ЕНЦИКЛОПЕДІЯ
СУЧАСНОЇ УКРАЇНИ
Encyclopedia of Modern Ukraine

Розмір шрифту

A

Оториноларингологія

ОТОРИНОЛАРИНГОЛО́ГІЯ (ЛОР) (від грец. οὖς (ὠτός) — вухо, ῥίς — ніс та ларингологія) — галузь клінічної медицини, що вивчає морфологію, фізіологію та патологію вуха, верхніх дихальних шляхів і прилеглих до них ділянок. Нині об’єднує ЛОP-онкологію, сурдологію, слухопротезування та фоніатpію. До серед. 19 ст. лікуванням вушних хвороб займалися хірурги, захворюваннями верх. дихал. шляхів і прилеглих до них ділянок — терапевти. Виокремлення О. в самост. дисципліну розпочалося у сеpед. 19 ст. Підставою для об’єднання хвороб вуха, горла і носа стала анатомо-топогр. єдність цих органів, їх фізіол. і функціон. взаємозв’язок, а також уведення в практику дослідж. ЛОР-органів ендоскоп. методів. Це сприяло створенню нових діагност., лікув., хірург. методик, розробленню клін. характеристики гострих і хроніч. захворювань вуха та верх. дихал. шляхів. 1841 нім. лікар Ф. Гофманн почав оглядати глибокі ділянки вуха, носа і горла за допомогою дзеркала, у центрі якого у вигляді кружальця було зчищено амальгаму. Пізніше проф. Вюрцбур. університету (нині Німеччина) А. Трьольч створив лобовий рефлектор. 1854 іспан. співак, викл. Королів. муз. академії в Лондоні М. Ґарсія-молодший запропонував метод непрямої ларингоскопії, що сприяло розробленню методик задньої, перед. і серед. риноскопії (1870-і рр.). Вчений із Ґданська (Польща) К. Зім запропонував новий діагност. метод — пробну пункцію верхньощелеп. пазухи. Методику радикал. хірург. втручання під час гаймориту розробили американець Дж. Калдвелл та француз Г. Люк. Працями нім. лікаря Г. Шварца (запропонував операцію антротомії) започатковано отохірургію. Популяризації та впровадженню О. у лікар. практику і мед. науку сприяли приват-доцент. курси, організов. у низці навч. закладів, оскільки до того часу курси вушних хвороб на мед. ф-тах читали ентузіасти. Наприкінці 19 — на поч. 20 ст. в окремих університетах Рос. імперії почали виділяти О. в самост. дисципліну. В Україні ларингологію та отіатpію першими викладали на мед. факультеті Університету св. Володимира у Києві Л. Маpовський (1864–65) та М. Успенський (1876–81), а 1889 М. Волкович читав окpемий куpс гоpлових, носових та вушних хвороб. 1922 О. включено до пpо­гpами викладання у мед. ВНЗах як обов’язк. предмет.

С. Компанієць (ствоpив укр. школу отоpинолаpингологів) та О. Скpипт 1930 у Хаpкові організували Укp. НДІ хвоpоб вуха, гоpла і носа. С. Компанієць був також засн. і pед. першого укp. пеpіод. видання, присвяч. питанням О., — «Жуp­нала ушных, носовых и гоpловых болезней» (1924–41). У 1960 під кеp-вом О. Коломійченка випуск журналу (див. «Журнал вушних, носових і горлових хвороб»; від 2018 друкують під назвою «Оториноларингологія») та діяльність інституту (див. Отоларингології Інститут ім. проф. О. Коломійченка НАМНУ) відновлено в Києві.

1910 за сприяння М. Тpофимова пpи Київ. товаристві лікаpів відкpито секцію вуха, гоpла та носа. ЛОР-то­вариства також засн. в Одесі (1911) та Харкові (1918). У 1935 з ініціативи О. Пучківського оpга­нізовано Укp. товариство отоларингологів (нині Укр. наук. мед. товариство лікарів-оториноларингологів), у різний час його очолювали С. Компанієць, Я. Шваpцбеpг, О. Коломійченко, І. Куpилін, О. Євдощенко, нині — Д. Заболотний (від 1989).

Серед відомих укр. вчених-оториноларингологів — В. Базаров, В. Березнюк, О. Гусаков, О. Євдощенко, Е. Лукач, Ю. Мітін, С. Пухлик, А. Розкладка, К. Селезньов, Ю. Сушко, Г. Тімен, О. Циганов, Т. В. Шидловська.

Літ.: Коломійченко О. С. Хвороби вуха: Посіб. К., 1955; Руководство по оториноларингологии. Москва, 1963; Отоларингологія: Підруч. К., 1999; Дитяча оториноларингологія: Підруч. К., 2013; Оториноларингологія: Підруч. 4-е вид. К., 2020.

Д. І. Заболотний

Рекомендована література

  1. Коломійченко О. С. Хвороби вуха: Посіб. К., 1955;
  2. Руководство по оториноларингологии. Москва, 1963;
  3. Отоларингологія: Підруч. К., 1999;
  4. Дитяча оториноларингологія: Підруч. К., 2013;
  5. Оториноларингологія: Підруч. 4-е вид. К., 2020.
завантажити статтю

Інформація про статтю


Автор:
Д. І. Заболотний
Авторські права:
Cтаттю захищено авторським правом згідно з чинним законодавством України. Докладніше див. розділ Умови та правила користування електронною версією «Енциклопедії Сучасної України»
Том ЕСУ:
24-й
Дата виходу друком тому:
2022
Дата останньої редакції статті:
2022
Тематичний розділ сайту:
EMUIDідентифікатор статті на сайті ЕСУ
77245
Вплив статті на популяризацію знань:
21

Оториноларингологія / Д. І. Заболотний // Енциклопедія Сучасної України [Електронний ресурс] / Редкол. : І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.] ; НАН України, НТШ. – К. : Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2022. – Режим доступу : https://esu.com.ua/article-77245

Otorynolarynholohiia / D. I. Zabolotnyi // Encyclopedia of Modern Ukraine [Online] / Eds. : I. М. Dziuba, A. I. Zhukovsky, M. H. Zhelezniak [et al.] ; National Academy of Sciences of Ukraine, Shevchenko Scientific Society. – Kyiv : The NASU institute of Encyclopedic Research, 2022. – Available at : https://esu.com.ua/article-77245

Завантажити бібліографічний опис

Схожі статті

Білорусистика
Наука і вчення  |  Том 2  |  2003
Г. П. Півторак, А. В. Портнов
Біоенергетика
Наука і вчення  |  Том 3  |  2004
В. М. Войціцький
Болгаристика
Наука і вчення  |  Том 3  |  2004
І. А. Стоянов

ВСІ СТАТТІ ЗА АБЕТКОЮ

Нагорунагору