Клімат
Визначення і загальна характеристика
КЛІ́МАТ — багаторічний режим погоди, зумовлений сонячною радіацією, її перетворенням у діяльному шарі земної поверхні та пов’язаною з нею циркуляцією атмосфери й океанів і характерний для певної місцевості. Дія цих кліматоутворювальних чинників залежить від географічних характеристик окремої місцевості — її географічної широти, висоти над рівнем моря, орографії, розподілу моря і суходолу, наявності льодового і снігового покривів та ін. Перебуваючи у тісному взаємозв’язку з усіма компонентами природи, К. значно впливає на них, зокрема на умови життя і самопочуття людини. Уявлення про К. базується на середніх значеннях окремих метеорологічних характеристик (атмосферного тиску, температури і вологості повітря, режиму вітру, хмарності, опадів, атмосферних явищ тощо), властивих певній території протягом багаторічного періоду, а також на даних математичного аналізу повторюваності цих характеристик. Як допоміжні застосовують різні комплексні показники, напр., індекси зволоження, посушливості, континентальності. На відміну від погоди, К. властива певна сталість, проте у геологічному та історичному минулому К. неодноразово змінювався. Значну роль у його формуванні відіграє діяльність людини.
Дослідження клімату
Питання К. вивчає кліматологія, одним із головних завдань якої є класифікація К. Відомі класифікації О. Воєйкова (за гідрол. ознаками), Б. Алісова (за умовами надходження сонячної радіації та за особливостями циркуляції атмосфери), Л. Берга (за характером геогр. ландшафтів), А. Пенка (за співвідношенням між опадами та випаровуванням). Для території України розроблено агрокліматичну класифікацію В. Попова. За поєднанням певних метеорологічних характеристик виокремлюють, зокрема, комплексну класифікацію Є. Федорова та Л. Чубукова, які використовують у курортології та сільськогосподарському виробництві. Відповідно до умов зволоження розрізняють К. аридний і гумідний, залежно від дії певного типу повітряних мас — морський і континентальний. Для характеристики К. використовують поняття «макроклімат», «мезоклімат» та «мікроклімат» (напр., клімат міста).
Клімат на території України
К. України помірно континентальний, з певними особливостями у Кримських горах та Українських Карпатах, а також на Південному березі Криму, якому властиві риси субтропічного клімату. Континентальність К. зростає із Заходу на Схід. Середні температури найхолоднішого місяця (січня) коливаються від –7 °С на Південному Сході до +2–+4 °С на Південному березі Криму, найтеплішого (липня) — від +18 °С на Зх. до +22–+23 °С і вище — на Півдні Україні властивий континентальний тип річного ходу атмосферних опадів з максимумом влітку і мінімумом взимку, спостерігається поступове зменшення їх кількості із Заходу та Північного Заходу на Південний Схід та Південь (від 550–650 мм до 300–350 мм). Максимальна кількість опадів — в Українських Карпатах (до 1500–2000 мм). К. території України вивчають в Українському науково-дослідному гідрометеорологічному інституті, Одеському екологічному університеті, на спеціалізованих кафедрах університетів. Наукові дослідження базуються на даних, одержаних за допомогою наземної гідрометеорологічної мережі та аерокосмічних спостережень. Серед практичних розробок українських вчених — утворення штучних опадів на обмеженій території, методи боротьби з градом, різноманітні кліматологічні меліорації.
В. М. Бабиченко, Л. М. Гущина, Н. В. Ніколаєва