ЕНЦИКЛОПЕДІЯ
СУЧАСНОЇ УКРАЇНИ
Encyclopedia of Modern Ukraine

Розмір шрифту

A

Українська видавнича спілка (Лондон)

«УКРАЇ́НСЬКА ВИДАВНИ́ЧА СПІ́ЛКА»  — українська видавнича організація. Заснована в травні 1949 в Лондоні членами ОУН(б) на еміграції Р. Борковським (директор 1954–57), В. Василенком (директор), Є. Герасимчуком, Г. Драбатом, Б. Микитиним (директор і секретар), В. Олеськівим та В. Яворським (головний директор 1949–51) з метою продовження видання суспільно-політичного і науково-літературного журналу «Визвольний шлях». Діяти почала від квітня 1951; від 1952 закупивши друкарську машину, тиражували газету у власній друкарні, що також надавала поліграфічні послуги різним замовникам. Публікували інші періодичні видання, зокрема тижневик «Українська думка», «Українське ревю», орган католицької церкви «Наша церква», православний орган «Відомості УАПЦ», дитячий журнал «Юні друзі», молодіжний журнал «Авангард», журнал «Сурмач». Мета «У. в. с.» — за допомогою друкованого слова запобігти денаціоналізації українців в умовах перебування їх за кордоном та надавати громадянам країн світу правдиву інформацію про ворогів державної незалежності України, про те, за що змагаються українці та до якої мети прагнуть. Директори — Г. Марків (1951–53), Ю. Заблоцький (1958–88), І. Ратушний, Я. Деременда. Видавали також антирадянську літературу, розраховану на читача в радянській Україні; організували мережу її поширення впродовж 1972–88. У 1955 засновано серію видань «Бібліотека українського підпільника», яка виходила до 1990 (16 випусків). У першій половині 1990-х рр. видавництво перемістили в Україну, де продовжили друкувати серії, змінивши назву на «Бібліотеку українського державника». Від 1993 «У. в. с.» об’єднали з Українською інформаційною службою, що до 1997 продовжувала її видавничу та друкарську діяльність у Лондоні після передислокації першої до України. 1996 її зареєстровано в Києві, на початку 2000-х рр. юридично перейменовано на «Українську видавничу спілку імені Юрія Липи», а 2016 реорганізовано в «Українську видавничу справу». Видавництво продовжує друкувати популярну, науково-історичну та ідеологічну літературу в Україні й донині. Серед видань — збірники творів Я. Стецька, М. Сціборського, Ю. Вассіяна, Ю. Липи, Д. Донцова. Через складну економічну ситуацію в Україні 2009 припинено випуск журналу «Визвольний шлях». «Українська видавнича справа» видає всеукраїнську газету «Шлях Перемоги», український дитячо-юнацький журнал «Крилаті».

Рекомендована література

  1. Дещо про Українську Видавничу Спілку // Визвольний шлях. 1956. Ч. 1;
  2. Олеськів В. Короткий нарис розвитку «Визвольного шляху» і «Української видавничої спілки» // Там само, 1962. Ч. 4–5;
  3. Тимошик М. Українське книговидання в діаспорі: Велика Британія. К., 2021;
  4. Рог В. Ми формуємо світогляд і сталимо характери // Шлях Перемоги. 2023, 21 лип.
Іконка PDF Завантажити статтю

Інформація про статтю


Автор:
Статтю захищено авторським правом згідно з чинним законодавством України. Докладніше див. розділ Умови та правила користування електронною версією «Енциклопедії Сучасної України»
Дата останньої редакції статті:
груд. 2024
Том ЕСУ:
стаття має лише електронну версію
Дата опублікування статті онлайн:
Тематичний розділ сайту:
Світ-суспільство-культура
EMUID:ідентифікатор статті на сайті ЕСУ
883205
Вплив статті на популяризацію знань:
35
Бібліографічний опис:

Українська видавнича спілка (Лондон) / М. О. Гринько // Енциклопедія Сучасної України [Електронний ресурс] / редкол. : І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.] ; НАН України, НТШ. – Київ: Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2024. – Режим доступу: https://esu.com.ua/article-883205.

Ukrainska vydavnycha spilka (London) / M. O. Hrynko // Encyclopedia of Modern Ukraine [Online] / Eds. : I. М. Dziuba, A. I. Zhukovsky, M. H. Zhelezniak [et al.] ; National Academy of Sciences of Ukraine, Shevchenko Scientific Society. – Kyiv : The NASU institute of Encyclopedic Research, 2024. – Available at: https://esu.com.ua/article-883205.

Завантажити бібліографічний опис

ВСІ СТАТТІ ЗА АБЕТКОЮ

Нагору нагору