ЕНЦИКЛОПЕДІЯ
СУЧАСНОЇ УКРАЇНИ
Encyclopedia of Modern Ukraine

Розмір шрифту

A

Мезосфера

МЕЗОСФЕ́РА (від мезо... та сфера) — шар атмосфери над стратосферою на висотах від 50–55 км до 80–85 км. Для М. характерне заг. зниження температури повітря з вис., під час чого у високих широтах таке зменшення (0,31 °C/100 м) більше, ніж у низьких (0,23 °C/100 м), а влітку більше, ніж узимку. Серед. температура змінюється приблизно від 0 °C у нижній частині М. до майже -90 °C на її верх. межі. За допомогою ракет. зондування тут зареєстровано абсолют. мінімум температури (-143 °C) для усієї атмосфери. Улітку в нижній М. температура зростає в бік обох полюсів (у позатроп. широтах), у верх. М. такий геогр. розподіл температури зберігається тільки в літній півкулі. Узимку верхня М. (на висотах 70–80 км) у поляр. р-нах на 12–20 °C тепліша, ніж у р-ні екватора. Загалом М. узимку тепліша, ніж улітку. Зниження температури з висотою сприяє конденсації водяної пари та утворенню в області верх. М. (82–85 км) видимих із Землі у присмерках дуже тонких продовгуватих і блискучих сріблястих хмар, природа яких ще недостатньо вивчена. Вважають, що вони складаються з дрібних і розсіяних льодяних кристаликів. Сріблясті хмари виявляють існування в М. різних хвиль і навіть вихорів. На значно розвинену турбулентність вказує і характер розподілу температури повітря з висотою. У М. спостерігаються сильні вітри з макс. швидкостями до 100 м/с, які закономірно змінюють свій напрямок. Узимку переважають зх. вітри, що послаблюються з висотою, а влітку — сх., що з висотою посилюються. У верх. М. простежується підвищена іонізація повітря (шар D іоносфери), що дуже варіює протягом доби та від сезону до сезону, а також залежно від активності Сонця. Порівняно з розташованими нижче шарами атмосфери в М. важливу роль починають відігравати фотохім. процеси за участі хімічно актив. атомів і молекул, що утворюються під впливом короткохвил. соняч. радіації та перебувають у збудженому стані. Зокрема, осн. причиною зимового нагрівання поляр. М. вважають вивільнення хім. енергії при рекомбінації атомар. кисню в потоках повітря на висотах 100–120 км, що в процесі свого руху поступово опускається вниз.

Рекомендована література

  1. Пинус Н. З., Шметер С. М. Аэрология. Ч. 2. Физика свободной атмосферы. Ленинград, 1965;
  2. Погосян Х. П. Общая циркуляция атмосферы. Ленинград, 1972;
  3. Хргиан А. Х. Физика атмосферы. Москва, 1986;
  4. Атмосфера: Справоч. (справочные данные, модели). Ленинград, 1991.
Іконка PDF Завантажити статтю

Інформація про статтю


Автор:
Статтю захищено авторським правом згідно з чинним законодавством України. Докладніше див. розділ Умови та правила користування електронною версією «Енциклопедії Сучасної України»
Дата останньої редакції статті:
груд. 2018
Том ЕСУ:
20
Дата виходу друком тому:
Тематичний розділ сайту:
Світ-суспільство-культура
EMUID:ідентифікатор статті на сайті ЕСУ
66145
Вплив статті на популяризацію знань:
175
Бібліографічний опис:

Мезосфера / В. І. Затула // Енциклопедія Сучасної України [Електронний ресурс] / редкол. : І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.] ; НАН України, НТШ. – Київ: Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2018. – Режим доступу: https://esu.com.ua/article-66145.

Mezosfera / V. I. Zatula // Encyclopedia of Modern Ukraine [Online] / Eds. : I. М. Dziuba, A. I. Zhukovsky, M. H. Zhelezniak [et al.] ; National Academy of Sciences of Ukraine, Shevchenko Scientific Society. – Kyiv : The NASU institute of Encyclopedic Research, 2018. – Available at: https://esu.com.ua/article-66145.

Завантажити бібліографічний опис

Color and rhyme
Світ-суспільство-культура  |  Том 14  |  2014
Д. О. Горбачов
NEMIROFF
Світ-суспільство-культура  |  Том 23  |  2023
О. А. Мельничук
Ziemia Wołyńska
Світ-суспільство-культура  |  2024
В. М. Гика
ВСІ СТАТТІ ЗА АБЕТКОЮ

Нагору нагору