ЕНЦИКЛОПЕДІЯ
СУЧАСНОЇ УКРАЇНИ
Encyclopedia of Modern Ukraine

Розмір шрифту

A

Об’єднана соціал-демократична партія України

ОБ’Є́ДНАНА СОЦІА́Л-ДЕМОКРАТИ́ЧНА П́АРТІЯ УКРАЇ́НИ (ОСДПУ) Створ. 25–27 травня 1990 на установ. з’їзді у Києві, зареєстр. Мін-вом юстиції України 15 листопада 1991. Установ. з’їзд завершився утворенням 2-х партій: ОСДПУ та Соціал-демократичної партії України (СДПУ). До розмежування призвело невизнання частиною делегатів, які утворили СДПУ, Франкфурт. і Стокгольм. декларацій Соц­інтерну, а також несприйняття ідеї федератив. устрою України. Учасники з’їзду акцентували увагу на тому, що термін «демократ. соціалізм» дискредитований КПРС, і тому пропонували новий термін — «соц. демократія». «Ліві» ж доводили, що це призведе до утворення партії суто ліберал. типу. Результатом дискусій стало прийняття партією назви ОСДПУ. Вона базувалася на принципах демократ. соціалізму, розглядаючи його не як модель, а як процес, при якому гарантовані демократ. свободи і конкуренція різних форм власності. Керівні органи — з’їзд, рада, правління. До складу ради увійшли співголови — О. Білоусов, С. Килєєв, Ю. Бауман. Першим головою обрано О. Аліна, на 2-му з’їзді (29–30 червня 1991) — В. Московку. У своїй діяльності ОСДПУ виходила з «принципів демократичного соціалізму у тому розумінні, яке це має місце у світовій соціал-демократії»; відстоювала її традиц. цінності — свободу, справедливість, солідарність; виступала за федератив. устрій України; гол. увагу приділяла екон., а не нац. проблемам. ОСДПУ виявляла також готовність до співробітництва і взаємодії з широкою громадськістю у питаннях захисту соц. інтересів трудящих, активність у пошуках контактів із соціал-демократами ін. країн. Партія об’єднувала бл. 1000 чл. і мала 21 організацію в 11-ти областях. Підтримку шукала на Півдні і Сході України, з приводу чого С. Кисельов пояснював, що «Південь України в полі зору соціал-демократів виявився не випадково: тут немає впливу Української республіканської партії, але є багато висококваліфікованих робітників промисловості». На 3-му з’їзді ОСДПУ (грудень 1992, Київ) було ухвалено рішення про об’єднан­ня із СДПУ (аналогічне рішення прийняв 4-й з’їзд СДПУ, що відбувся у листопаді 1992) та прийняття назви СДПУ. Згідно з рішенням з’їзду ОСДПУ припинила свою діяльність.

Іконка PDF Завантажити статтю

Інформація про статтю


Автор:
Статтю захищено авторським правом згідно з чинним законодавством України. Докладніше див. розділ Умови та правила користування електронною версією «Енциклопедії Сучасної України»
Дата останньої редакції статті:
груд. 2022
Том ЕСУ:
24
Дата виходу друком тому:
Тематичний розділ сайту:
Політика
EMUID:ідентифікатор статті на сайті ЕСУ
74545
Вплив статті на популяризацію знань:
362
Бібліографічний опис:

Об’єднана соціал-демократична партія України / Т. А. Бевз // Енциклопедія Сучасної України [Електронний ресурс] / редкол. : І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.] ; НАН України, НТШ. – Київ: Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2022. – Режим доступу: https://esu.com.ua/article-74545.

Obiednana sotsial-demokratychna partiia Ukrainy / T. A. Bevz // Encyclopedia of Modern Ukraine [Online] / Eds. : I. М. Dziuba, A. I. Zhukovsky, M. H. Zhelezniak [et al.] ; National Academy of Sciences of Ukraine, Shevchenko Scientific Society. – Kyiv : The NASU institute of Encyclopedic Research, 2022. – Available at: https://esu.com.ua/article-74545.

Завантажити бібліографічний опис

ВСІ СТАТТІ ЗА АБЕТКОЮ

Нагору нагору