ЕНЦИКЛОПЕДІЯ
СУЧАСНОЇ УКРАЇНИ
Encyclopedia of Modern Ukraine
A

Півненко Олександр Сергійович

ПІВНЕ́НКО Олександр Сергійович (21. 02. 1986) — військовик. Бригадний генерал (2023). Герой України (2023). Орден «За мужність» 3-го (2016) та 2-го (2022) ступенів. Народився у НДР у родині військового. Закінчив Криворізький ліцей з посиленою фізичною підготовкою (Дніпропетровська обл., 2003), Військовий інститут танкових військ Національного технічного університету «Харківський політехнічний інститут» (2008) і Національний університет оборони України імені Івана Черняховського (оперативно-тактичний рівень). Служив в Окремому загоні спеціального призначення «Омега» Національної гвардії України в Києві. Від 2018 — у Східному територіальному управлінні Національної гвардії України: від 2022 — командир 3-ї бригади оперативного призначення імені полковника П. Болбочана, від початку травня 2023 — командувач Східного територіального управління. Від липня 2023 — командувач Національної гвардії України.

Брав участь в антитерористичній операції та операції Об’єднаних сил на Сході України; від 24 лютого 2022 — у відсічі повномасштабного вторгнення військ РФ в Україну. Виявив мужність і професіоналізм під час оборони Харкова, звільнення його передмість (зокрема с-ща Кутузівка, сіл Мала Рогань і Циркуни Харківського р-ну) та утримання позицій поблизу м. Торецьк Бахмутського р-ну Донецької обл. У ході боїв воїни його бригади знищили значну кількість живої сили та військової техніки противника, зокрема 4 танки на об’їзній дорозі під Харковом в першиий день повномасштабної агресії та літак СУ-25, пілота якого затримали; ліквідували 8 БМП, 2 установки ЗУ-23-2, 22 одиниці автомобільної техніки та реактивну систему залпового вогню. Олександр Півненко багато разів допомагав з евакуацією мирного населення.

Водночас багато років займається спортом. У курсантські роки став рекордсменом Харківського інституту танкових військ, виконавши за 55 хвилин 301 підйом-переворот. Часто виступав на змаганнях з легкої атлетики у дисципліні «смуга перешкод». Захоплюється напівмарафонами та марафонами, бойовим мистецтвом, стрибками з парашутом і міським альпінізмом. Завоював право носити берет з відзнакою. На початку 2020-х рр. виконав вправу на прес 1756 разів без перепочинку протягом години.

А. І. Шушківський

Читати у файлі PDF

Інформація про статтю

Автор:

Авторські права:

Cтаттю захищено авторським правом згідно з чинним законодавством України. Докладніше див. розділ Умови та правила користування електронною версією «Енциклопедії Сучасної України»

Бібліографічний опис:

Півненко Олександр Сергійович / А. І. Шушківський // Енциклопедія Сучасної України [Електронний ресурс] / Редкол. : І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.] ; НАН України, НТШ. – К. : Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2023. – Режим доступу : https://esu.com.ua/article-878318. – Останнє поновлення : 4 черв. 2024.

Том ЕСУ:

Стаття має лише електронну версію

Дата опублікування статті онлайн:

2023

Дата останньої редакції статті:

2024-06-04

Цитованість статті:

переглянути в Google Scholar

Для навчання:

використати статтю в Google Classroom

Тематичний розділ сайту:

Ключове слово:

EMUID (ідентифікатор статті ЕСУ):

878318

Кількість переглядів цього року:

993

Схожі статті

Марущенко-Богдановський
Людина  |  Том 19 | 2018
Р. М. Коваль
Турчин
Людина  | 2022
О. М. Романів
Голішевський
Людина  | 2024
О. В. Савченко

Нагору