ЕНЦИКЛОПЕДІЯ
СУЧАСНОЇ УКРАЇНИ
Encyclopedia of Modern Ukraine

Розмір шрифту

A

Метеорологічна станція

МЕТЕОРОЛОГІ́ЧНА СТА́НЦІЯ – спеціальна установа для здійснення регулярних метеорологічних спостережень у місцях, вибраних із дотриманням певних вимог щодо рельєфу місцевості, близькості споруд і населених пунктів. Метеорол. спостереження за розширеною програмою проводять у метеорол. (гідрометеорол., геофіз.) обсерваторіях, за скороченою — на метеорол. постах. Розташування М. с. має забезпечувати репрезентативність спостережень, тобто відповідність їх умовам не тільки найближчої місцевості, але й, за можливості, більш віддалених районів. З цією метою М. с. будують на відкритій рівній ділянці, де відсутні значно виражені й своєрідні місц. впливи, подалі від насел. пунктів. Кожна М. с. складається з метеорол. майданчика під відкритим небом і приміщення для його обслуговування. Метеорол. майданчик повинен знаходитися на відкритій і типовій для навколиш. місцевості ділянці та достат. відстані від знач. перешкод і вод. об’єктів: не менше 10-кратної вис. у випадку невисоких окремих перешкод та 20-кратної вис. для об’єк-тів великої протяжності (лісу, групи будинків). Метеорол. майданчик має квадратну форму розміром 26 × 26 м та більше, сторо­ни зорієнтовані з Пн. на Пд. та зі Сх. на Зх.; його обладнують стандарт. для відповід. типу станцій апаратурою, за допомогою якої проводять спостереження у визначені терміни та в певній послідовності. Розміщення приладів на тер. метеорол. майданчика регламентоване. У приміщенні М. с. зберігають запас. інвентар, опрацьовують результати спостережень, встановлюють прилади для вимірювання атмо­сфер. тиску, а також реєструвал. частини автоматич. приладів, датчики яких розміщені на метео­рол. майданчику.

Літ.: Стернзат М. С. Метеорологические приборы и наблюдения. Ленинград, 1978; Затула В. І., Титаренко Л. М. Тлумачний словник з метеорології та кліматології. Чк., 2009; Паламарчук Л. В., Шевченко О. Г. Метеорологічні прилади та вимірювання. К., 2012.

В. І. Затула

Рекомендована література

  1. Стернзат М. С. Метеорологические приборы и наблюдения. Ленинград, 1978;
  2. Затула В. І., Титаренко Л. М. Тлумачний словник з метеорології та кліматології. Чк., 2009;
  3. Паламарчук Л. В., Шевченко О. Г. Метеорологічні прилади та вимірювання. К., 2012.

Фотоілюстрації

завантажити статтю

Інформація про статтю


Автор:
Авторські права:
Cтаттю захищено авторським правом згідно з чинним законодавством України. Докладніше див. розділ Умови та правила користування електронною версією «Енциклопедії Сучасної України»
Том ЕСУ:
20-й
Дата виходу друком тому:
2018
Дата останньої редакції статті:
2018
Тематичний розділ сайту:
EMUIDідентифікатор статті на сайті ЕСУ
65597
Вплив статті на популяризацію знань:
112

Метеорологічна станція / В. І. Затула // Енциклопедія Сучасної України [Електронний ресурс] / Редкол. : І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.] ; НАН України, НТШ. – К. : Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2018. – Режим доступу : https://esu.com.ua/article-65597

Meteorolohichna stantsiia / V. I. Zatula // Encyclopedia of Modern Ukraine [Online] / Eds. : I. М. Dziuba, A. I. Zhukovsky, M. H. Zhelezniak [et al.] ; National Academy of Sciences of Ukraine, Shevchenko Scientific Society. – Kyiv : The NASU institute of Encyclopedic Research, 2018. – Available at : https://esu.com.ua/article-65597

Завантажити бібліографічний опис

Схожі статті

Запорожець
Світ-суспільство-культура  |  Том 10  |  2010
Р. М. Романюк
Новосельський
Світ-суспільство-культура  |  Том 23  |  2021
С. Заброварний
Корреспондент
Світ-суспільство-культура  |  Том 14  |  2014
І. О. Ілюшина

ВСІ СТАТТІ ЗА АБЕТКОЮ

Нагорунагору