ЕНЦИКЛОПЕДІЯ
СУЧАСНОЇ УКРАЇНИ
Encyclopedia of Modern Ukraine

Розмір шрифту

A

Нове життя

«НОВЕ́ ЖИТТЯ́»  — тижневик. Видавали в Чернівцях 1931–33. Орган укр. с.-д. пар­тії (СДП) в Румунії. Видавець і відп. ред. — І. Миктович (1932, ч. 20–38, 1933). У надзаголовку гасло — «Пролетарі всіх країв, єднайтеся!». У першому числі за 1932 подано своєрідну характеристику часопису: «Наша газета ... бореться за нове ліпше і справедливе життя, аби і мужик, ... і робітник ... відчули себе людьми і зрозуміли, що їм належаться рів­ні права з усіма громадянами». Значна частина публікацій присвяч. діяльності СДП в Румунії (до її складу входила однойм. партія Буковини), проблемам як внутр.-парт. життя, зокрема стосункам між проводом і чл. партії, так і між­парт. відносин. Постійно публікували репортажі та звіти з конф., зборів та ін. публ. заходів СДП Бу­ковини, що стосувалися клас. боротьби, освіти та самоосвіти робітників, проблем виховання молоді (1932, ч. 2) та ін. Вміщували також повідомлення про проведення нар. віча, яке скликали соціал-демократи для обговорен­ня нагал. проблем суспільно-політ. жит­тя, статті лідерів тогочас. с.-д. руху Буковини, а також міжнар. діячів. Серед них — цикл статей Ю. Янчика «Що таке соціалізм» (1932, ч. 2, 4–6), статті М. Фаста та ін. Публікували оповідання й нариси, що викривали вади тогочас. життя, класову несправедливість. У тижневику постійно вели полеміку із націоналіст. виданнями, знайомили також зі змістом ухвал та перебігом засі­дань румун. сейму, друкували виступи послів від партії щодо сусп. питань, порушували проб­лему нац.-культур. прав українців у Румунії. Авторів часопису цікавили також події міжнар. життя, зокрема конф. з питань роззброєння у Женеві. Багато уваги приділяли військ. конфліктам на Далекому Сході, новинам зовн. політики Румунії та Польщі тощо. Інформували про події в Німеччині, про прихід до влади А. Гітлера та мілітаризацію країни, друкували коментарі відомих політиків, зокрема Л. Троцького, який за­явив про можливість нападу Німеччини на СРСР. У «Н. ж.» друкували статті на відзначення ювілеїв Т. Шевченка, К. Маркса, укр. революціонера Є. Голинського. Ред. прихильно ставилася до СРСР, всіляко пропагуючи рад. спосіб життя. Так, у 9-му числі за 1932 опублікували текст однієї із промов Й. Сталіна. У рубриках «Новинки», «Дописи з се­ла», «З широкого світа» та ін. подавали хроніку госп. і культур. по­дій на Буковині, друкували рец. на емігрант. вистави робітн. театр. гуртків. Матеріали друкували без підписів або під псевд. (А. Булавка, Селянин, Ширівський, Іван Канкар та ін.).

Додаткові відомості

Державний архів
ЛННБУ. ИП 23255; Наук.-довідк. бібліотека центр. держ. архівів України. СЖ.

Рекомендована література

  1. Українська преса і періодичні видання на Буковині // Буковина, її минуле і сучасне. Париж; Філадельфія; Детройт, 1956;
  2. Романюк М. М. Українська преса Північної Буковини (1918–1940 рр.). Л., 1996;
  3. Романюк М. М., Галушко М. В. Укра­їнські часописи Північної Букови­ни (1870–1940 рр.): Істор.-бібліогр. до­слідж. Л., 1999.
Іконка PDF Завантажити статтю

Інформація про статтю


Автор:
Статтю захищено авторським правом згідно з чинним законодавством України. Докладніше див. розділ Умови та правила користування електронною версією «Енциклопедії Сучасної України»
Дата останньої редакції статті:
груд. 2021
Том ЕСУ:
23
Дата виходу друком тому:
Тематичний розділ сайту:
Періодика
EMUID:ідентифікатор статті на сайті ЕСУ
73199
Вплив статті на популяризацію знань:
37
Бібліографічний опис:

Нове життя / М. В. Галушко, М. М. Романюк // Енциклопедія Сучасної України [Електронний ресурс] / редкол. : І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.] ; НАН України, НТШ. – Київ: Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2021. – Режим доступу: https://esu.com.ua/article-73199.

Nove zhyttia / M. V. Halushko, M. M. Romaniuk // Encyclopedia of Modern Ukraine [Online] / Eds. : I. М. Dziuba, A. I. Zhukovsky, M. H. Zhelezniak [et al.] ; National Academy of Sciences of Ukraine, Shevchenko Scientific Society. – Kyiv : The NASU institute of Encyclopedic Research, 2021. – Available at: https://esu.com.ua/article-73199.

Завантажити бібліографічний опис

Echo kresowe
Періодика  |  2024
В. М. Гика
Echo rówieńskie
Періодика  |  2025
Л. А. Леонова
Echo Wołyńskie
Періодика  |  2024
В. М. Гика, Л. А. Леонова
ВСІ СТАТТІ ЗА АБЕТКОЮ

Нагору нагору