ЕНЦИКЛОПЕДІЯ
СУЧАСНОЇ УКРАЇНИ
Encyclopedia of Modern Ukraine

Розмір шрифту

A

Неформальні організації

НЕФОРМА́ЛЬНІ ОРГАНІЗА́ЦІЇ — термін з часів перебудови в СРСР 1985–91. Радянські конституції проголошували право громадян на заснування об’єднань, союзів і спілок, проте такі організації створювали з дозволу парткомів і органів державної безпеки. У серед. 1980-х рр. в УРСР функціонували десятки тисяч первинних осередків суспільно-політичних, фізкультурно-оздоровчих, природничо-пізнавальних та ін. напрямів, що охоплювали понад 1,5 млн осіб — від піонерів до пенсіонерів.

Ініціативу у створенні неформальних, тобто без дозволу державних органів об’єднань, союзів і спілок, взяли на себе звільнені владою політичні в’язні, дисиденти і шістдесятники. У серпні 1987 в Києві створено Український культурологічний клуб, що зосередив­ся на вивченні «білих плям» радянської історії; у жовтні того ж року у Львові — Товариство Лева. Реакцією на Чорнобильську катастрофу стало заснування у грудні 1987 Української екологічної асоціації «Зелений світ» (голова — Ю. Щербак). У березні 1988 сформувалася Українська Гельсинська спілка, яку після виходу з тюрми очолив Л. Лук’яненко. В лютому 1989 місцеві осередки Товариства шанувальників рідної мови об’єдналися в республіканську організацію — Товариство української мови ім. Т. Шевченка (голова Д. Павличко). У березні 1989 у Києві проведено Всеукраїнську установчу конференцію добровільного історико-просвітницького товариства «Меморіал ім. В. Стуса» та установчий з’їзд Народного руху України, на якому були представлені делегати від 1247-ми первинних осередків. У своїй доповіді С. Головатий сформулював важливий теоретичний висновок: Н. о., тобто незалежні від КПРС утворення у вигляді клубів, самодіяльних об’єднань і масових рухів, слід розглядати як паростки майбутнього громадянського суспільства. Доповідач вказав, що народ, якому конституційна реформа 1988 повернула право вибору своїх керівників, не зможе їх контролювати (на що й сподівалися реформатори з Кремля), тому що він неорганізований. Упродовж трьох поколінь цей народ жив у суспільстві вертикальних зв’язків, усі його організації, побудовані за Демократичного централізму Принципом, виявлялися «передавальними пасами» від мас до влади. Використовуючи терор, пропаганду і виховання, влада слідкувала, щоб між людьми не виникали незалежні від неї горизонтальні зв’язки, тобто громадянське суспільство. НРУ став своєрідною «парасолькою» для багатьох Н. о. Під час 2-х Всеукраїнських зборів (жовтень 1990) чисельність членів НРУ вже сягала 633 тис. Понад 5 млн громадян були прихильниками цієї організації.

Іконка PDF Завантажити статтю

Інформація про статтю


Автор:
Статтю захищено авторським правом згідно з чинним законодавством України. Докладніше див. розділ Умови та правила користування електронною версією «Енциклопедії Сучасної України»
Дата останньої редакції статті:
груд. 2021
Том ЕСУ:
23
Дата виходу друком тому:
Тематичний розділ сайту:
Політика
EMUID:ідентифікатор статті на сайті ЕСУ
71894
Вплив статті на популяризацію знань:
загалом:
2 384
цьогоріч:
902
Бібліографічний опис:

Неформальні організації / С. В. Кульчицький // Енциклопедія Сучасної України [Електронний ресурс] / редкол. : І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.] ; НАН України, НТШ. – Київ: Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2021. – Режим доступу: https://esu.com.ua/article-71894.

Neformalni orhanizatsii / S. V. Kulchytskyi // Encyclopedia of Modern Ukraine [Online] / Eds. : I. М. Dziuba, A. I. Zhukovsky, M. H. Zhelezniak [et al.] ; National Academy of Sciences of Ukraine, Shevchenko Scientific Society. – Kyiv : The NASU institute of Encyclopedic Research, 2021. – Available at: https://esu.com.ua/article-71894.

Завантажити бібліографічний опис

ВСІ СТАТТІ ЗА АБЕТКОЮ

Нагору нагору