Український голос (Кіровоград)
«УКРАЇ́НСЬКИЙ ГО́ЛОС» — часопис. Видавали українською мовою 1941 у Кіровограді (нині Кропивницький). Всього — не менше 35-ти чисел. «Наш часопис ставить собі за непохитне завдання бути найактивнішим спільником великої армії будівників кращої долі України в розвитку її економічних сил, національної свідомості та національної української культури», — йшлося у зверненні редакції «До наших читачів». Німецьке тлумачення фронтових подій і політичної ситуації у світі представлено у рубриках «Головна квартира вождя», «Короткі вісті зі східного фронту». На антинародній сутності радянської системи наголошували у низці публікацій: «Мамо, хліба», «Наша рідна мова в більшовицькій школі», «Що таке більшовизм» та ін. Вступ німецьких військ до Кіровограда, створення міської управи, визначення найважливіших завдань українців окреслено в статтях «Ми вітали хлібом і сіллю», «Розумні хазяїни і дійсність», «Заклик до українського населення». Багато публікацій було присвячено проблемам сільського господарства. У них давали поради та настанови щодо сівби, відновлення тваринництва, заготівлі овочів і фруктів, оцінювали роботу господарств. Публікували постанови, оголошення, заклики владних інституцій, а також підприємств і організацій. Наголошували на потребі формування національної системи освіти, вільної від радянських штампів. Пропагували діяльність товариства «Просвіта». Від ч. 36 видання змінило назву на «Українські вісті».
Рекомендована література
- Чайковський І. Українські періодичні видання в Другій світовій війні, 1939–1945. Філадельфія, 1976;
- Грановський Б. Джерела альтернативного українознавства (Європа, 1940–1945 рр.): Бібліогр. довід. К., 2002;
- Черняков Б. І. Окупаційна і легальна періодична преса в Україні, 1941–1944 рр.: Джерела дослідження. Бібліографія. К., 2005;
- Курилишин К. Українська легальна преса періоду німецької окупації (1939–1944 рр.): Істор.-бібліогр. дослідж.: У 2 т. Т. 2. Л., 2007.