ЕНЦИКЛОПЕДІЯ
СУЧАСНОЇ УКРАЇНИ
Encyclopedia of Modern Ukraine

Розмір шрифту

A

Палигорськіт

ПАЛИГОРСЬКІ́Т  — глинистий мінерал, водний силікат магнію з ниткоподібною ланцюжково-шаруватою будовою. Виявлений у Палигорській ділянці на Середньому Уралі (Росія, 1860). Хімічна формула (за Є. Лазаренком): Mg2Al2 [Si8О20](OH)2 8H2О. Сингонія моноклінна або ромбічна. За кристалічною структурою — проміжний тип між стрічковими та шаруватими силікатами, для яких характерною є сплутано волокниста (повстевидна) будова, що іноді виявляється лише в поляризованому світлі або за допомогою електронного мікроскопу. Макроскопічно це шкірясті або плівкові утворення, іноді подібні до вати, картону, пробки або у порожнинах — до павутиння. У висушеному стані палигорськітові глини зазвичай дуже легкі, сильно пористі, не тонуть у воді. П. — високодисперсний мінерал, що має розвинену питому поверхню і здатність до катіонного обміну. Цеолітові канали дозволяють поглинати малорозмірні молекули таких речовин, як вода, аміак та ін., що обумовлює високі адсорбційні властивості. З археологічних досліджень відомо, що мінерал використовували ще доколумбовою цивілізацією Майя як блакитний пігмент на кераміці, скульптурах, фресках і текстилі. Встановлено лікувальні властивості палигорськітових глин. Кристалохімічним аналогом П. є аттапульґіт. В Україні прояви палигорськітових глин знайдені біля м. Коростень Житомирської обл., Сімферополя, Черкас та ін. Візуально палигорськітову глину у водонасиченому стані складно відрізнити від глин іншого мінерального складу, тому більшість проявів цього мінералу залишаються не задокументованими. Основна мінерально-сировинна база П. в Україні представлена Черкаським родовищем бентонітових і палигорськітових глин. Висока адсорбційна здатність цих глин робить їх придатними для очищення довкілля від небезпечних речовин та поглинання неприємних запахів. Використовують для виготовлення засобів для чищення, бурових розчинів, як теплоізоляційний і звукоізоляційний матеріал, як сорбент і каталізатор у нафтохімічній, металургійній, атомній промисловостях, а також при виробництві отрутохімікатів, добрив, наповнювачів у пігментах, фарбах, лаках, пластмасах, для очищення харчових і промислових олив.

Рекомендована література

  1. Овчаренко Ф. Д., Кириченко Н. Г., Островская А. Б., Довгий М. Г. Черкасское месторождение бентонитовых и палыгорскитовых глин. К., 1966;
  2. Лазаренко Е. К., Винар О. М. Курс мінералогії. К., 1970;
  3. Задвернюк Г. П. Поглинання нафти і нафтопродуктів глинами Черкаського родовища // Геохімія техногенезу. 2011. № 19.
Іконка PDF Завантажити статтю

Інформація про статтю


Автор:
Статтю захищено авторським правом згідно з чинним законодавством України. Докладніше див. розділ Умови та правила користування електронною версією «Енциклопедії Сучасної України»
Дата останньої редакції статті:
груд. 2024
Том ЕСУ:
стаття має лише електронну версію
Дата опублікування статті онлайн:
Тематичний розділ сайту:
Світ-суспільство-культура
EMUID:ідентифікатор статті на сайті ЕСУ
881782
Вплив статті на популяризацію знань:
38
Бібліографічний опис:

Палигорськіт / А. М. Розко, В. П. Снісар // Енциклопедія Сучасної України [Електронний ресурс] / редкол. : І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.] ; НАН України, НТШ. – Київ: Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2024. – Режим доступу: https://esu.com.ua/article-881782.

Palyhorskit / A. M. Rozko, V. P. Snisar // Encyclopedia of Modern Ukraine [Online] / Eds. : I. М. Dziuba, A. I. Zhukovsky, M. H. Zhelezniak [et al.] ; National Academy of Sciences of Ukraine, Shevchenko Scientific Society. – Kyiv : The NASU institute of Encyclopedic Research, 2024. – Available at: https://esu.com.ua/article-881782.

Завантажити бібліографічний опис

ВСІ СТАТТІ ЗА АБЕТКОЮ

Нагору нагору