ЕНЦИКЛОПЕДІЯ
СУЧАСНОЇ УКРАЇНИ
Encyclopedia of Modern Ukraine
A

Монастирищенський машинобудівний завод

МОНАСТИРИ́ЩЕНСЬКИЙ МАШИНОБУДІВНИ́Й ЗАВО́Д – підприємство у галузі машинобудування. Розташ. у м. Монастирище Черкас. обл. Знаходиться на тер. колиш. цукрозаводу, збудов. 1897–98 (функціонував до 1942). Під час 2-ї світової вій­ни частину цех. приміщень пошкоджено. У післявоєн. час тер. заводу використовували як базу бурякорадгоспу. 1955–60 її перетворено у ремонтно-мех. завод з ремонту і виготовлення нового обладнання для цукр. промисловості (цистерни, гідронасоси, вакуум-фільтри). Від 1961 підприємство спеціалізується на виготовленні парових котлів для пром. підприємств, завод випустив перші водогрійні котли ТВГ-8 продуктивністю 8,0 ГКал. Від 1968 розпочав виробництво автоматизов. парових котлоагрегатів серій «Е» та «ДЕ», водогрій. котлів «КВ-Г» та «КСВа», транспортабел. котел. установок (ТКУ, УКМ) і водопідготов. устаткування, від 1988 – блоч. міні-котелень (БТКВУ). 1977 підприємству присвоєно звання «ім. 60-річчя Жовтня», а 1981 завод одержав орден Трудового Червоного Прапора. Найбільшої потужності М. м. з. досяг у 1980-х рр., коли тут працювали бл. 3500 осіб, а обсяги виробництва продукції складали понад 6 тис. котлів на рік. Завдяки роботі цього потуж. підприємства Монастирище 1985 отримало статус міста, розвинулася його інфраструктура. Для кадр. забезпечення заводу в місті побудовано ПТУ, що діє й нині. 1990–99 тут працювало Спеціалізов. конструктор. проектно-технол. бюро з котлів малої потужності (СПКТБкотломаш), створ. на базі КБ підприємства, що здійснювало проектування, випробування та впровадження у виробництво нової продукції та технологій. СПКТБкотломаш було провід. організацією в Україні щодо парових котлів малої потужності. У ньому працювали бл. 300 інж.-тех. фахівців. У зв’язку з роздержавленням і приватизацією підприємства випуск продукції значно скоротився. 1991 завод перейм. у концерн «ТЕКОМ»; від 2005 – ВАТ, від 2011 – ПАТ «М. м. з.». Є єдиним проектно-вироб. комплексом із замкнутим циклом від проектно-конструктор. робіт до виготовлення, реалізації, монтажу та сервіс. обслуговування продукції у споживача. Спеціалізується на виробництві парових та водогрій. котлів, транспортабел. котел. установок та водопідготов. устаткування. Кількість працівників (2019) – бл. 100 осіб. Кер. – В. Трохимчук (від 2017).

К. Г. Бульба

Фотоілюстрації

завантажити статтю

Інформація про статтю

Автор:

Авторські права:

Cтаттю захищено авторським правом згідно з чинним законодавством України. Докладніше див. розділ Умови та правила користування електронною версією «Енциклопедії Сучасної України»

Бібліографічний опис:

Монастирищенський машинобудівний завод / К. Г. Бульба // Енциклопедія Сучасної України [Електронний ресурс] / Редкол. : І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.] ; НАН України, НТШ. – К. : Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2019. – Режим доступу : https://esu.com.ua/article-69633

Том ЕСУ:

21-й

Дата виходу друком тому:

2019

Дата останньої редакції статті:

Цитованість статті:

переглянути в Google Scholar

Для навчання:

використати статтю в Google Classroom

Тематичний розділ сайту:

EMUIDідентифікатор статті на сайті ЕСУ

69633

Кількість переглядівдані щодо перегляду сторінок на сайті збираються від початку 2024 року

54

Схожі статті

Нафтогазмаш
Підприємcтва  |  Том 22  |  2020
О. М. Шевченко
Гідромаш, Мелітопольський завод
Підприємcтва  |  Том 5  |  2006
Г. В. Коровіцький
Оріон Машинобудівне виробниче об’єднання
Підприємcтва  |  Том 24  |  2022
А. О. Сабатин, О. В. Савченко

ВСІ СТАТТІ ЗА АБЕТКОЮ

Нагору