ЕНЦИКЛОПЕДІЯ
СУЧАСНОЇ УКРАЇНИ
Encyclopedia of Modern Ukraine

Розмір шрифту

A

Орбітальна станція

ОРБІТА́ЛЬНА СТА́НЦІЯ — космічний літальний апарат, призначений для довготривалого функціонування на орбіті Землі або іншої планети чи її супутника, зокрема Місяця (див. також Космічний комплекс). За допомогою О. с. провадять різноманітні наук.-тех., мед., біол. та прикладні дослідж. і експерименти в космосі, розвідку й спостереження за поверхнею й атмосферою планети, астроном. дослідж. тощо. Інколи створюють для воєн. цілей. Ними управляють космонавти (залежно від конструкції чисельність екіпажу різниться, рекордна кількість — 13 осіб), можуть працювати в автомат. режимі. О. с., виготовлені у повній мірі на Землі та виведені на орбіту ракетою-носієм, мають обмежену функціональність. Для створення О. с. зі знач. масою та будь-яких конфігурацій і об’єму збирання здійснюють на орбіті з елементів, доставлених косміч. кораблями чи кількома ракетами-носіями. Такі станції мають багатоцільове призначення та спеціалізацію, можуть слугувати базами для збирання і запуску міжпланетних космічних станцій. О. с. повинна мати порт причалювання та відстикування косміч. носіїв, їх розробляють з урахуванням проблем подолання тривалого впливу невагомості на організм людини, забезпечення протирадіац. і протиметеор. захисту. Окрім різного призначення та способу доставляння на орбіту, від якого залежить конструктивно-компонувал. схема, О. с. створюють з певним наміченим часом актив. використання. Перша експеримент. О. с. функціонувала короткий час на орбіті після стикування у січні 1969 рад. пілотов. косміч. кораблів «Союз-4» і «Союз-5» (див. «Союз»). Виведена на орбіту у квітні 1971 рад. ст. «Салют-1» (припинила існування у жовтні того ж року) стала першою в світі довготривалою О. с. (див. «Салют»). У квітні–травні 1973 на орбіті перебувала ст. «Салют-2», червні 1974 — січні 1975 — «Салют-3», грудні 1974 — лютому 1977 — «Салют-4», червні 1976 — серпні 1977 — «Салют-5», вересні 1977 — липні 1982 — «Салют-6», квітні 1982 — лютому 1991 — «Салют-7». У лютому 1986 виведено на орбіту базовий блок ст. «Салют-8» (пізніше — «Мир»). Протягом 10 р. були пристиковані ще 6 модулів. У березні 2001 її затопили у водах Тихого океану. Від травня 1973 до липня 1979 функціонувала амер. ст. «Skylab». Від листопада 1998 діє Міжнар. космічна станція — кондоніум 16-ти держав. У липні 2006 та червні 2007 за допомогою укр. ракети-носія «Дніпро» були запущені експеримент. надувні космічні кораблі «Genesis-1» і «Genesis-2», розроблені амер. приват. компанією «Bigelow Aerospace». Вдалі запуски О. с. здійснено також Китаєм — «Тяньгун-1» (вересень 2011 — квітень 2018), «Тяньгун-2» (вересень 2016 — липень 2019), «Тяньгун-3» (від квітня 2021). Укр. космонавт Л. Каденюк, окрім рад. і амер. косміч. кораблів, вивчав ст. «Салют» та частково «Мир», а від 19 листопада до 5 грудня 1997 здійснив косміч. політ на амер. кораблі «Columbia», де під час місії STS-87 був фахівцем з корис. навантаження та виконував біол. дослідження.

Іконка PDF Завантажити статтю

Інформація про статтю


Автор:
Статтю захищено авторським правом згідно з чинним законодавством України. Докладніше див. розділ Умови та правила користування електронною версією «Енциклопедії Сучасної України»
Дата останньої редакції статті:
груд. 2022
Том ЕСУ:
24
Дата виходу друком тому:
Тематичний розділ сайту:
Всесвіт
EMUID:ідентифікатор статті на сайті ЕСУ
75621
Вплив статті на популяризацію знань:
266
Бібліографічний опис:

Орбітальна станція / Я. С. Яцків // Енциклопедія Сучасної України [Електронний ресурс] / редкол. : І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.] ; НАН України, НТШ. – Київ: Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2022. – Режим доступу: https://esu.com.ua/article-75621.

Orbitalna stantsiia / Ya. S. Yatskiv // Encyclopedia of Modern Ukraine [Online] / Eds. : I. М. Dziuba, A. I. Zhukovsky, M. H. Zhelezniak [et al.] ; National Academy of Sciences of Ukraine, Shevchenko Scientific Society. – Kyiv : The NASU institute of Encyclopedic Research, 2022. – Available at: https://esu.com.ua/article-75621.

Завантажити бібліографічний опис

ВСІ СТАТТІ ЗА АБЕТКОЮ

Нагору нагору