Олімпійський комітет України Національний
ОЛІМПІ́ЙСЬКИЙ КОМІТЕ́Т УКРАЇ́НИ Національний (НОК) – всеукраїнська громадська організація фізкультурно-спортивного спрямування. Створено 1990 на Генеральній асамблеї в Києві. 1993 остаточно визнаний Міжнародним олімпійським комітетом (МОК). Мета діяльності – розвиток та зміцнення олімпійського руху в Україні, поширення принципів олімпізму у співробітництві з органами державної влади та місцевого самоврядування, громадськими та ін. об’єднаннями. Серед завдань – забезпечення дотримання та виконання норм і правил Олімпійської хартії в Україні, положень Етичного кодексу МОК та Медичного кодексу олімпійського руху; сприяння зміцненню авторитету й підвищенню престижу українського спорту на міжнародній арені; захист інтересів олімпійського руху України у відносинах з міжнародними спорт. організаціями; сприяння діяльності суб’єктів олімпійського руху в Україні. НОК має виключне право представляти державу на Олімпійських іграх та на регіональних, континентальних і світових комплекс. змаганнях, що відбуваються під патронатом МОК.
Статутними органами є: Генеральна асамблея, виконавчий комітет, президент, ревізійна комісія. Нині членами НОК є 162 особи. Має відділення в усіх областях та Києві. Колегіальними дорадчими органами є комісії, зокрема атлетів, етична, юридична, маркетингова, медична, з нагороджень, «Олімпійські федерації», «Осередки НОК», «Інновації в спорті», «Суб’єкти олімпійського руху», «Антураж атлета», «Олімпійська освіта та культура», «Закордонне українство», «Спорт для всіх», «Жінки в спорті» та ін. Діє Спортивний арбітражний суд – самостійний, постійно діючий третейський суд, що розв’язує шляхом третейського розгляду спори, які виникають у сфері спорту, на підставі законодавства України та організац. документів відповідних спортивних організацій. 1991 рішенням Генасамблеї НОК створено Олімпійську академію України. 2007 засновано Українську академію спорту. 2012 у Києві відкрито Олімпійський дім.
Щороку НОК проводить низку всеукраїнських проектів: «Олімпійський урок», «Олімпійський тиждень», «Олімпійське лелеченя», «OlympicLab», «Do like Olympians», «Олімпійська книга», «Олімпійський куточок», а також церемонію вшанування найкращих спортсменів і тренерів «Герої спортивного року», конкурси серед спортивних журналістів і спортивної фотографії. Щомісяця за результатами виступів відзначає найкращого українського спортсмена та тренера. У 2020 започатковано серію наук.-освітніх вебінарів для представників сфери спорту. НОК є організатором Олімпійського дня в Україні.
Є видавцем спорт. журналу «Олімпійська арена» (від 1995).
2014 засновано програму надання допомоги провідним спортсменам і тренерам-переселенцям з тимчасово окупованих територій АР Крим, Донецької та Луганської обл. 2022 після початку повномасштабної військової агресії РФ із метою надання гуманітарної допомоги членам української олімпійської спільноти МОК, організація «Олімпійська солідарність» та Європейські олімпійські комітети створили Фонд солідарності. Першу фінансову допомогу направлено на евакуацію спортсменів, тренерів та членів їхніх родин із районів, де велися активні бойові дії, надання притулку та необхідних послуг (транспортування, логістика, розміщення, харчування, забезпечення ліками), а також загальної гуманітарної допомоги в більш безпечних регіонах.
Перший президент – В. Борзов (1991–98), нині – В. Гутцайт (від 2022).
Г. Ю. Нечаєва