ЕНЦИКЛОПЕДІЯ
СУЧАСНОЇ УКРАЇНИ
Encyclopedia of Modern Ukraine

Розмір шрифту

A

Національна книга пам’яті жертв голодомору 1932–1933 років в Україні

«НАЦІОНА́ЛЬНА КНИ́ГА ПА́М’ЯТІ ЖЕРТВ ГОЛОДОМО́РУ 1932–1933 РОКІ́В В УКРАЇ́НІ»  — уніфікована науково-документальна серія книг. Видана 2008–09 у Києві. Ініціював підготовку видання та створення єдиного списку тих, хто постраждав від голодомору 1932–33 (див. Голод, голодомор 1932–33) у 2007 Президент України В. Ющенко. На виконання його указів КМ України запропонував Укр. інституту нац. пам’яті, НАНУ, РМ АР Крим, обласним, Київ. і Севастоп. міським адміністраціям підготувати Нац. і регіон. книги пам’яті жертв голодомору (редколегію очолив Президент України В. Ющенко). Осн. мета: неупереджене дослідж. причин і наслідків, реконструкція перебігу голодомору, поширення об’єктив. інформації про трагедію народів України та увіч­нення пам’яті жертв. Серія складається із заг.-нац. тому та 18-ти томів, підготовлених у регіонах, насел. яких постраждало від голодомору: Вінн., Дніпроп., Донец., Житомир., Запоріз., Київ., Кіровогр., Луган., Микол., Одес., Полтав., Сум., Харків., Херсон., Хмельн., Черкас., Черніг. обл. і Києві. Заг.-нац. том підготували співроб. Інституту історії України НАНУ, Укр. інституту нац. пам’яті, Держ. комітету архівів України та НДІ українознавства Міністерства освіти і науки України. Він містить аналіт. розділ «Як це було», в якому на підставі архів. документів проаналізовано істор. і правові аспекти голодомору, наведено докази його зумисності та злочинної суті як геноциду українського народу. У підрозділах «Свідчення очевидців» та «Документи» вміщено конкретні докази злочин. природи голодомору, в розділі «Територія голодомору» розкрито його регіон. особливості та подано перелік понад 13 500 насел. пунктів, жит. яких постраждали від голодомору (укладений на підставі архів. документів та опитувань свідків). У розділі «Реєстр документів» вказано архіви та інтернет-ресурси, де можна ознайомитися з текстами документів; у розділі «Хроніка» вміщено поден. опис подій в УСРР від осені 1932 до літа 1933. Окремими розділами подано вибрану бібліографію з тематики голодомору та фотодокументи (140 тогочас. фото), наприкінці тому — іменний і геогр. покажчики. Регіон. томи складаються зі вступ. статті та розділів «Мартиролог», «Документи», «Свідчення». До томів «Національної книги па­м’яті…» вміщено імена 882 510 мешканців України, які померли 1932–33, понад 13 тис. насел. пунктів, жителі яких постраждали від голодомору. Томи Донец., Одес., Харків., Хмельн. і Черкас. обл. складаються з кількох частин. Заг. обсяг — 22 тис. сторінок. Незважаючи на окремі недоліки й помилки, створення «Національної книги пам’яті…» стало одним із найбільш вагомих результатів діяльності з дослідж. гуманітар. катастрофи в Україні та вшанування пам’яті її жертв до 75-х роковин трагедії.

Іконка PDF Завантажити статтю

Інформація про статтю


Автор:
Статтю захищено авторським правом згідно з чинним законодавством України. Докладніше див. розділ Умови та правила користування електронною версією «Енциклопедії Сучасної України»
Дата останньої редакції статті:
груд. 2020
Том ЕСУ:
22
Дата виходу друком тому:
Тематичний розділ сайту:
Періодика
EMUID:ідентифікатор статті на сайті ЕСУ
71060
Вплив статті на популяризацію знань:
70
Бібліографічний опис:

Національна книга пам’яті жертв голодомору 1932–1933 років в Україні / В. Ю. Васильєв, Р. Ю. Подкур // Енциклопедія Сучасної України [Електронний ресурс] / редкол. : І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.] ; НАН України, НТШ. – Київ: Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2020. – Режим доступу: https://esu.com.ua/article-71060.

Natsionalna knyha pamiati zhertv holodomoru 1932–1933 rokiv v Ukraini / V. Yu. Vasyliev, R. Yu. Podkur // Encyclopedia of Modern Ukraine [Online] / Eds. : I. М. Dziuba, A. I. Zhukovsky, M. H. Zhelezniak [et al.] ; National Academy of Sciences of Ukraine, Shevchenko Scientific Society. – Kyiv : The NASU institute of Encyclopedic Research, 2020. – Available at: https://esu.com.ua/article-71060.

Завантажити бібліографічний опис

ВСІ СТАТТІ ЗА АБЕТКОЮ

Нагору нагору