ЕНЦИКЛОПЕДІЯ
СУЧАСНОЇ УКРАЇНИ
Encyclopedia of Modern Ukraine

Розмір шрифту

A

Український голос (Проскурів)

«УКРАЇ́НСЬКИЙ ГО́ЛОС»  — часопис. Видавали українською мовою 1941–44 у м. Проскурів Кам’янець-Подільської обл. (нині Хмельницький). Всього — не менше 355-ти чисел. Офіційним джерелом інформації про події на фронтах були «Повідомлення Верховного Командування Німецьких Збройних Сил», підсилені «особливими повідомленнями» та статистичними даними. У значній частині публікацій інформували про важку економічну ситуацію в СРСР, Великій Британії, США, наголошуючи на проблемах у їхніх спільних діях. Злочинна суть радянської влади розкривали у низці матеріалів: «Таємниці тюремних льохів», «Протиукраїнська політика червоної Москви», «Нові жертви більшовицького терору», «Совєтська система» та ін. Захоплені німецькими військами країни трактували як «Нову Європу». У кількох розвідках характеризували її тогочасний стан і майбутнє, а також місце в ній України. Тему формування світогляду на принципах українського націоналізму, основною засадою якого була «Самостійна й Соборна від Карпат аж по Кавказ!» Україна, здобута власними силами, порушували в низці статей: «Основи світогляду», «Нація», «Характер і виховання», «Про національні почуття і любов до батьківщини» тощо. Редакція активно пропагувала націонал-соціалізм як єдино правильну ідеологію, а також закликала виїжджати на роботу до Німеччини. Багато уваги приділяла сільськогосподарським питанням, зокрема переходу від колгоспної системи до хліборобських спілок, самостійного господарювання, обов’язкового здавання певної кількості продуктів для потреб армії та тилу. Основні події Проскурівщини висвітлювали в рубриках «По наших селах і містах», «Хроніка», «Листування редакції», «Промисловість міста». Редакція вважала, що для розвитку культури необхідно відмовитися від радянських штампів, «відійти якнайдалі від всяких москалізмів», закладати підвалини справжньої національної культури. Також на шпальтах «У. г.» друкували статті про розвиток українського театру, твори відомих письменників та початківців. Науково-пізнавальній і розважальній тематиці присвячені рубрики «Технічний огляд», «Із світу природи», «Куток цікавих відомостей», «Куток гумору та розваги», «Таємні чудеса всесвіту» та ін.

Рекомендована література

  1. Сагайдачний П. Українська преса в боротьбі з большевизмом // Календар-альм. Л., 1942;
  2. Чайковський І. Українські періодичні видання в Другій світовій війні, 1939–1945. Філадельфія, 1976;
  3. Мальчевський І. Українська преса під німецькою окупацією // На зов Києва: Український націоналізм у ІІ світовій війні: Зб. ст. К., 1993;
  4. Грановський Б. Джерела альтернативного українознавства (Європа, 1940–1945 рр.): Бібліогр. довід. К., 2002;
  5. Черняков Б. І. Окупаційна і легальна періодична преса в Україні, 1941–1944 рр.: Джерела дослідження. Бібліографія. К., 2005;
  6. Курилишин К. Українська легальна преса періоду німецької окупації (1939–1944 рр.): Істор.-бібліогр. дослідж.: У 2 т. Т. 2. Л., 2007.
Іконка PDF Завантажити статтю

Інформація про статтю


Автор:
Статтю захищено авторським правом згідно з чинним законодавством України. Докладніше див. розділ Умови та правила користування електронною версією «Енциклопедії Сучасної України»
Дата останньої редакції статті:
груд. 2024
Том ЕСУ:
стаття має лише електронну версію
Дата опублікування статті онлайн:
Тематичний розділ сайту:
Періодика
EMUID:ідентифікатор статті на сайті ЕСУ
882654
Вплив статті на популяризацію знань:
35
Бібліографічний опис:

Український голос (Проскурів) / К. М. Курилишин // Енциклопедія Сучасної України [Електронний ресурс] / редкол. : І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.] ; НАН України, НТШ. – Київ: Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2024. – Режим доступу: https://esu.com.ua/article-882654.

Ukrainskyi holos (Proskuriv) / K. M. Kurylyshyn // Encyclopedia of Modern Ukraine [Online] / Eds. : I. М. Dziuba, A. I. Zhukovsky, M. H. Zhelezniak [et al.] ; National Academy of Sciences of Ukraine, Shevchenko Scientific Society. – Kyiv : The NASU institute of Encyclopedic Research, 2024. – Available at: https://esu.com.ua/article-882654.

Завантажити бібліографічний опис

Arche
Періодика  |  Том 1  |  2001
В. Пономарьов
Biuletyn Polsko-Ukrainski
Періодика  |  Том 3  |  2004
С. Заброварний
Bulletin Franco-Ukrainien
Періодика  |  2024
Г. І. Панич
ВСІ СТАТТІ ЗА АБЕТКОЮ

Нагору нагору