/>
ЕНЦИКЛОПЕДІЯ
СУЧАСНОЇ УКРАЇНИ
Encyclopedia of Modern Ukraine
A

На вічну пам'ять Тарасови Шевченкови

«НА ВІ́ЧНУ ПА́М’ЯТЬ ТАРА́СОВИ ШЕВЧЕ́НКОВИ» – поетична антологія. Видана 1911 у м. Золочів (нині Львів. обл.) в друкарні Й. Ляндесберґа з нагоди 50-ліття смерті Т. Шевченка. Упорядник-видавець та автор «Переднього слівця» – В. Супранівський. Виготовлення накладу (5000 прим.) оплатила Золочів. філія товариства «Просвіта». Книга, як видно з титулу, була готова вже 1910, однак коштів на вид. тоді не вистачило. Розбіжність між датуванням на титулі та обкладинці породила думку про вихід книги двома накладами. Підтвердженням виходу антології 1911 є звіт Золочів. філії товариства «Просвіта» за 1910 («Письмо з Просьвіти», 1911, № 4), де відсутня інформація про виготовлення накладу видання. На звороті титулу книги вказано: «Весь чистий дохід призначений на па­м’ятник Тараса Шевченка в Києві». В антології зібрано присвяти Т. Шевченкові поетів з усієї України і частково із зарубіжжя: поезії О. Афанасьєва-Чужбинського, В. Забіли, П. Куліша, М. Максимовича, Ю. Федьковича, Л. Глібова, О. Кониського, В. Мови (Лиманського), М. Старицького, В. Шашкевича, І. Франка, Б. Грінченка, В. Масляка, В. Самійленка, А. Кримського, Лесі Українки, М. Вороного, Б. Лепкого, С. Яричевського, К. Климковича, Н. Кибальчич, М. Філянського, Л. Лотоцького та ін., а також Антонія Сови (Е. Желіґовського), Б. Залеського, М. Некрасова, Янки Купали (ці – в укр. перекл. упорядника). Увійшли до книжки й дві пісні про Т. Шевченка: «Уродився Шевченко…» (солдатська; записав проф. А.-Р. Станіславський у м. Казань, Росія) та «Зайшов місяць ясний за хмари…» (під назвою «Т. Шевченкові»; складена очевидно кимось у сибір. засланні), в кінці антології вміщено відомості про джерела, з яких взято твори для неї. Попри друк. помилки, антологія стала цінним внеском у шевченкіану, важливою декларацією єдності розділеної тоді між двома імперіями укр. землі. До 200-ліття від дня народж. Т. Шевченка з ініціативи журналістів рай. газет «Голос відродження» (м. Броди; ред. – Б. Зробок) і «Воля народу» (м. Буськ; ред. – М. Іванців; обидва – Львів. обл.) антологію перевидано репринт. способом під назвою «…І на онов­леній землі» (Буськ, 2014).

Літ.: Українські літературні альманахи і збірники ХІХ – початку ХХ ст.: Бібліогр. покажч. К., 1967; Видання «Просвіт» Галичини: книги та аркушева продукція (1868–1939): Бібліогр. покажч. К., 1996; Як районка антологію видала // Журналіст України. 2014. № 10.

М. Й. Шалата

Рекомендована література

  1. Українські літературні альманахи і збірники ХІХ – початку ХХ ст.: Бібліогр. покажч. К., 1967;
  2. Видання «Просвіт» Галичини: книги та аркушева продукція (1868–1939): Бібліогр. покажч. К., 1996;
  3. Як районка антологію видала // Журналіст України. 2014. № 10.
завантажити статтю

Інформація про статтю

Автор:

Авторські права:

Cтаттю захищено авторським правом згідно з чинним законодавством України. Докладніше див. розділ Умови та правила користування електронною версією «Енциклопедії Сучасної України»

Бібліографічний опис:

На вічну пам'ять Тарасови Шевченкови / М. Й. Шалата // Енциклопедія Сучасної України [Електронний ресурс] / Редкол. : І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.] ; НАН України, НТШ. – К. : Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2020. – Режим доступу : https://esu.com.ua/article-71355

Том ЕСУ:

22-й

Дата виходу друком тому:

2020

Дата останньої редакції статті:

2020

Цитованість статті:

переглянути в Google Scholar

Для навчання:

використати статтю в Google Classroom

Тематичний розділ сайту:

EMUID (ідентифікатор статті ЕСУ):

71355

Кількість переглядів цього року:

30

Схожі статті

Українська муза - антологія
Мова і література  | 2024
О. А. Бартко
Миронюк
Людина  |  Том 20 | 2018
А. М. Подолинний
Гащенко
Світ-суспільство-культура  |  Том 5 | 2006
Б. М. Жеплинський

Нагору