Парк імені Н. Ґольденберґа
ПАРК імені Н. Ґольденберґа — парк-пам’ятка садово-паркового мистецтва загальнодержавного значення (від 1987). Площа 20 га. Знаходиться на території м. Хмільник Вінницької обл., у заплаві старого русла Південного Бугу. Перебуває у віданні санаторію «Медичний центр реабілітації залізничників». Заснований 1967 з ініціативи та за проєктом працівників житлозахисту Бердичівської ділянки Південно-Західної залізниці В. Коваля, І. Тиліманчука, а також головного лікаря залізничної лікарні Південно-Західної залізниці Н. Ґольденберґа в ландшафтному стилі довкола дорожньої ревматологічної лікарні (від 1970 — дорожня фізіотерапевтична лікарня, від 1988 — дорожня клінічна лікарня № 2 Південно-Західної залізниці, від 1998 — санаторій «Медичний центр реабілітації залізничників») на площі 26 га. До 2020 — Парк імені 50-річчя Жовтня. Парк відпочинку з теренкурами ще називають «Міні Софіївка».
З деревинних та чагарникових порід в парку зростає близько 110 видів, зокрема низка екзотів (сосна Веймутова, модрини гребінчаста та європейська, бук західний, айва японська та ін.). Насадження мальовничо доповнюють перголи, фонтани, 2 штучних ставки. В парку обладнано «Поляну казок». У сучасних умовах зміни клімату з масовим розмноженням короїдів та ін. стовбурових шкідників почали всихати хвойні породи. 87 сухих та тих, що всихають, дерев ялини європейської було виявлено 2017. Масштабну санацію деревонасаджень й благоустрій парку заплановано провести 2023 на виконання «Програми збереження та використання об’єктів культурної спадщини в Хмільницькій міській об’єднаній територіальній громаді на 2021–2024 роки».
На території парку функціонує санаторій «Медичний центр реабілітації залізничників» (400 ліжкомісць). У 1970 відкрито п’ятиповерховий спальний корпус на 250 місць. 1985 завершено будівництво потужного шестиповерхового лікувально-діагностичного корпусу, який нині оснащений найсучаснішим вітчизняним і зарубіжним обладнанням. 2002 збудовано і відкрито один із найсучасніших за технічним рівнем і дизайном бювет. Під час буріння свердловини для резервного запасу радонової води з’ясували, що радон вона не містить, а за багатьма показниками нагадує знамениту трускавецьку «Нафтусю». Вода сертифікована, допомагає при недугах органів травлення, печінки, жовчних шляхів, підшлункової залози, нирок, сечовивідних шляхів. Бювет санаторію отримав високу оцінку на Міжнародному симпозіумі в Каннах (Франція). Парк є місцем прогулянок (рух за маршрутами теренкуру) цієї та сусідніх здравниць, а також жителів і гостей міста.
Рекомендована література
- Гольденберг Н. Я. Хмельник курортный. О., 1974;
- Гудзевич А. В. Природно-заповідна Вінниччина. В., 2002;
- Єлісавенко Ю. А., Смашнюк Л. В., Василевський О. Г. Парки-пам’ятки садово-паркового мистецтва Східного Поділля як біоцентри регіональної екомережі // Вісн. Нац. ун-ту водного госп-ва. Сер. С.-г. науки. Р., 2018. Вип. 1.