ЕНЦИКЛОПЕДІЯ
СУЧАСНОЇ УКРАЇНИ
Encyclopedia of Modern Ukraine

Розмір шрифту

A

Місіонерство

МІСІОНЕ́РСТВО (від лат. missio — посилання, доручення) — діяльність релігійних організацій з метою поширення свого віровчення і поповнення кількості новонавернених (неофітів) через спеціальних представників-місіонерів на ще не освоєних релігійною організацією (Церквою) територіях. Зародження християн. М. пов’язане з колоніал. експансією у 16–17 ст. європ. катол. і протестант. держав, зокрема Португалії, Іспанії, Англії, Франції (див. Місіонери). Одними з перших місіонер. об’єднань стали створені у Пн. Америці Біблійні товариства з поширення християн. літ-ри. Хоча місіонери підтримували колоніал. режими у країнах Азії, Африки, Лат. Америки, серед них було багато подвижників-гуманістів, які зробили знач. внесок у вивчення народів колоніал. країн, створення нац. писемності, посібників і словників місц. мов. Вони вели сан.-профілакт. роботу, боролися з хворобами й епідеміями, створювали початк. школи в Китаї, Індії, Африці, на о-вах Тихого океану. З остаточ. розпадом колоніал. системи (див. Колоніалізм) у 1970-х рр. М. дещо занепало, однак у країнах, що розвиваються, протестант. місіонери продовжують активно діяти у сферах освіти, охорони здоров’я, благодійності тощо. Існують десятки коледжів і спец. ВНЗів із підготовки зарубіж. місіонерів та допоміж. місіонер. персоналу із мирян. Катол. Церква в сучас. умовах перебудувала систему і спрямованість свого М. у контексті проведення «нової євангелізації Церкви та світу». Осн. напрям «нової євангелізації» Африки — катол. освіта і катол. виховання підростаючого покоління африканців. Важливу роль у цьому процесі в багатьох афр. країнах відіграють катол. дошкіл. освітні заклади, початк. й середні школи, профес. коледжі, а також 32 катол. університети та десятки філос.-теол. каф. у держ. університетах. Гол. мета — формування генерації афр. політиків і держ. діячів, вишкіл мирян-католиків для праці в ЗМІ, використання у процесі місіонер. «нової євангелізації» таких елементів афр. культури, що сприятимуть досягненню етнонац. єдності африканців, підтримці руху афр. інтелектуалів з метою подолання трайболізму (племін. ментальності) та утвердження вселенськості й ексклюзивності катол. Церкви. РПЦ до поч. 20 ст. мала місіонер. центри як на тер. Рос. імперії (кавказ., сибір., алтай., забайкал. та ін. місії) так і за кордоном — у Китаї, Японії, Кореї, Пн. Америці, Палестині, Персії (Ірані). Православне М. у деяких регіонах було успішним (виникли православні церкви в Америці, Китаї, Японії). Нині в Україні, окрім традиц. протестант. Церков і реліг. організацій, активну місіонер. діяльність проводять Церква Ісуса Христа святих останніх днів (мормони), свідки Єгови та ін. Діє засн. 1898 реліг. видавництво ордену василіян «Місіонер», яке видає однойм. часопис.

Рекомендована література

  1. Яроцький П. Л. Релігієзнавство. Сучасні релігійні процеси в світі й Україні. К., 2013.
Іконка PDF Завантажити статтю

Інформація про статтю


Автор:
Статтю захищено авторським правом згідно з чинним законодавством України. Докладніше див. розділ Умови та правила користування електронною версією «Енциклопедії Сучасної України»
Дата останньої редакції статті:
груд. 2019
Том ЕСУ:
21
Дата виходу друком тому:
Тематичний розділ сайту:
Світ-суспільство-культура
EMUID:ідентифікатор статті на сайті ЕСУ
67918
Вплив статті на популяризацію знань:
371
Бібліографічний опис:

Місіонерство / П. Л. Яроцький // Енциклопедія Сучасної України [Електронний ресурс] / редкол. : І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.] ; НАН України, НТШ. – Київ: Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2019. – Режим доступу: https://esu.com.ua/article-67918.

Misionerstvo / P. L. Yarotskyi // Encyclopedia of Modern Ukraine [Online] / Eds. : I. М. Dziuba, A. I. Zhukovsky, M. H. Zhelezniak [et al.] ; National Academy of Sciences of Ukraine, Shevchenko Scientific Society. – Kyiv : The NASU institute of Encyclopedic Research, 2019. – Available at: https://esu.com.ua/article-67918.

Завантажити бібліографічний опис

ВСІ СТАТТІ ЗА АБЕТКОЮ

Нагору нагору