ЕНЦИКЛОПЕДІЯ
СУЧАСНОЇ УКРАЇНИ
Encyclopedia of Modern Ukraine

Розмір шрифту

A

Метаісторія

МЕТАІСТО́РІЯ Поняття «М.» (від мета… й історія) вживають переважно в історіософ., реліг.-філос. дискурсі, що передбачає наявність позачасової реальності (Вічності) і містить вищі цінності, що проявляються в істор. часі (біблійне «Царство Боже», «Град Божий» блаженного Авґустина тощо). На думку М. Бердяєва, за процесуальністю історії стоїть «Божествений сон» Вічності, що може втілюватися в часі та розривати його ланцюг. Триває постійна боротьба вічного, сакрального та часового, профанного, що розкривається як безперерв. двобій Життя та Смерті (див. Смерть і Безсмертя), Добра і Зла. У часовій тканині історії метаісторичне уособлює насамперед життєстверджуючі основи буття у їхньому ціннісному аспекті. Ідея метаістор. підґрунтя соціокультур. розвитку людства припускає й цілком раціональне її тлумачення. С. Кримський вважав, що воно може бути розкрите шляхом виявлення інваріантів історичного процесу та пов’язаних з ними «символів Вічності». М. виходить з того, що цивілізац. процеси (див. Цивілізація) завжди пов’язані з наскріз., фундам. цінностями, що, подібно до земної вісі, пронизують весь масив історії. Так, тріада Благо (Добро)–Істина–Краса присутня у будь-якій культурі, але всюди має свою інтерпретацію. Розуміння метаістор. інваріантів минулими епохами та культурами безпосередньо впливає на сучасне життя, оскільки в істор. русі кожен наступ. істот. крок передбачає оволодіння все більшими масивами минулого, зокрема Відродження спиралося на опанування антич., а Реформація — старозавітно-давньохристиян. спадщини. Внаслідок актуалізації інваріантного предмет. полем істор. пізнання все більшою мірою стає зіставлення всіх часів, через порівняння яких і виявляються метаістор. константи та стрижневі цінності. Метаістор. підхід спрямов. не на те, що змінюється, а на те, що зберігається, — на виявлення архетипіч., або наскріз., структур соціокультур. процесів, що у площині культури мають переважно символічні прояви.

Рекомендована література

  1. Бердяев Н. А. Смысл истории. Мос­ква, 1990;
  2. Пахомов Ю. Н. и др. Пути и перепутья современной цивилизации. К., 1998;
  3. Крымский С. Б. Философия как путь человечности и надежды. К., 2000;
  4. Павленко Ю. В. История мировой цивилизации: Философский анализ. К., 2002.
Іконка PDF Завантажити статтю

Інформація про статтю


Автор:
Статтю захищено авторським правом згідно з чинним законодавством України. Докладніше див. розділ Умови та правила користування електронною версією «Енциклопедії Сучасної України»
Дата останньої редакції статті:
груд. 2018
Том ЕСУ:
20
Дата виходу друком тому:
Тематичний розділ сайту:
Світ-суспільство-культура
EMUID:ідентифікатор статті на сайті ЕСУ
66650
Вплив статті на популяризацію знань:
106
Бібліографічний опис:

Метаісторія / Ю. В. Павленко // Енциклопедія Сучасної України [Електронний ресурс] / редкол. : І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.] ; НАН України, НТШ. – Київ: Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2018. – Режим доступу: https://esu.com.ua/article-66650.

Metaistoriia / Yu. V. Pavlenko // Encyclopedia of Modern Ukraine [Online] / Eds. : I. М. Dziuba, A. I. Zhukovsky, M. H. Zhelezniak [et al.] ; National Academy of Sciences of Ukraine, Shevchenko Scientific Society. – Kyiv : The NASU institute of Encyclopedic Research, 2018. – Available at: https://esu.com.ua/article-66650.

Завантажити бібліографічний опис

ВСІ СТАТТІ ЗА АБЕТКОЮ

Нагору нагору