Назарчук Зіновій Теодорович
НАЗАРЧУ́К Зіновій Теодорович (12. 04. 1952, Львів) — матеріалознавець. Доктор фізико-математичних наук (1990), професор (1998), академік НАНУ (2006). Дійсний член НТШ (2002). Заслужений діяч науки і техніки України (2002). Державна премія України в галузі науки і техніки (1995, 2006). Премії ім. К. Синельникова (2001), ім. Є. Патона (2010), ім. О. Лейпунського (2016) НАНУ. Повний кавалер ордена «За заслуги» (2008, 2012, 2018). Орден князя Ярослава Мудрого 5-го ступеня (2024). Закінчив Львівський університет (1974). Від 1976 працює у Фізико-механічному інституті НАНУ (Львів): 1991–98 — завідувач відділу фізико-математичних основ неруйнівного контролю та діагностики, від 1998 — головний науковий співробітник відділу фізичних основ діагностики матеріалів, водночас 1991–2014 — 1-й заступник директора, від 2014 — директор. Від 1996 очолює редколегію міжвідомчого збірника «Відбір і обробка інформації». Від 2006 — голова Західного наукового центру НАНУ та Міністерства освіти і науки України.
Н. — відомий дослідник у галузі фізики неруйнівного контролю та діагностики матеріалів. Під його керівництвом та за безпосередньої участі створено теорію неруйнівного контролю дефектності матеріалу, що ґрунтується на математично коректному врахуванні дифракційної взаємодії зондувального поля із системою тріщиноподібних дефектів у контрольованому виробі; суттєво розширено теорію резонансного розсіювання хвиль на дефектах матеріалу; розв’язано низку змішаних крайових задач математичної фізики, що становлять еталонну базу для діагностування стану об’єктів циліндричних, сферичних та конічних форм; уперше розроблено концепцію вирішення проблеми багатопараметричного вихрострум. контролю стану неферомагнітних матеріалів і розв’язано низку обернених задач радіохвильової діагностики шаруватих діелектриків; зроблено значний науковий внесок у розвиток чисельно-аналітичних методів розв’язання сингулярних оператор. рівнянь математичної фізики, що стало потужною теоретичною базою для неруйнівної діагностики стану матеріалів; запропоновано науково обґрунтований комплексний підхід до акустико-емісійного неруйнівного контролю, що є самодостатньою інженерно-технічною основою для технічного діагностування елементів конструкцій; створено принципово нові засоби неруйнівного контролю й діагностики, що визначають світовий рівень досягнень у цій галузі науки; запропоновано узагальнення математично строгої теорії дифракції електромагнітних і акустичних хвиль на дефекти довільної гладкої форми, виявлені в матеріалі, і впливу границь об’єкта контролю на розсіяне ними поле; розвинено чисельні методи обертання гіперсингулярних інтегральних рівнянь та аналітико-числові методи розв’язання суматорних (рядових) рівнянь; уперше визначено і теоретично обґрунтовано способи розв’язання проблеми селективного вихроструменевого контролю дефектності матеріалів.
Пр.: Метод сингулярных интегральных уравнений в двумерных задачах дифракции. K., 1984 (співавт.); Численное исследование дифракции волн на цилиндрических структурах. К., 1989; Singular integral equations in diffraction theory. Lviv, 1994; Аналітико-числові методи в теорії дифракції хвиль на конічних і клиноподібних поверхнях. К., 2006 (співавт.); Технології відбору та опрацювання низькоенергетичних діагностичних сигналів. К., 2014 (співавт.); Метод акустичної емісії в діагностуванні корпусів реакторів атомних електростанцій. К., 2016 (співавт.); Аcoustic emission: methodology and application. Springer, 2017 (співавт.).
Літ.: Зіновій Теодорович Назарчук. Біобібліографія вчених України. К., 2012.
В. В. Корній
Основні праці
Метод сингулярных интегральных уравнений в двумерных задачах дифракции. K., 1984 (співавт.); Численное исследование дифракции волн на цилиндрических структурах. К., 1989; Singular integral equations in diffraction theory. Lviv, 1994; Аналітико-числові методи в теорії дифракції хвиль на конічних і клиноподібних поверхнях. К., 2006 (співавт.); Технології відбору та опрацювання низькоенергетичних діагностичних сигналів. К., 2014 (співавт.); Метод акустичної емісії в діагностуванні корпусів реакторів атомних електростанцій. К., 2016 (співавт.); Аcoustic emission: methodology and application. Springer, 2017 (співавт.).
Рекомендована література
- Зіновій Теодорович Назарчук. Біобібліографія вчених України. К., 2012.