ЕНЦИКЛОПЕДІЯ
СУЧАСНОЇ УКРАЇНИ
Encyclopedia of Modern Ukraine

Розмір шрифту

A

Мелітопольпродмаш

«МЕЛІТОПОЛЬПРОДМА́Ш»  — підприємство машинобудівної галузі промисловості. Засн. 1886 у м. Мелітополь Таврій. губ. (нині Запоріз. обл.) братами Классенами як завод з випуску с.-г. машин і землероб. знарядь (кінних жниварок, косарок, лобогрійок, віялок, бункерів, молотарок). У 1890-х рр. підприємство складалося з одного цеху, в якому працювало 75 осіб; осн. вироб. процес здійснювали за допомогою парової машини потуж. 8 к. с. На поч. 1920-х рр. більшовики, які остаточно встановили свою владу в Мелітополі, націоналізували завод та перепрофілювали в ремонтну мотоциклетно-автомоб. майстерню. Від 1923 — ім. В. Воровського. Згодом підприємство отримало назву Мелітоп. завод продовол. машинобудування. Наприкінці 1920-х — на поч. 1930-х рр. випускали ус­­таткування для млинів і елеваторів. У 1-й пол. 1930-х рр. проведено модернізацію та реконструк­­цію цехів. 1932 на заводі виготовляли 150, 1937 — бл. 700 найменувань продукції. 1938 розпочато виробництво посудомий. агрегатів для харчової промисловості. Під час нім.-фашист. окупації Мелітополя підприємство функціонувало в м. Гробово (Пензен. обл., РФ), де виробляло продукцію для фронту. У листопаді 1943 повернуто з евакуації завод. обладнання. На поч. 1944 підприємство введено в експлуатацію. 1947 розпочато випуск устаткування для розливання різних видів харч. рідини. На заводі працювали льотчики, учасники 2-ї світової вій­ни, Герої Рад. Союзу Л. Кальян і В. Карачун. 1952–53 освоєно випуск нових типів автоматів для розливання молоч. продукції та безалкогол. напоїв продуктивністю до 2 тис. пляшок на год. У подальші роки на підприємстві нарощували вироб. потужність та збільшували номенклатуру продукції. 1967 на Міжнар. виставці «Інпродмаш» у Мос­кві лінію розливу виробів ВРД-6 відзначено почес. дипломом. 1970 підприємство нагородж. орденом Трудового Червоного Прапора. Згодом Мелітоп. завод продовол. машинобудування став гол. підприємством ВО «М.», продукцію якого експортували в Болгарію, Румунію, Угорщину, Монголію, Польщу, Чехословаччину, Пн. Корею, Афганістан і на Кубу. У 1990-х рр. на підприємстві відбувався екон. спад, однак унаслідок проведення модернізації воно продовжувало вироб. діяльність. Від 1-ї пол. 2010-х рр. не працює. Остан. часом на заводі виготовляли окреме устаткування та автомат. лінії для розливання пива, газованих безалкогол. напоїв і мінерал. вод, питної води, лікеро-горілчаних виробів, коньяку, шампанського, тихих вин, рослин. олії, молока, молоч. продуктів, дит. харчування та ін. видів харч. рідини продуктивністю від 500 до 12-ти тис. скляних або пластик. пляшок на год. Виходила г. «Вестник “Прод­маша”». У соц. сфері підприємства діяли їдальня, мед. пункт, клуб, бази відпочинку «Янтар», «Маяк» і дит. табір на березі Азов. моря в смт Кирилівка Якимів. р-ну Запоріз. обл. Бл. 25 р. працював на різних посадах поет, крає­зна­вець І. Олексенко.

Рекомендована література

  1. Чухраенко А. Те самые Клас­сены: [основатели завода «Мелитопольпродмаш»] // Мелитоп. ведомости. 1997, 13 марта;
  2. 1 мая;
  3. Пыжинский Я. Де­ло­вое кредо нашего завода — надежность и стабильность // Губернатор. 2002. № 6.
Іконка PDF Завантажити статтю

Інформація про статтю


Автор:
Статтю захищено авторським правом згідно з чинним законодавством України. Докладніше див. розділ Умови та правила користування електронною версією «Енциклопедії Сучасної України»
Дата останньої редакції статті:
груд. 2018
Том ЕСУ:
20
Дата виходу друком тому:
Тематичний розділ сайту:
Підприємcтва
EMUID:ідентифікатор статті на сайті ЕСУ
65534
Вплив статті на популяризацію знань:
41
Бібліографічний опис:

Мелітопольпродмаш / С. О. Бойко, М. О. Семікін // Енциклопедія Сучасної України [Електронний ресурс] / редкол. : І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.] ; НАН України, НТШ. – Київ: Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2018. – Режим доступу: https://esu.com.ua/article-65534.

Melitopolprodmash / S. O. Boiko, M. O. Semikin // Encyclopedia of Modern Ukraine [Online] / Eds. : I. М. Dziuba, A. I. Zhukovsky, M. H. Zhelezniak [et al.] ; National Academy of Sciences of Ukraine, Shevchenko Scientific Society. – Kyiv : The NASU institute of Encyclopedic Research, 2018. – Available at: https://esu.com.ua/article-65534.

Завантажити бібліографічний опис

Євпаторійський авіаційний ремонтний завод (ЄАРЗ)
Підприємcтва  |  Том 9  |  2009
О. П. Пергат
Бериславський машинобудівний завод
Підприємcтва  |  Том 2  |  2003
П. В. Тищенко
Верхньодніпровський машинобудівний завод
Підприємcтва  |  Том 4  |  2005
О. М. Латиш
ВСІ СТАТТІ ЗА АБЕТКОЮ

Нагору нагору