ЕНЦИКЛОПЕДІЯ
СУЧАСНОЇ УКРАЇНИ
Encyclopedia of Modern Ukraine

Розмір шрифту

A

Ньорба Федір Васильович

НЬО́РБА Федір Васильович (26. 02. 1928, с. Майдан, нині Хуст. р-ну Закарп. обл. — 18. 05. 2016, с. Чорнотисів Берегів. р-ну Закарп. обл.) — письменник, громадський діяч. Після закінчення горожан. школи у с. Волове (нині смт Між­гір’я Хуст. р-ну, 1944) працював учителем-управителем нар. школи у рідному селі на присілку Рудавець. Продовжив навч. у Волів. серед. школі (закін. 1948), де з групою однодумців створив антирад. націоналіст. організацію «СВЗ при ОУН» (Спілка визволення Закарпаття при ОУН). 1948 прийнятий у чл. ОУН. 1949 вступив до Дрогоб. пед. інституту (нині Львів. обл.). 10 січня 1950 заарешт., 13 вересня того ж року за звинуваченням в укр. бурж. націоналізмі засудж. до 10 р. позбавлення волі та позбавлений громадян. прав на 5 р. Покарання відбував у рад. спецтаборах. Звільн. 1956. Реабіліт. 1992. З великими перешкодами закін. Київ. пед. інститут іноз. мов. Учителював у рідному селі під наглядом спецслужб, щоб позбутися цього, переїхав у с. Чепа (Виноградів., нині Берегів. р-н), 1988 звільнений за причетність до Укр. Гельсин. спілки. Будучи на пенсії, проживав у с. Чорнотисів. Писати вірші почав ще учнем серед. школи. Всі ранні твори, а також написані в спецтаборах знищені. Його вірші ніколи не друкували, поширювали самвидавом, зокрема під псевд. Рудан Майданський. Частина з них опубл. у зб. «Криваві тіні Кремлю» (Уж., 2006). Упорядкував у машинописі зб. громадян. лірики «Вибух душі», інтимної — «На крилах волі». У багатьох віршах поет закликає співвітчизників не бути рабами, а пристосуванців — позбутися лицемірства, схаменутися і «кров’ю змити свою облуду, як проснутись пощастить». До 60-ї річниці істор. битви на Красному Полі під Хустом (1999) створив істор.-літ. хронографію «Трагедія Карпатської України», яку почав писати ще в 2-й пол. 1960-х рр. В основі поеми — істор. факти, спогади учасників бойових дій, а також розповіді про тортури січовиків у катівнях с. Крива та Вар’юлапош в Угорщині; складається із 5-ти розділів, хронологічно послідовних у часі, — «Над Дунаєм голубим», «В пеклі», «Автономія», «Червона Тиса» і «На Хресті». Перші три відтворюють історію краю від найдавніших часів до проголошення незалеж. Карпат. України, у 4-му та 5-му показано відновлення державності, драм. оборону та траг. втрату здобутого, жахливу розправу над січовиками, а в рад. час — над кер. Карпат. України. 2008 в Ужгороді видрукувано зб. Н. «Крила волі», до якої увійшли кращі його твори.

Рекомендована література

  1. «Криваві тіні Кремлю»: Літ. творчість репресованих. Уж., 2006.
Іконка PDF Завантажити статтю

Інформація про статтю


Автор:
Статтю захищено авторським правом згідно з чинним законодавством України. Докладніше див. розділ Умови та правила користування електронною версією «Енциклопедії Сучасної України»
Дата останньої редакції статті:
груд. 2021
Том ЕСУ:
23
Дата виходу друком тому:
Тематичний розділ сайту:
Людина
Ключове слово:
письменник
EMUID:ідентифікатор статті на сайті ЕСУ
73871
Вплив статті на популяризацію знань:
56
Бібліографічний опис:

Ньорба Федір Васильович / І. В. Хланта // Енциклопедія Сучасної України [Електронний ресурс] / редкол. : І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.] ; НАН України, НТШ. – Київ: Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2021. – Режим доступу: https://esu.com.ua/article-73871.

Norba Fedir Vasylovych / I. V. Khlanta // Encyclopedia of Modern Ukraine [Online] / Eds. : I. М. Dziuba, A. I. Zhukovsky, M. H. Zhelezniak [et al.] ; National Academy of Sciences of Ukraine, Shevchenko Scientific Society. – Kyiv : The NASU institute of Encyclopedic Research, 2021. – Available at: https://esu.com.ua/article-73871.

Завантажити бібліографічний опис

Євсієнко
Людина  |  Том 9  |  2009
О. Д. Петрик
Євтушенко
Людина  |  Том 9  |  2009
О. Ф. Чорногуз
Єж
Людина  |  Том 9  |  2009
В. В. Колесник, А. М. Подолинний
ВСІ СТАТТІ ЗА АБЕТКОЮ

Нагору нагору