ЕНЦИКЛОПЕДІЯ
СУЧАСНОЇ УКРАЇНИ
Encyclopedia of Modern Ukraine

Розмір шрифту

A

Микитівський доломітний завод

МИКИ́ТІВСЬКИЙ ДОЛОМІ́ТНИЙ ЗАВО́Д  — підприємство з видобутку та збагачення вапняків, сирих доломітів і виробництва випалених доломітів. Розташ. у смт Гольмівське Горлів. міськради Донец. обл. Засн. 1894 із відкриттям родовища доломіту на тер. сучас. Горлівки. Поклади доломіту, виявлені в р-ні ст. Микитівка, привернули увагу с.-петербур. підприємця М. Глібова, який на орендов. у селян с. Государів Байрак землі пл. 100 десятин 1899 відкрив доломітні копальні, де працювали 55 робітників. Сирий доломіт добували в кар’єрі на віддаленому від станції пологому узгір’ї, пласти доломіту залягали в 3-х горах, які місц. жителі називали Гольмою. Довжина пластів — до 3-х верст, потуж. — від 1 аршина до 2-х сажнів. Розробляли доломіт із вмістом гігро­скопіч. води бл. 0,2 %, кремнезему — 0,6–2,5 %, оксидів заліза й алюмінію — 1,5–2,5 %, магнезії — 17–21,5 %. Споживачами копалень були всі великі металург. заводи Пд. р-ну, зокрема Луган., Таганроз., Брян. заводи, підприємства Рос.-бельг. та Донец.-юр’їв. т-в тощо. Добутий доломіт з кар’єру вивозили підводами на М. д. з., що знаходився за 7 верст від копалень, поруч зі ст. Микитівка. Для його випалу діяли 7 печей, тех. обладнання — парова машина потуж. 20 к. с. та паровий котел і динамо-машина на 100 А при 110 В. Службовців і робітників — бл. 120 осіб, для потреб яких існували 3 казарми й 16 квартир. 1917 завод націоналізовано, старі вагранники О. Комаренко, Ф. Василенко, І. Дюкарев, М. Івахненко почали випускати доломіт для відродження металургії країни. Однак довгий час підприємство залишалося дрібним і технічно відсталим. Лише 1928 вдалося зробити деякі вдосконалення і дещо підвищити випуск продукції. У роки перших п’ятирі-чок на Гольмі відкрито нові шахти з видобутку сирого доломіту, розпочато будівництво нового заводу з його випалу. 1936 уведено в дію шахтні печі, а 1940 — дві потужні оберт. печі. Підпр-во стало одним з найбільших у СРСР, розширило виробництво. На поч. 1959 уведено в експлуатацію цех з виробництва цегли високої вогнестійкості, що не поступалася урал. магнезит. вогнетривами. Від 1961 усі випалюв. агрегати переведено на природ. газ. 1976–80 реконструйовано і розширено відділ. з виробництва торкретмас, за рахунок модернізації устаткування збільшено випуск вогнетривів і випаленого доломіту, покращено їхню якість. 2003 на базі ВАТ «М. д. з.» створ. ТОВ «Микитів. вогнетрив. комбінат», до скла-ду якого ввійшли 3 осн. цехи: дроблення і випалу доломіту, випалу магнезит. виробів, хроммагнезіт. виробів. 2004 М. д. з. визнано банкрутом, все обладнання вивезено, значну частину цехів зруйновано.

Іконка PDF Завантажити статтю

Інформація про статтю


Автор:
Статтю захищено авторським правом згідно з чинним законодавством України. Докладніше див. розділ Умови та правила користування електронною версією «Енциклопедії Сучасної України»
Дата останньої редакції статті:
груд. 2023
Том ЕСУ:
20
Дата виходу друком тому:
Тематичний розділ сайту:
Підприємcтва
EMUID:ідентифікатор статті на сайті ЕСУ
65239
Вплив статті на популяризацію знань:
82
Бібліографічний опис:

Микитівський доломітний завод / В. С. Білецький // Енциклопедія Сучасної України [Електронний ресурс] / редкол. : І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.] ; НАН України, НТШ. – Київ: Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2018, оновл. 2023. – Режим доступу: https://esu.com.ua/article-65239.

Mykytivskyi dolomitnyi zavod / V. S. Biletskyi // Encyclopedia of Modern Ukraine [Online] / Eds. : I. М. Dziuba, A. I. Zhukovsky, M. H. Zhelezniak [et al.] ; National Academy of Sciences of Ukraine, Shevchenko Scientific Society. – Kyiv : The NASU institute of Encyclopedic Research, 2018, upd. 2023. – Available at: https://esu.com.ua/article-65239.

Завантажити бібліографічний опис

ВСІ СТАТТІ ЗА АБЕТКОЮ

Нагору нагору