ЕНЦИКЛОПЕДІЯ
СУЧАСНОЇ УКРАЇНИ
Encyclopedia of Modern Ukraine

Розмір шрифту

A

Охорона довкілля

ОХОРО́НА ДОВКІ́ЛЛЯ  — система політичних, економічних, організаційних, технічних, санітарних та інших державних і громадських заходів, спрямованих на забезпечення безпечного для життя і здоров’я людини довкілля та раціонального використання природних ресурсів. Правовою основою такої охорони в Україні є Конституція, Закон «Про охорону навколишнього природного середовища» (1991) та ін. акти екологічного законодавства. Базові принципи О. д.: пріоритетність вимог екологічної безпеки, обо­в’язковість дотримання екол. стандартів, нормативів і лімітів використання природ. ресурсів при здійсненні госп., управлін. та ін. діяльності; гарантування екологічно безпеч. середовища для життя й здоров’я людей; запобіж. характер заходів щодо довкілля; екологізація матеріал. виробництва на основі комплексності рішень у питаннях О. д., використання та відтворення відновлюв. природ. ресурсів, широкого впровадження новіт. технологій; збереження просторової та видової різноманітності й цілісності природ. об’єк­тів і комплексів; науково обґрунтоване узгодження екол., екон. та соц. інтересів суспільства на основі поєднання міждисциплінар. знань екол., соц., природ. і тех. наук та прогнозування стану довкілля; обов’язковість екол. експертизи; гласність і демократизм при прийнятті рішень, реалізація яких впливає на стан довкілля, формування в насел. екол. світогляду; науково обґрунтоване нормування впливу госп. та ін. діяльності на довкілля; безоплатність заг. і платність спец. використання природ. ресурсів для госп. діяльності; стягнення плати за забруднення довкілля та погіршення якості природ. ресурсів, компенсація шкоди, заподіяної шляхом порушення законодавства про О. д.; вирішення питань О. д. і використання природ. ресурсів з урахуванням ступ. антропоген. змінності тер., сукупної дії факторів, що негативно впливають на екол. обстановку; поєднання заходів стимулювання й відповідальності у справі О. д.; вирішення проблем О. д. на осно­ві широкого міждерж. співробітництва.

О. д. — конституц. обов’язок держави та всіх громадян, зокрема, відповідно до ст. 16 Конституції України до обов’язків держави належить забезпечення екол. безпеки й підтримання екол. рівноваги на території України, подолання наслідків Чорнобил. катастрофи 1986. Кожен громадянин зобов’я­заний не заподіювати шкоди природі, відшкодовувати завдані ним збитки (ст. 66 Конституції). Держава вживає відповід. заходів шляхом прийняття й реалізації держ., міждерж., регіон., місц. та ін. територ. програм із О. д. Фінанс. ресурси на ці заходи закладають у держ. і місц. бюджети. Держ. органом, відповідальним за здійснення екол. політики в Україні, є Міністерство довкілля та природ. ресурсів. Функції упр. і контролю в цій галузі виконують також ін. уповноважені мін-ва й відомства, органи місц. самоврядування та місц. держ. адміністрації. Осіб, винних у порушенні правил О. д., притягують до встановленої законом юрид. відповідальності.

Іконка PDF Завантажити статтю

Інформація про статтю


Автор:
Статтю захищено авторським правом згідно з чинним законодавством України. Докладніше див. розділ Умови та правила користування електронною версією «Енциклопедії Сучасної України»
Дата останньої редакції статті:
груд. 2022
Том ЕСУ:
24
Дата виходу друком тому:
Тематичний розділ сайту:
Політика
EMUID:ідентифікатор статті на сайті ЕСУ
77294
Вплив статті на популяризацію знань:
232
Бібліографічний опис:

Охорона довкілля / Ю. С. Шемшученко // Енциклопедія Сучасної України [Електронний ресурс] / редкол. : І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.] ; НАН України, НТШ. – Київ: Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2022. – Режим доступу: https://esu.com.ua/article-77294.

Okhorona dovkillia / Yu. S. Shemshuchenko // Encyclopedia of Modern Ukraine [Online] / Eds. : I. М. Dziuba, A. I. Zhukovsky, M. H. Zhelezniak [et al.] ; National Academy of Sciences of Ukraine, Shevchenko Scientific Society. – Kyiv : The NASU institute of Encyclopedic Research, 2022. – Available at: https://esu.com.ua/article-77294.

Завантажити бібліографічний опис

ВСІ СТАТТІ ЗА АБЕТКОЮ

Нагору нагору