Неслухівське поселення
НЕ́СЛУХІВСЬКЕ ПОСЕ́ЛЕННЯ — багатошарова археологічна пам’ятка. Н. п. розміщене за 1 км на Пн. Зх. від с. Неслухів Львів. р-ну Львів. обл. в урочищах Грабарка та Лісковиця, розділених малим струмком. Поселення досліджували К. Гадачек (1898–99 та 1903), а також експедиції під керівництвом М. Смішка (1946) і В. Цигилика (1983). В урочищі Грабарка К. Гадачек виявив рештки житл. споруд, госп. ям, горни для обпалення посуду, багато кружал. і ліпної кераміки, предметів домаш. вжитку, прикрас із бронзи, заліза та кістки 3–5 ст. н. е. Їх пов’язують із відкритою В. Хвойкою тоді ж у Серед. Наддніпрянщині черняхівською культурою. У ході розкопок М. Смішка та В. Цигилика в урочищі Лісковиця разом із об’єктами та матеріалами черняхів. культури (напівземлянк. житла, ями, печі, вогнище) віднайдено окремі матеріали доби бронзи (тшинецько-комарівська історико-культурна спільність), ранньослов’ян. часу 5–7 ст., райковецької культури та княжої доби (10–12 ст.). Оскільки більшість об’єктів та матеріалів на обох урочищах пов’язані з черняхів. культурою, пам’ятка відома як перше поселення цієї культури у Зх. Україні.
Рекомендована література
- K. Hadaczek. Grabarka Niesluchowska // Teka konserwatorska. Lwów, 1900. Rок 2;
- Cмішко М. Ю. Звіт про дослідження селища періоду «полів поховань» в Неслухові // Археол. пам’ятки УРСР. Т. 1. К., 1949;
- Баран В. Д. Ранні слов’яни між Дністром і Прип’яттю. К., 1972;
- Петегирич В. Поселенські структури V/VI–Х ст. Верхньої Надбужанщини як підоснова формування Белзької та Червенської земель // Мат. і дослідж. з археології Прикарпаття і Волині. Вип. 11. Л., 2007.