ЕНЦИКЛОПЕДІЯ
СУЧАСНОЇ УКРАЇНИ
Encyclopedia of Modern Ukraine

Розмір шрифту

A

МИР

«МИР»  — серія електронних обчислювальних машин. Абревіатура від рос. «машина для инженерных расчетов». Ідею створення комп’ютерів сер. «М.» 1965 висловив В. Глушков. У 1960-х рр. в Інституті кібернетики АН УРСР (Київ) почали створювати малі електронні машини на напівпровідниках. Характер. особливістю комп’ютерів цієї серії є зручність спілкування людини з комп’ютером, а також наявність довіл. розряд. арифметики. Алгоритмічна мова «М.» відрізняється простотою, орієнтована на розв’язування інж. задач. Внутр. мова цих комп’ютерів має високий ступінь інтерпретації, що дає можливість контролювати виконання алгоритму, легко втручатися в хід обчислень шляхом уже введеного алгоритму, формули, коефіцієнта тощо. Продуктивність під час розв’язування інж. задач на машинах серії «М.» — до 8 тис. операцій/сек. «М.-2» (1969) — перший серій. комп’ютер, у якому реалізовано структур. способом аналітико-цифр. перетворення мовою АНАЛІТИК. Передбачена можливість спілкування людини з комп’ютером у режимі діалогу за допомогою пристрою зі світловим пером, що забезпечує оператив. висновок, контроль і редагування інформації, а також відображення на екрані електронно-промен. трубки проміж. і остаточ. комп’ютер. результатів розв’язування задач. Ввід і вивід даних у цих комп’ютерах здійснювали за допомогою електрич. друкар. машинок, пристрою на магніт. картах і перфокартах. Ефективна швидкодія «М.-2» — до 12 тис. операцій/сек.; у «М.-3» (1970) її збільшено до 20 тис. операцій/сек. та передбачено сумісність із комп’ютерами серії «ЄС ЕОМ» за інтерфейсом каналу та форматами зовн. носіїв. Комп’ютери серії «М.» оснащено чисел. програм. забезпеченням для вирішення задач обчислюв. математики, до яких зводять 90 % усіх наук.-тех. задач. Чисел. програмне забезпечення машин серії «М.» містило програми розв’язування систем ліній. алгебрич. рівнянь, обчислення влас. значень і векторів матриць, розв’язування систем неліній. та трансцендент. рівнянь, чисел. інтегрування задач Коші й крайових задач для звичай. диференціал. рівнянь, розв’язування диференціал. рівнянь із частковими похідними і деяких інтеграл. рівнянь. Окрім того, до складу програм. забезпечення належали програми для інтерполяції та апроксимації функцій, чисел. диференціювання та інтегрування, обчислення спец. функцій, генерації випадк. чисел, статистич. обробки тощо. Характеристики, що відрізняли комп’ютери серії «М.» від існуючих на той час рад. і зарубіж. комп’ютер. розробок: довільна розрядність арифметики, причому оператор «розрядність» можна було використовувати в будь-якому місці програми; інтерпретація мови високого рівня в комп’ютері; наявність спец. мови високого рівня АНАЛІТИК, що додатково дозволяла безпосередньо формулювати завдання з аналіт. перетвореннями введених у комп’ютер формул; ввід і вивід даних за допомогою електрич. друкар. машинки та екрана дисплея.

Рекомендована література

  1. Глушков В. М., Клименко В. П., Лосев В. Д. та ін. Характеристика и область применения ЭВМ МИР-2 // Кибернетика. 1975. № 5;
  2. Глушков В. М., Фишман Ю. С., Молчанов И. Н. та ін. О внешнем математическом обеспечении электронной вычислительной машины МИР-2 // Там само.
Іконка PDF Завантажити статтю

Інформація про статтю


Автор:
Статтю захищено авторським правом згідно з чинним законодавством України. Докладніше див. розділ Умови та правила користування електронною версією «Енциклопедії Сучасної України»
Дата останньої редакції статті:
груд. 2019
Том ЕСУ:
21
Дата виходу друком тому:
Тематичний розділ сайту:
Світ-суспільство-культура
EMUID:ідентифікатор статті на сайті ЕСУ
67803
Вплив статті на популяризацію знань:
94
Бібліографічний опис:

МИР / І. М. Молчанов // Енциклопедія Сучасної України [Електронний ресурс] / редкол. : І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.] ; НАН України, НТШ. – Київ: Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2019. – Режим доступу: https://esu.com.ua/article-67803.

MYR / I. M. Molchanov // Encyclopedia of Modern Ukraine [Online] / Eds. : I. М. Dziuba, A. I. Zhukovsky, M. H. Zhelezniak [et al.] ; National Academy of Sciences of Ukraine, Shevchenko Scientific Society. – Kyiv : The NASU institute of Encyclopedic Research, 2019. – Available at: https://esu.com.ua/article-67803.

Завантажити бібліографічний опис

ВСІ СТАТТІ ЗА АБЕТКОЮ

Нагору нагору