ЕНЦИКЛОПЕДІЯ
СУЧАСНОЇ УКРАЇНИ
Encyclopedia of Modern Ukraine
A

Олімпійський комітет України Національний

ОЛІМПІ́ЙСЬКИЙ КОМІТЕ́Т УКРАЇ́НИ Національний (НОК) – всеукраїнська громадська організація фізкультурно-спортивного спрямування. Створ. 1990 на Ген. асамблеї в Києві. 1993 остаточно визнаний Міжнародним олімпійським комітетом (МОК). Мета діяльності – розвиток та зміцнення олімпійського руху в Україні, поширення принципів олімпізму у співробітництві з органами держ. влади та місц. самоврядування, громад. та ін. об’єднаннями. Серед завдань – забезпечення дотримання та виконання норм і правил Олімп. хартії в Україні, положень Етич. кодексу МОК та Мед. кодексу олімп. руху; сприяння зміцненню авторитету й підвищенню престижу укр. спорту на міжнар. арені; захист інтересів олімп. руху України у відносинах з міжнар. спорт. організаціями; сприяння діяльності суб’єктів олімп. руху в Україні. НОК має виключне право представляти державу на Олімпійських іграх та на регіонал., континентал. і світ. комплекс. змаганнях, що відбуваються під патронатом МОК. За роки незалежності укр. спортсмени на Олімпійських іграх завоювали 148 нагород – 38 золотих, 38 сріб. та 72 бронзові.

Статутними органами є: Генеральна асамблея, виконавчий комітет, президент, ревізійна комісія. Нині членами НОК є 162 особи. Має відділення в усіх областях та Києві. Колегіал. дорадчими органами є комісії, зокрема атлетів, етична, юрид., маркетингова, мед., з нагороджень, «Олімп. федерації», «Осередки НОК», «Інновації в спорті», «Суб’єк­ти олімп. руху», «Антураж атлета», «Олімп. освіта та культура», «Закордонне українство», «Спорт для всіх», «Жінки в спорті» та ін. Діє Спорт. арбітраж. суд – самостій., постійно діючий третей. суд, що розв’язує шляхом третей. розгляду спори, які виникають у сфері спорту, на підставі законодавства України та організац. документів відповідних. спорт. організацій. 1991 рішенням Ген. асамблеї НОК створ. Олімпійську академію України. 2007 засн. Укр. академію спорту. 2012 у Києві відкрито Олімп. дім.

Щороку НОК проводить низку всеукр. проектів: «Олімп. урок», «Олімп. тиждень», «Олімп. лелеченя», «OlympicLab», «Do like Olym­pians», «Олімп. книга», «Олімп. куточок», а також церемонію вшанування найкращих спортсменів і тренерів «Герої спортивного року», конкурси серед спорт. журналістів і спорт. фотографії. Щомісяця за результатами виступів відзначає найкращого укр. спортсмена та тренера. У 2020 започатковано серію наук.-освіт. вебінарів для представників сфери спорту. НОК є організатором Олімп. дня в Україні.

Є видавцем спорт. ж. «Олімпійська арена» (від 1995).

2014 засн. програму надання допомоги провід. спортсменам і тренерам-переселенцям з тимчасово окупов. тер. АР Крим, Донец. та Луган. обл. 2022 після початку військ. агресії РФ із метою надання гуманітарної допомоги членам укр. олімп. спільноти МОК, організація «Олімп. солідарність» та Європ. олімп. комітети створили Фонд солідарності. Першу фінанс. допомогу направлено на евакуацію спортсменів, тренерів та членів їхніх родин із р-нів, де велися активні бойові дії, надання притулку та необхідних послуг (транспортування, логістика, розміщення, харчування, забезпечення ліками), а також загальної гуманітарної допомоги в більш безпечних регіонах.

Перший президент – В. Борзов (1991–98), нині – В. Гутцайт (від 2022).

Г. Ю. Нечаєва

завантажити статтю

Інформація про статтю

Автор:

Авторські права:

Cтаттю захищено авторським правом згідно з чинним законодавством України. Докладніше див. розділ Умови та правила користування електронною версією «Енциклопедії Сучасної України»

Бібліографічний опис:

Олімпійський комітет України Національний / Г. Ю. Нечаєва // Енциклопедія Сучасної України [Електронний ресурс] / Редкол. : І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.] ; НАН України, НТШ. – К. : Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2022. – Режим доступу : https://esu.com.ua/article-76536. – Останнє поновлення : 27 лип. 2023.

Том ЕСУ:

24-й

Дата виходу друком тому:

2022

Дата останньої редакції статті:

2023-07-27

Цитованість статті:

переглянути в Google Scholar

Для навчання:

використати статтю в Google Classroom

Тематичний розділ сайту:

EMUID (ідентифікатор статті ЕСУ):

76536

Кількість переглядів цього року:

183

Схожі статті

Бокс
Спорт  | Том 3 | 2004
А. Г. Кочур
Бейсбол
Спорт  | Том 2 | 2003
С. К. Фомін
Більярд
Спорт  | Том 2 | 2003
В. Г. Куценко

Нагору