни переважають дрібні тварини (сліпак, земляний заєць, або тушканчик). Орнітофауна нараховує до 70 видів.

Рекомендована література

Іконка PDF Завантажити статтю

Інформація про статтю


Автор:
Статтю захищено авторським правом згідно з чинним законодавством України. Докладніше див. розділ Умови та правила користування електронною версією «Енциклопедії Сучасної України»
Дата останньої редакції статті:
груд. 2018
Том ЕСУ:
20
Дата виходу друком тому:
Тематичний розділ сайту:
Світ-суспільство-культура
EMUID:ідентифікатор статті на сайті ЕСУ
64822
Вплив статті на популяризацію знань:
179
Бібліографічний опис:

Михайлівська цілина / В. І. Гетьман // Енциклопедія Сучасної України [Електронний ресурс] / редкол. : І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.] ; НАН України, НТШ. – Київ: Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2018. – Режим доступу: https://esu.com.ua/article-64822.

Mykhailivska tsilyna / V. I. Hetman // Encyclopedia of Modern Ukraine [Online] / Eds. : I. М. Dziuba, A. I. Zhukovsky, M. H. Zhelezniak [et al.] ; National Academy of Sciences of Ukraine, Shevchenko Scientific Society. – Kyiv : The NASU institute of Encyclopedic Research, 2018. – Available at: https://esu.com.ua/article-64822.

Завантажити бібліографічний опис

ВСІ СТАТТІ ЗА АБЕТКОЮ

Нагору нагору