ЕНЦИКЛОПЕДІЯ
СУЧАСНОЇ УКРАЇНИ
Encyclopedia of Modern Ukraine

Розмір шрифту

A

Приятель - тижневик

«ПРИ́ЯТЕЛЬ»  — тижневик. Друкували 1903 в Чернівцях. Видавець і відповідальний редактор — С. Терлецький. У редакційній замітці першого числа «І знову нова часопись!» зазначалося, що «Приятель» «спробує бути независимим від партій... Стоятиме за права суспільні, економічні, політичні і національні цілого нашого народу...». Відомості про політико-економічне та соціально-національне життя українського населення краю, а також обмеження національних прав українців у Росії та різні світові події подавалися у постійній рубриці «Що чувати в сьвіті?», яка в перших шести числах була досить обширною. Від 7/8 числа на сторінках часопису з’являється дедалі більше самостійних публікацій із соціально-економічних і національних питань, а рамки цієї рубрики дещо звужуються. Так, у цьому і наступних числах публікували статті пізнавального характеру («Дещо про Македонію», ч. 7/8, «Що діється на Україні», «Не давайте дітям алкоголю» Коссовича; обидві — ч. 9/10), про соціально-політичні справи краю («Наша державна рада», ч. 7/8, «Доля працюючого люду», ч. 9/10), щодо питань просвіти та її поширення серед народу, а також урядово-правову інформацію. В українському перекладі надруковано уривки з книги «Против войни» та брошури «До робучого люду» Л. Толстого. Художня література на сторінках часопису займає незначне місце й представлена казками «Судия в небі», «Сьвіт без Аллаха» Дорошевича, оповіданнями «До справедливости» А. Веретельника, «Перед богинею житя» М. Горького та віршами «Мужицькі мелодиї» та «Пісня Слободян» Д. Когута. На останній сторінці містилися постійні рубрики «Сьмішне» та «Народні загадки». Час від часу тут друкувалися відомості «З новійшої літератури», про «Нові книжки, які варто мати в своїй хаті», редакційні оголошення про бібліотеку «Наука і розвага», календар «Приятель», часопис «Селянин» тощо. Прізвища авторів статей редакція часопису не подавала. Опубліковано 13 чисел додатка «Наука і розвага: Народна бібліотека»; редактор — Л. Когут (ч. 1–11).

Рекомендована література

  1. Ігнатієнко В. Бібліографія української преси 1816–1916. Х.; К., 1930;
  2. Українська преса і періодичні видання на Буковині // Буковина, її сучасне і минуле. Париж; Філадельфія; Детройт, 1956;
  3. Романюк М. М., Галушко М. В. Українські часописи Північної Буковини (1870–1940 рр.). Л., 1999.
Іконка PDF Завантажити статтю

Інформація про статтю


Автор:
Статтю захищено авторським правом згідно з чинним законодавством України. Докладніше див. розділ Умови та правила користування електронною версією «Енциклопедії Сучасної України»
Дата останньої редакції статті:
груд. 2024
Том ЕСУ:
стаття має лише електронну версію
Дата опублікування статті онлайн:
Тематичний розділ сайту:
Періодика
EMUID:ідентифікатор статті на сайті ЕСУ
884220
Вплив статті на популяризацію знань:
8
Бібліографічний опис:

Приятель - тижневик / М. М. Романюк, М. В. Галушко // Енциклопедія Сучасної України [Електронний ресурс] / редкол. : І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.] ; НАН України, НТШ. – Київ: Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2024. – Режим доступу: https://esu.com.ua/article-884220.

Pryiatel - tyzhnevyk / M. M. Romaniuk, M. V. Halushko // Encyclopedia of Modern Ukraine [Online] / Eds. : I. М. Dziuba, A. I. Zhukovsky, M. H. Zhelezniak [et al.] ; National Academy of Sciences of Ukraine, Shevchenko Scientific Society. – Kyiv : The NASU institute of Encyclopedic Research, 2024. – Available at: https://esu.com.ua/article-884220.

Завантажити бібліографічний опис

Echo kresowe
Періодика  |  2024
В. М. Гика
Echo rówieńskie
Періодика  |  2025
Л. А. Леонова
Echo Wołyńskie
Періодика  |  2024
В. М. Гика, Л. А. Леонова
ВСІ СТАТТІ ЗА АБЕТКОЮ

Нагору нагору