ЕНЦИКЛОПЕДІЯ
СУЧАСНОЇ УКРАЇНИ
Encyclopedia of Modern Ukraine

Розмір шрифту

A

Український голос (Луцьк)

«УКРАЇ́НСЬКИЙ ГО́ЛОС»  — часопис. Видавали українською мовою 1941–44 у Луцьку раз на тиждень, від ч. 103 — двічі на тиждень. Всього — не менше 144-ти чисел. Упродовж 1941 майже в кожному числі на першій сторінці вміщували статтю, в якій роз’яснювали завдання українцям у нових умовах життя. У більшості із них наголошували на обов’язковості праці. Низка матеріалів розкривала тоталітарну суть радянської влади, зокрема злочинну діяльність органів НКВС. Як альтернативу радянській системі пропонували німецьку модель суспільного розвитку, позитивний досвід німецько-українських взаємин у минулому. Ідеологічно необхідність війни автори часопису обґрунтовували боротьбою націонал-соціалізму з лібералізмом та більшовизмом. Фронтові події висвітлювали в рубриці «З Головної Квартири Фірера», в матеріалах якої наголошували на перемогах німецької армії, наводили статистичні дані про втрати противника. Міжнародні новини висвітлювали в рубриках «Зі світу», «Короткі вісті», «По всьому світі». Про події на українських землях повідомляли у рубриках «Хроніка», «На звільнених землях України», «З українського життя в Генеральній губернії», «Хроніка м. Луцька» та ін. У виданні друкували численні накази і розпорядження нової влади, за порушення яких якнайсуворіше карали. Важливою під час війни була робота філій Українського допомогового комітету, Організації української самодопомоги, що займалися справами полонених українців, а також проблемами охорони здоров’я та опіки. Їхню діяльність періодично висвітлювали на сторінках видання. У релігійному питанні редакція обстоювала права Української автокефальної православної церкви, вільної від польських і російських впливів. Низка статей містила історичні розвідки про минуле краю, життя та творчість видатних українців. Рецензії на театральні вистави та анонси вміщували у рубриках «Зі сцени й естради», «З театру». Про нові видання інформували у рубриках «Літературно-наукова хроніка», «Бібліографія», «Нові книжки», «Українська книжкова палата». Числа завершували різнопланові оголошення, а також рубрики «Спорт», «Фільм», «Лікарський порадник», «Цікаві рядки», «Веселий куток» та ін.

Рекомендована література

  1. Сагайдачний П. Українська преса в боротьбі з большевизмом // Календар-альм. Л., 1942;
  2. Чайковський І. Українські періодичні видання в Другій світовій війні, 1939–1945. Філадельфія, 1976;
  3. Мальчевський І. Українська преса під німецькою окупацією // На зов Києва: Український націоналізм у ІІ світовій війні: Зб. ст. К., 1993;
  4. Грановський Б. Джерела альтернативного українознавства (Європа, 1940–1945 рр.): Бібліогр. довід. К., 2002;
  5. Черняков Б. І. Окупаційна і легальна періодична преса в Україні, 1941–1944 рр.: Джерела дослідження. Бібліографія. К., 2005;
  6. Павлюк І., Мартинюк М. Хрестоматія української легальної преси Волині, Полісся, Холмщини та Підляшшя 1917–1939, 1941–1944 рр. Лц., 2005;
  7. Курилишин К. Українська легальна преса періоду німецької окупації (1939–1944 рр.): Істор.-бібліогр. дослідж.: У 2 т. Т. 2. Л., 2007.
Іконка PDF Завантажити статтю

Інформація про статтю


Автор:
Статтю захищено авторським правом згідно з чинним законодавством України. Докладніше див. розділ Умови та правила користування електронною версією «Енциклопедії Сучасної України»
Дата останньої редакції статті:
груд. 2024
Том ЕСУ:
стаття має лише електронну версію
Дата опублікування статті онлайн:
Тематичний розділ сайту:
Періодика
EMUID:ідентифікатор статті на сайті ЕСУ
882658
Вплив статті на популяризацію знань:
26
Бібліографічний опис:

Український голос (Луцьк) / К. М. Курилишин // Енциклопедія Сучасної України [Електронний ресурс] / редкол. : І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.] ; НАН України, НТШ. – Київ: Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2024. – Режим доступу: https://esu.com.ua/article-882658.

Ukrainskyi holos (Lutsk) / K. M. Kurylyshyn // Encyclopedia of Modern Ukraine [Online] / Eds. : I. М. Dziuba, A. I. Zhukovsky, M. H. Zhelezniak [et al.] ; National Academy of Sciences of Ukraine, Shevchenko Scientific Society. – Kyiv : The NASU institute of Encyclopedic Research, 2024. – Available at: https://esu.com.ua/article-882658.

Завантажити бібліографічний опис

Arche
Періодика  |  Том 1  |  2001
В. Пономарьов
Biuletyn Polsko-Ukrainski
Періодика  |  Том 3  |  2004
С. Заброварний
Bulletin Franco-Ukrainien
Періодика  |  2024
Г. І. Панич
ВСІ СТАТТІ ЗА АБЕТКОЮ

Нагору нагору