ЕНЦИКЛОПЕДІЯ
СУЧАСНОЇ УКРАЇНИ
Encyclopedia of Modern Ukraine

Розмір шрифту

A

Мотордеталь-Конотоп

«МОТОРДЕТА́ЛЬ-КОНОТО́П»  — підприємство у галузі машинобудування. Розташ. у м. Конотоп Сум. обл. Засн. 1943 як машинно-тракторні майстерні (МТМ) з дріб. ремонту автомобілів і тракторів. Збудов. на вироб. площах т. зв. старого заводу, що знаходився на тер. колгоспу «Авангард» Вирів. сільс. ради і від 1928 переробляв коноплі та кок-сагиз. 1950 на базі МТМ створ. міжрай. майстерню капітал. ремонту с.-г. техніки, де працювали 45 осіб, які ремонтували двигуни тракторів «Універсал», «ХТЗ», «НАТІ», «АС-80», автомобілів «ЗІС-5», «Форд», «Вільямс». 1958 майстерню реорганізовано в Конотоп. ремонт. завод, наступ. року — в Конотоп. завод поршнів. Відкрито власну лаб., введено в дію нові печі, освоєно лінії «ЗІЛ-120», «ГАЗ-51». Підпр-во підпорядк. Мін-ву трактор. і с.-г. машинобудування СРСР. Тоді ж прийнято рішення про будівництво нового заводу побл. залізнич. ст. Вирівка: збудов. чавуноливар. цех (пл. 14 тис. м2, потуж. 50 тис. т чавун. литва в рік), цех кольор. литва (28 тис. м2, 12 тис. т), трансформаторну та насосну станції, водогін та каналізац. споруди. З-д працював у 3 зміни. 1969 визначено сучасну спеціалізацію підприємства — випуск гільз для ДВЗ. 1972 воно увійшло до складу ВО «Київтрактородеталь». У 1970-і рр. розвивалася соц. інфраструктура (будували житл. будинки, гуртожитки), відкрили ПТУ для забезпечення заводу кадрами, освоювали нові вироб. потужності, автомат. лінії нім. та італ. виробництва тощо. 1987 підприємство перейм. у Конотоп. завод «Мотордеталь». 1989–94 на його базі утвор. спіл. укр.-болгар. підприємство «Слов’я­нець». Освоєно нове литво з внутр. діаметром 45–600 мм, тепловозні та високогабаритні судн. компресорні втулки та гільзи масою до 1200 кг, а також гільзи й циліндри європ. фірм («Merce­des», «Man» тощо). Підпр-во, на якому працювали 2823 особи, стало одним із найбільших у місті. Від 1995, після реструктуризації, — ВАТ «Конотоп. завод “Мотордеталь”» з колектив. формою власності. Випускав понад 60 най­менувань гільз для ДВЗ. Обсяги виготовл. продукції заводу становили 10 % від усієї валової продукції, що виробили підприємства автомоб. промисловості України. Експорт: Білорусь, Молдова, Узбекистан, країни Балтії, а також Польща, Болгарія, Італія та Німеччина, зокрема для комплектації автомобілів марки «Mercedes». Від 2000 — у складі концерну «Правекс». Нині ТОВ «М.-К.» — найбільше підприємство в Європі, що випускає гільзи й циліндри для автомобілів, тракторів, тепловозів, суден та стаціонар. ДВЗ. У структурі — чавуноливарне виробництво, 2 механообробні та допоміжні цехи. Випускає понад 1 тис. найменувань продукції, 60 тис. т. литва щороку. Спів­працює з відомими автовиробниками: «Iveco», «Mercedes-Benz», «Man», «Volvo», «Renault», «Scania», «CAT», «Rolls-Royce», зокрема 2015 від останнього завод отримав диплом кращого постачальника. Кількість працівників (2019) — 1300 осіб. Перший дир. — А. Самусь (1943–44), у 1989–2005 підприємство очолював М. Кульчицький, від 2005 — В. Папян.

Іконка PDF Завантажити статтю

Інформація про статтю


Автор:
Статтю захищено авторським правом згідно з чинним законодавством України. Докладніше див. розділ Умови та правила користування електронною версією «Енциклопедії Сучасної України»
Дата останньої редакції статті:
груд. 2023
Том ЕСУ:
21
Дата виходу друком тому:
Тематичний розділ сайту:
Підприємcтва
EMUID:ідентифікатор статті на сайті ЕСУ
69408
Вплив статті на популяризацію знань:
63
Бібліографічний опис:

Мотордеталь-Конотоп / М. М. Салюк // Енциклопедія Сучасної України [Електронний ресурс] / редкол. : І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.] ; НАН України, НТШ. – Київ: Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2019, оновл. 2023. – Режим доступу: https://esu.com.ua/article-69408.

Motordetal-Konotop / M. M. Saliuk // Encyclopedia of Modern Ukraine [Online] / Eds. : I. М. Dziuba, A. I. Zhukovsky, M. H. Zhelezniak [et al.] ; National Academy of Sciences of Ukraine, Shevchenko Scientific Society. – Kyiv : The NASU institute of Encyclopedic Research, 2019, upd. 2023. – Available at: https://esu.com.ua/article-69408.

Завантажити бібліографічний опис

Гідромаш, Мелітопольський завод
Підприємcтва  |  Том 5  |  2006
Г. В. Коровіцький
Нафтогазмаш
Підприємcтва  |  Том 22  |  2020
О. М. Шевченко
Оріон Машинобудівне виробниче об’єднання
Підприємcтва  |  Том 24  |  2022
А. О. Сабатин, О. В. Савченко
ВСІ СТАТТІ ЗА АБЕТКОЮ

Нагору нагору