Самостійна Україна
«САМОСТІ́ЙНА УКРАЇ́НА» — газета. Видавали 1941 українською мовою у м. Станіслав (нині Івано-Франківськ). Всього — 5 чисел. Попри складні умови, редакція газети прагнула інформувати читачів про різні аспекти суспільно-політичного і господарсько-культурного життя. Найчастіше у виданні порушували три теми: визволення з-під більшовицької неволі; віра у можливість побудови Української держави за допомогою гітлерівської Німеччини; розвінчування людиноненависницької, антиукраїнської політики більшовицької системи. У матеріалі «Всі творчі сили українського народу об’єднуються в одному спільному фронті будови власного державного життя» інформували про те, що 6 липня 1941 у Львові відбулася нарада чільних представників українського громадянства, присвячена проблемам консолідації усіх національних сил навколо ідеї відбудови Української держави. У ч. 3 від 10 липня 1941 опубліковано Акт проголошення Української держави. Редакція привертала увагу читачів до проблеми формування державницького, правового мислення, господарської психології, роз’яснювала ідеологію і політику українського націоналізму, які спрямовувались на те, щоб «збудувати свою власну сильну державу «без хлопа і пана». Під рубрикою «Радіовісті з останньої хвилі» коротко повідомляли про наступ німецької армії, суспільно-політичні події у світі, ситуацію в Україні, Москві, подавали численні повідомлення про терор НКВС і його жертви. У кожному числі під рубрикою «Хроніка» друкували замітки про події в області та за її межами. Від 22 липня 1941 замість «С. У.» почав виходити часопис «Українське слово».
Рекомендована література
- Чайковський І. Українські періодичні видання в Другій світовій війні, 1939–1945. Філадельфія, 1976;
- Грановський Б. Джерела альтернативного українознавства (Європа, 1940–1945 рр.): Бібліогр. довід. К., 2002;
- Черняков Б. І. Окупаційна і легальна періодична преса в Україні, 1941–1944 рр.: Джерела дослідження. Бібліографія. К., 2005;
- Курилишин К. Українська легальна преса періоду німецької окупації (1939–1944 рр.): Істор.-бібліогр. дослідж.: У 2 т. Т. 2. Л., 2007.