Норовірусна інфекція
НОРОВІ́РУСНА ІНФЕ́КЦІЯ — гостра висококонтагіозна вірусна хвороба людей, що характеризується розвитком гострого гастроентериту та зневоднення. Збудник належить до РНК-вірусів з родини Caliciviridae, роду Calicivirus, відкритий 1968 в м. Норфолк (шт. Вірджинія, США). Норовіруси спричиняють 6–17 % захворювань на гострі кишкові інфекції і до 30 % вірусних діарей. Спалахи відбуваються переважно в закритих колективах (дитсадки, школи, круїзні судна тощо). Джерелом збудника є хвора людина або носій. Основний механізм передачі — фекально-оральний, що реалізується харчрвим, водним і контактно-побутовим шляхами, також припускають аерозолольний шлях інфікування. Сприйнятливість досягає 80 %.
Інкубаційний період триває від 12-ти год. до 3-х діб. Захворювання починається гостро з нудоти, блювання і підвищення температури тіла до 38 °С. Через 6–18 год. додається біль у животі та пронос із водянистими виділеннями. Може розвинутися ексикоз. Хвороба має доброякісний перебіг і закінчується самовилікуванням за декілька днів. Для виявлення РНК-вірусу в калі та блювотинні використовують полімеразну ланцюгову реакцію, електронну та імуноелектронну мікроскопію за допомогою моноклональних антитіл. Для лікування застосовують дезінтоксикаційні та регідратаційні водно-сольові розчини, ентеросорбенти, пробіотики, антисекреторні препарати. З профілактичною метою проводять загальний комплекс санітарно-гіггієнічних і протиепідемічних заходів щодо інфекційних діарей, спрямованих насамперед на забезпечення населення водою і продуктами харчування гарантованої якості. Триває робота зі створення вакцини.
Див. також Коронавірусна інфекція.
Рекомендована література
- A. J. Hall et al. Norovirus Disease in the United States // Emerging Infectious Diseases. 2013. Vol. 19(8); Інфекційні хвороби: Енциклопед. довід. К., 2018;
- Бейкер К. Дж. Атлас дитячих інфекційних хвороб. Червона книга = Red Book Atlas of Pediatric Infectious Diseases. К., 2019.